Hormonlu Domatesi Kazananlar Belli Oldu

Post image for Hormonlu Domatesi Kazananlar Belli Oldu

18. LGBT Onur Haftası kapsamında 9 kategoride Hormonlu Domates ödüllerini kazananlar 1842 kişinin oylarıyla belirlendi. Eğlence, politika ve bir yandan da hüznün bir arada yaşandığı, Garajistanbul’da gerçekleştirilen ödül töreniyle sonuçlar açıklandı. Ödül kazanan kişi ve kurumlardan hiçbiri ödülünü almak üzere törene katılmadı.

Psikiyatri/Psikoloji alanında, tüm bir yıl boyunca çıkabildiği tüm medya kanallarında, uydurduğu “benliğe yabancı eşcinsellik kavramı”nı anlatıp; eşcinselleri, “tedavi” etme iddiasıyla kendi kliniğine davet ettiği için oyların % 30,3’ünü alarak domatesi hak eden Cem Keçe’nin ödülünü Psikolog Mahmut Şefik Nil sundu.

Yazar/Basın kategorisinde, Taraf Gazetesi yazarlarından Hilal Kaplan “bir müslüman olarak eşcinsellerin vatandaşlık   hakkı diye talep ettiği ve eşcinselliğin meşruiyet kazanmasına sebep olacak her tür girişime karşıyım” söylemleriyle oyların % 45,3’ünü aldı ve ödülünü açıklamak üzere sahneye Agos Gazetesi ve Aras Yayıncılıktan Rober Koptaş davet edildi.

Örgütler dalında oyların % 59,3’ünü toplayan Mazlumder, Özgürder, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da aralarında bulunduğu 24 sivil toplum kuruluşu, Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’ın “eşcinsellik hastalıktır” sözlerini desteklemek için basın açıklaması yapmışlardı. Ödülü kazandıklarını İnsan Hakları Derneği’nden Leman Yurtsever açıkladı.

Resmi Kurumlar ve Siyasetçiler adayların en kalabalık olduğu kategoriydi. Emniyet Genel Müdürlüğü travesti ve transseksüellere yönelik ayrımcı ve şiddet içeren yaklaşımları nedeniyle oyların % 46,5’ini topladı. Ödülü İstanbul LGBTT’den Demet Demir ve Ebru Kırancı açıkladı.

Medya alanında, Deniz Harp Okulu’ndaki eşcinsel öğrencilerle ilgili deniz’de gay tayfa rezaleti şeklinde manşetten haber yapması ve deşifre olan   öğrencilerin  eğitim haklarının ellerinden alınması üzerine aday olan Vakit Gazetesi oyların % 53,1’ini alarak domatese hak kazandı. Ödülü  Vakit Gazetesi’nin kazandığını açıklamak üzere sahneye Express Dergisi’nden Merve Erol davet edildi.

Mekanlar kategorisinde, son yıllarda İstanbul’un başına bela olan kentsel dönüşüm hamlesinin simge yapılarından biri olan The Hall, LGBTT merkezli etkinliklere ticari çıkarları doğrultusunda yer verirken, bu etkinliklerin konu aldığı kitleye ve katılımcılarına karşı gösterdiği ayrımcı tavırları nedeniyle oyların % 43,9’unu topladı.

TV/Magazin dalındaki adaylardan Esra Erol, yaptığı evlilik programına telefonla bağlanan kadın izleyicinin,  bir kadınla evlenmek istediğini belirtmesi üzerine  telefonunu susturup, yüzüne kapattırmış ve “Türkiye bunu kaldıramaz, başka programlara git! Burası şov yeri değil.” demişti. Oyların % 44,7’sini alan Esra Erol’un ödülünü oyuncu Tülin Özen açıkladı.

Eğitim alanında homofobik ve transfobik ayrımcılığı üreten ve sürdüren adaylar arasından Milli Eğitim Bakanlığı % 43,8’lik bir oranla öne çıktı. Ödülü Eğitim-Sen 6 nolu şubeden Zeynep Kıvılcım açıkladı.

Beynelmilel kategorisinde dünyadan adaylar yarışıyordu. Sırbistan devleti ve polisi, nefret söylemine karşı mevcut yasaları uygulamayarak, LGBTT bireylerin en   temel insan haklarını, sokaklarda güvenle yürüme haklarını gasp ederek 2001 katliamından sonra 2. kez yapılması planlanan 2009 Belgrad Pride’ını iptal ettiği için oyların % 35,8’ini topladı. Ödülü oyuncu Ayça Damgacı açıkladı.

Yaşam Boyu Hormonlu Domates Jüri Özel Ödülü‘nü Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’a, Lambdaistanbul Aile Grubu üyesi anne ve babalar verdiler.

Onur Haftası etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Paneller, film gösterimleri, partilerin yanısıra, 27 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek olan Onur Yürüyüşü haftanın en heyecanla beklenen etkinliklerinden biri.

Onur Haftası ProgramıOnur Haftası Web Sitesi

Previous post:

Next post: