Ali Arıkan Anısına “Voltrans” Film Gösterimi

20.09.2014

Post image for Ali Arıkan Anısına “Voltrans” Film Gösterimi

Ali Arıkan’ı kaybedeli neredeyse bir yıl oluyor. Genç yaşında ardında biz sevenlerinin zihninde nice anılar, kalbinde sızlayan bir boşluğun yanısıra, LGBTİ hareketine çeşitli alanlarda büyük katkılar bıraktı. Ali kendi kendinin reklamını yapan biri değildi ama bu emeği kısaca da olsa anmak bizim boynumuzun borcu.

Ali öncelikle uzun yıllar gönüllüsü olduğu Lambdaistanbul LGBTİ Örgütü’nde, halen 10 yılı aşkın süredir devam eden danışma hattının, 2004 yılında 3 diğer gönüllüyle birlikte ön hazırlıklarını yapan ekipte yer aldı. Uzun yıllar tek başına Lambdaistanbul web sitesi için tüm türkçe basında LGBTİ konulu haber taraması yapıp bu haberleri siteye ekledi. Bunların yanısıra aktif olarak artık Lambda gönüllüsü olmadığı zamanlarda bile ihtiyaç olduğunda emeğini hiçbir zaman esirgemeyen, çalışkanlığına her zaman güvenebileceğimiz biri olmasının rahatlığını yaşattı bizlere. Amargi Kadın Akademisi’nde de uzun yıllar emek verdi. Ayrıca Kaos GL dergisinde yazılar yazdı.

Türkiye’nin (Sinan, İlksen, Berk ve Kanno’yla birlikte) politik anlamda görünür, trans erkek politikası yapan ilk kişilerden biri olarak Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi’nin (http://vol-trans.blogspot.com/p/voltrans-trans-erkek-inisiyatifi-kimdir.html) kurucularından olmasının yanısıra artık faal olmayan BEDİ’de (Biz Erkek Değiliz İnisiyatifi) (http://www.blogger.com/profile/02692150528346391202) yer aldı. Burada kendi trans erkeklik deneyiminden gelen bakış açısını ve toplumdaki erkeklik kavramı ve pratikleriyle ilgili sorgulamalarını BEDİ’ye kattı.

Ali, Türkiye’de henüz hala oldukça yeni olan interseks hareketinin de en büyük emekçilerinden biriydi. http://intersexualshalala.wordpress.com/ sitesi için pek çok çeviri yaptı.

Son yıllarında kendi yazdığı iki blogda kendi trans erkeklik deneyimini (http://hikayeci.livejournal.com)  ve cinsel istismara uğrama durumu ve bununla mücadele edip güçlenme deneyimini (http://cinsel-istismardan-hayatta-kaldim.blogspot.com.tr) paylaştı. Bu bloglar insanlara ışık tutmaya, önemli referanslar olmaya devam ediyor.

voltrans afiş

Ali pek çoğumuzun hayatına doğrudan ya da dolaylı değdi, değmeye devam ediyor. Bu ilham verici insanı Lambda olarak anmak için, Özge Özgüner ve P. Ulaş Dutlu’nun çektiği “Voltrans” adlı belgeseli gösteriyoruz. Belgeselde, içinde yaşadıkları ikili cinsiyet sistemine dayalı transfobik ve heteroseksist toplumda trans erkek olmanın ne anlama geldiğini Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi üyelerinden dinliyoruz.

Filmle ilgili daha fazla bilgi için:
http://www.facebook.com/voltransbelgeseli/info
http://www.bianet.org/bianet/lgbti/150000-voltrans-dan-trans-erkek-deneyimleri-belgeseli

Ali’nin ölümünden kısa süre önce çekilmiş bu görüntülerde Ali ve Öner interseks meselesini konuşuyor:
http://lgbtsohbetler.blogspot.com.tr/2013/09/lgbti-sohbetler-25-interseks-101.html

Film Gösterimi: “Voltrans” Belgeseli

Tarih: 20 Eylül 2014, 18:00

Mekan: Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi

Adres: Halaskargazi Caddesi, No: 168, Şişli, İstanbul

Harita için buraya tıklayın: http://www.sislibelediyesi.com/site/img/kent_haritasi.html

Facebook etkinliği için tıklayın: https://www.facebook.com/events/301122533414487/

Previous post:

Next post: