Etkinlik Dizisi: Kavramları konuşuyoruz!

25.07.2010

Bazı kavramlardan ne anlıyoruz, onlarla kendimizi nasıl hissediyoruz, onları gündelik yaşamımızda / politik dilimizde ne kadar ve nasıl kullanıyoruz? “Kavram Karmaşası” toplantı dizisinde bir araya geliyoruz ve konuşuyoruz; doğrusunu bulmak için değil, birbirimizi anlamak, algı farklılıklarımızı ortaya koymak için…

Ayrıca malum, söz uçar, yazı kalır. Bu konuştuklarımızın bir amacı da, Kaos GL, Pembe Hayat ve Siyah Pembe Üçgen LGBT örgütlerinin önümüzdeki iki yıl boyunca yapacakları ortak bir çalışmaya katkı sağlamak olacak. Bu yüzden toplantılarda not tutacağız ve en sonunda bu notları toparlayıp yazılı olarak Kaos GL’ye göndereceğiz. Böylece gelecekte bu kavramları kullanırken karşılıklı ne kastettiğimizi anlayabilmek için bir adım atılmış olacak.

25 temmuz pazar 19:00 – 21:30

CİNSEL KİMLİKLER VE HETEROSEKSİZM

“cinsel kimlik”, “cinsiyet kimliği”, “cinsel yönelim”, “heteroseksizm” ve “heteronormativite”

cinsel kimlik”, “cinsiyet kimliği”, “cinsel yönelim” kavramlarından ne anlıyoruz? kimden hoşlandığımızı mı, hangi cinsiyetten olduğumuzu mu, cinsiyetimizi nasıl ifade ettiğimizi mi? bunların birbirinden farkı ne?

“heteroseksizm” ne anlama geliyor? “heteronormativite” de ne?

30 temmuz cuma 19:00 – 21:30

TRANS- KİMLİKLER

“trans birey”, “travesti/transseksüel”, “transgender”, “transfobi”


· “trans” ne demek? “transseksüel”den farkı var mı? varsa ne? peki “travesti”yle “transseksüel”in farkı ne? Peki ya “transgender” ne demek? Tüm bunların ameliyat olmakla, kimlik almakla ilgisi var mı? yoksa kıyafetle mi ilgili? ya ameliyat olmak istemiyorsam?

· “transfobi” bize ne ifade ediyor?

8 ağustos cuma 19:00 – 21:30

ŞEMSİYE KAVRAMLAR + BİFOBİ· “ibne”, “LGBT/LGBTT/eşcinsel”, “queer”

· “ibne” denince rahatsız mı oluyoruz, yoksa inadına kullanıyor muyuz? kimin, nasıl söylediğine göre değişiyor mu yoksa?

· LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) mi, yoksa LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel) mi? yoksa hepsine birden eşcinsel mi demeliyiz kısaca? tüm cinsel açıdan ayrımcılığa uğrayanları kapsayan bir sözcük mü, yoksa kadınları, transları dışarıda mı bırakıyor? ya da başka bir şemsiye laf mı kullanmalı, hepsini kapsayan? “queer” ne demek, sahi? bambaşka, acayip bir kavram mı, yoksa kimlik ifademizi rahatlatan bir sözcük mü?


· “bifobi”

· “bifobi” ne demek? biseksüeller ayrımcılığa uğruyor mu? nasıl? neden az konuşuluyor? Bifobi, LGBTT hareketinin kendi içinde problemi mi, yoksa toplumun geneline ait bir ayrımcılık mı?

{ 1 comment… read it below or add one }

commentposter Temmuz 24, 2010, 22:55

bir nevi ön hazırlık için bkz: http://www.cinsiyetkimligi.blogcu.com

Previous post:

Next post: