“Erkek erkeğe hayasızca hareket” saçmalığına ve ifşaya karşı çık!

05.01.2015

29 Aralık günü Doğan Haber Ajansı sitesinde “Oral seks yaparken yakalandılar” başlığıyla, Hürriyet Gazetesi’nde “Polis oral seks yaparken yakaladı” ve Milliyet Gazetesi’nde “Okul müdürüne ‘hayasızca hareket’ davası” başlıklarıyla yayınlanan “haber”, “haber”e konu olan iki erişkin bireyin kimliğini, yaşadıkları yerden mesleklerine, kaç yaşında olduklarından isimlerinin baş harflerine kadar tüm detaylarıyla aktararak her iki bireyin de ifşa edilmesine, böylelikle de hedef gösterilmesine neden oldu ve temel medya/habercilik etiği ilkelerini çiğnedi.

TCK’nın “hayasızca hareketler” konulu 225. maddesinde “erkek erkeğe” şeklinde bir ifade yokken sözkonusu haberde kendi rızaları ile biraraya gelmiş ve özel araçları içinde birliktelik yaşamış iki yetişkin insanın “erkek erkeğe hayasızca hareketlerde bulunma” diye bir suçtan yargılanacaklarının belirtilmesi de kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor. Bunda haberi hazırlayan muhabirin ve editörlerin içselleşmiş homofobik bakış açısı ve özensizliği kadar, bir skandal yaratma, kamuoyunu kışkırtma isteği rol oynuyor olsa gerek. Böylelikle Türkiye’de suç olmayan eşcinsellik sanki bir suçmuş gibi sunuluyor, apaçık bir nefret söylemi sergileniyor.
 
Hayatın hemen her alanından dışlanan ve yoksayılan LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) bireylerin, bu kıstırılmışlık içinde kendilerine yarattıkları en küçük alanlar da “baskınlarla” ortadan kaldırmaya çalışılırken, kamuoyunu bilgilendirme adı altında iki insanın mahrem sayılan tüm bilgilerini deşifre ettiği için, Doğan Haber Ajansı’nı, Hürriyet ve Milliyet gazetelerini, başta deşifre ettiği mağdurlar olmak üzere kamuoyundan ve tüm okurlarından özür dilemeye davet ediyoruz.
 
Sizleri de aşağıdaki sosyal medya adreslerinden bu ajans ve gazetelere ulaşmaya ve haberi kaldırıp özür dilemeleri için baskı oluşturmaya çağırıyoruz.
Doğan Haber Ajansı: FacebookTwitter
Hürriyet: FacebookTwitter
Milliyet: FacebookTwitter
 
Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

Previous post:

Next post: