Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı (Film Gösterimi)

Post image for Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı (Film Gösterimi)

Yönetmen : John Cameron Mitchell
Senaryo : John Cameron Mitchell, Stephen Trask
Oyuncular : John Cameron Mitchell, Miriam Shor, Stephen Trask, Theodore Liscinski, Rob Campbell, Andrea Martin, Michael Pitt, Maurice Dean Wint
Türü : Komedi, Drama, Müzikal, Romantik
Yapımcı Firma : Killer Films, New Line Cinema
Yapım Yılı : 2001
Ülkesi : ABD
Süresi : 95 dakika

Filmin Konusu:
John Cameron Mitchell’ın yazıp sahnelediği bir Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan film, rock şarkıcısı Hedwig’in aşkı ve şöhreti arayışını anlatıyor. Doğu Berlin’de doğan Hansel, ergenlik çağının ilerleyen dönemlerinde tanıştığı bir Amerikan askerinden hoşlanır . Onunla evlenebilmek ve batıya yani duvarın diğer tarafına geçebilmek için cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmek zorunda kalır.

Annesinin ismi Hedwig’i kullanmaya başlayan Hansel, başarısız bir operasyon geçirir ve ameliyat sonunda bir inch’lik bir fazlalık kalır. Sevgilisiyle birlikte yaşamaya başlayan Hedwig, ilk yıl dönümlerinde terkedilir. Bunun üzerine “The Angry Inch” adında bir grup kuran Hedwig, grubun yanı sıra bebek bakıcılığı gibi birkaç küçük işte çalışır.

Bakıcılık yaptığı evin oğlu Tommy ile aralarında bir yakınlaşma olur ve Hedwig Tommy’ye, yazdığı şarkılarla destek olur. İmajını ve hatta sahne adını bile Hedwig’in yarattığı Tommy, bir süre sonra Hedwig’ten ayrılır ve Hedwig’in şarkılarını çalarak tek başına ünlü bir rock şarkıcısı olur.

Diğer yandan Hedwig ise grubu “The Angry Inch” ile barlarda ve restaurantlarda sahneye çıkmaya devam eder. Berlin Film Festivali’nde En İyi Film dalında Teddy Ödülü, Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve İzleyici Ödülü, Seattle Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ve San Francisco Uluslararası Fiilm Festivali’nde İzleyici Ödülü başta olmak üzere bir çok ödül kazanmış olan “Hedwig and the Angry Inch” ayrıca, En iyi Aktör dalında da Altın Küre’ye aday gösterilmişti.

Yer: LKM (Lambdaİstanbul Kültür Merkezi)

Tarih: 13 Kasım Cumartesi 2010

Saat: 18:00 – 20:00

ETKİNLİK ÜCRETSİZDİR.

Previous post:

Next post: