Eylül Ayı Programı

Kadıköy Yerel Örgütlenmeler Dayanışma Kahvaltısı

Zaman: 5 Eylül 2015 Cumartesi, saat 12:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

6a00d8341c660253ef017eea425b75970d

İçinden geçtiğimiz gökyüzünü kara bulutların bastığı, televizyonlarda siyasetçilerin çirkinleştikçe çirkinleştiği günlerde bizim bizden başka sarılacak kimimiz var ki?

Kadıköy yerelinde bir araya gelerek geçen ay yaptığımız kahvaltının ikinicisine davetlisiniz. Önce kahvaltımızı edelim sonra BARIŞ için birlikte ne yapabileceğimizi konuşalım.

 

Lambdaistanbul Weekly Tea & Talk hour (Every Wednesday)

Tarih: September 2015, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

 

Tea& Talk Hour Facebook Page:https://www.facebook.com/groups/457789770999651/?fref=ts

 

12 Eylül 1980

Zaman: 12 Eylül 2015 Cumartesi, saat 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Ekran Resmi 2015-09-01 22.09.20

12 Eylül 1980 Darbesini, sermaye birikimin sürekliliğinin sağlanması, işçi sınıfının örgütsüzleştirilmesi, toplumsal mücadelelerin zayıflatılması, siyasal temsil sistemlerinin olduğundan bile kısıtlı hale getirilmesi, ayrımcılık, baskı ve devlet şiddetinin ciddi anlamda yaygınlaşması olarak düşüneceksek; darbe günleri ile yaşadığımız günler arasında ciddi benzerlikler bulabiliriz. Darbenin neoliberal ve otoriter ruhunun canlılığını hayatımızın birçok alanında hissetmekteyiz.

Bir yanda örgütsüzlük ve güvencesizlik, diğer yandan devletin fiziki araçlarla ve tanım ve damgamalarla uyguladığı şiddet, hem LGBTİ bireylerin hem de toplumun geniş kesimlerinin deneyimin bir parçası haline gelmiş durumda. Biz de, 12 Eylül’e rastlayan ve darbe gündemini vesile bilsek de onu aşacağımız bu etkinliğimizde, neoliberal ve otoriter uygulamaların bize temaz ettiği noktalar ve hayatlarımız üzerindeki etkileri üzerine birlikte düşünelim istedik. Etkinliğin, bu çerçeve içerisinde birlikte fikir üreteceğimiz, konuya dair kendi bakış ve deneyimlerimizden katkılar sunabileceğimiz bir forum şeklinde olmasını planlıyoruz.

Konuyla ilgilenen herkesi, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP) ve Lamdaistanbul Ruh Sağlığı Komisyonu olarak düzenlediğimiz etkinliğe bekliyoruz.

Moderasyon:

Baran Gürsel (TODAP)

Görkem Aypar (Lambdaistanbul Ruh Sağlığı Komisyonu)

Kerem Dülger (Lambdaistanbul Ruh Sağlığı Komisyonu)

Not: Katılım ücretsizdir.

 

Hayvam Özgürlüğü ve Vegan Yaşam

Zaman: 13 Eylül 2015 Pazar, saat 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

brokoli

Veganlığı birlikte tartışalım.
Sen de gel ki veganlığı konuşup özgürleşmede bir adım daha atalım, bizi sömürmeye yönlendirenlere bir kez daha nanik yapalım…

Veganlık bir hayvan hakkı mücadelesi değil yıkıcı ve sömürücü sisteme başkaldırıdır
Haz kafeslerinin tutsakları olarak, şiddetsiz pratiklerimiz arasına vegan yaşamı ekleyelim. Çünkü Veganlık sadece hayvanlara değil, bir o kadar da bu sömrünün parçası olmayı reddeden bizlere bu alanda özgürlük vadeder, vicdan vadeder, adalet vadeder. Bu nedenle veganlık bir hayvan hakkı mücadelesi değil, hepimizi ötekileştiren, sömüren, haza bağımlı hale getiren, şiddet eyleyen mutantlara dönüştüren sisteme başkaldırı ve isyan hareketidir.

Neler konuşacağız?
Tüm ötekilerin sömürüsü ile hayvan sömürüsü arasındaki ortaklıkları, sistemin bizi haz ve tüketim kültürüne bağımlı kılarak nasıl zayıf bıraktığını ve  ekolojik yıkımların bir sebebinin de hayvan sömürüsü olduğunu, hayvandan herhangi bir fayda sağlamadan yaşama alternatiflerinin neler olabileceğini ve popüler beslenme kültürlerinin bedenlerimize zararlarını bu etkinlikte hep birlikte paylaşacağız.

Bu atölyeyi neden yapmak istedik?
Başka bir hayatın mümkün olduğuna inandığımız için,
Her türlü sömürüde hepimizin payını açık edip sorumluluğu almaya dair inanç ve isteiğimize inandığımız için,
Bi de sizlere inandığımız için …

Açılma Sohbetleri

Tarih: 19 Eylül 2015, Cumartesi, saat 17:00

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.
Geleneksel Üçüncü Biji Butik Dayanışma Partisi

Zaman: 30 Eylül 2015 Çarşamba, saat 21:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

thumbnail-3

Canımızın canlarımızın içlerimizin dışlarımızın yandığı 2015 yazını  sallanarak, sohbet ederek, izleyerek, öpüşerek, dans ederek kapatıyoruz. Dayanışarak hayatlarımızı kurtarıyoruz…
30 Eylül Çarşamba, 21:00’de, LKM’de, Biji Butik Partimize seni de bekliyoruz

Previous post:

Next post: