Kobane Halkı’yla Dayanışma Çağrısı!

03.10.2014

2011 Martında Suriye’de patlak veren içsavaş, geçtiğimiz günlerde yakın tarihin en vahşi örgütlerinden IŞİD’in Kobane Kenti’ne saldırmasıyla, yaşadığımız toprakların birkaç metre ötesine kadar geldi. Savaşın en kıyıcı döneminden geçildiğini söyleyebiliriz. Tüm savaşlarda olduğu gibi Suriye’de de öncelikle kadınlar ve çocuklar hedef alınıyor.

Son dönemde Suriye Kürdistan’ı olarak bilinen Rojava’nın Kobane Şehri’ne düzenlenen IŞİD saldırıları en az 70 bin kadın ve çocuğu Urfa’nın Suruç İlçesi’ne göçmek zorunda bıraktı. Kobane’nin Türkiye’nin sınır komşusu olması nedeniyle yerel ve Uluslararası medya kuruluşları aracılığıyla, Türkiye kamuoyu vahşi IŞİD çetelerine verilen desteğe de tanıklık etti. Dolayısıyla bizler de Lambdaistanbul LGBTİ olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin doğrudan ya da dolaylı olarak desteklediği savaş çetelerinin Kobane’de insanların yaşamını ve Ortadoğu’nun güvenliğini tehdit ettiğine tanıklık ediyoruz.

Lambdaistanbul LGBTİ olarak başta Kobane Halkı olmak üzere IŞİD’in kıyımından geçmiş ve geçme riski olan tüm halklar için kaygılıyız. Bizler dün İzmir’de öldürülen eşcinselin de bugün Kobane’de vahşetle yüzyüze bırakılan Kürtler’in de bu dünyanın mazlumları olduğunu biliyor ve toplumsal barışın hepimiz için yaşanılır bir dünya getireceğine dair inancımızı her fırsatta dillendirmekten çekinmiyoruz. Bugün Kobane’de Kürtler için tehdit olan kıyım dün Şengal’de acı biçimde gerçeğe dönüşürken de kaygılanmıştık. Tüm bunlara rağmen Kobane’den kaçan sivillere ve onlara destek olmak isteyen halka kolluk kuvvetleri tarafından uluslararası sözleşmeler ihlal edilerek şiddet uygulandığına tanık olurken, sınır ötesi harekatlar için meclisten tezkere çıkarılmasının, tüm Ortadoğu halklarının güvenliği ve geleceği için bir teminat değil tehdit olduğununa inanıyoruz. Bu nedenle vahşi IŞİD saldırıları karşısındaki devlet politikalarına dair kaygı duyuyor, Kobane Halkı’nın dayanışma çağrısını büyütmenin insani bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.

Bu sorumluluk gereğince herkesi Kobane Halkı’yla dayanışmaya ve savaş nedeniyle yerlerinden edilmiş insanlar için düzenlenen dayanışma kampanyalarına katılmaya çağırıyoruz.

Lambdaistanbul LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Dayanışma Derneği

Previous post:

Next post: