Lambda Online Mekan

Yuvarlak düzende dizilmiş, gökkuşağı renklerinde 8 boş sandalye. Fonda gri ve beyaz, verev çizgiler var.

Yeni bir mekan, yeni bir alan açıyoruz. Çünkü çözümsüz değiliz. LGBTİ+’lar olarak yaşadığımız sorunları elimizden geldiğince çözebilmek, aramızdaki dayanışmayı güçlendirmek, örgütlenmek ve LGBTİ+’lara yönelik olumsuz bakış açılarını değiştirmek yolundaki çabalarımıza 7 Mart 2021 Pazar gününden itibaren LAMBDA ONLİNE MEKAN ile bir yenisini ekliyoruz.

Lambdaistanbul Online Mekan TSİ (Türkiye saati ile) her Salı günü saat 19.00 – 21.00 ve Pazar günü saat 17.00 – 19:00 arası açık olacak. Gelmek için şu kısa formu doldurmanız gerekiyor:
https://forms.gle/XTAS16geDHcUt2zR8
(Günler zaman zaman değişebiliyor, lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.)

Lambdaistanbul olarak ortak deneyimlerimizden süzerek biriktirdiğimiz yaklaşımlarımızın etkisini en uzaktaki dostumuza dahi ulaştırmak, kalıcı olmasını sağlamak, yaratmaya çalıştığımız kültürü tartışmaya açmak, örgütlenme, dayanışma ve toplumsal değişim deneyimlerimizi bir araya getirerek toplumla paylaşmak için 1993’ten bu yana varız.

Komisyonlarımız aracılığıyla her türlü ayrımcılığa karşı dayanışma, yatay örgütlenme, şiddetsizlik, otonomi ve bağımsızlık, gönüllülük, katılımcılık, şeffaflık, sorumluluk ve emeğe saygı ilkelerimizle etkinlikler düzenliyor, herkesin sadece eşit ve özgür doğmakla kalmayıp öyle yaşadığı bir dünyayı kendi güvenli alanımızda kurmaya çalışıyoruz.

2020 yılında başlayan pandemi ile birlikte etkinliklerimizi online olarak yapmaya başlayınca bir de online mekan fikri ortaya çıktı. Etkinliklerimizde bir çok konuyu hep birlikte konuşsak da yaşadığımız spesifik problemlerle ilgili ulaşılabilir, güvenli bir alan açmak istedik. Eşcinsel, biseksüel, trans ve intersekslerin yaşadığı sorunların çözümünde sorumluluk alma süreçlerinde destekçi olmak, çözüm için ihtiyaç duyduğu özgüveni kazanmasında yanında olmak, duygudaşlık kurmak en temel yaklaşımımız olarak özetlenebilir.

Komisyonlarımız aracılığıyla yaptığımız çalışmalarda olduğu gibi bu mekanda da LGBTİ+ kimlikler hakkındaki önyargıları ve gerçekleri dikkate almak, yalnız ve yanlış olmadığımızı birbirimize hatırlatarak varlığımızı güçlendirmek, açılma ile ilgili düşünce ve deneyimleri paylaşmak, çevre baskısı, kimlik sorunları, maruz kalınan ayrımcılık deneyimleri, yaşanma ihtimali olan her türlü şiddetin önlenmesi veya yaşanması halinde yapılması gerekenler, LGBTİ+’ların cinsel ve ruhsal sağlığı, seks pozitif bir yaklaşımla ele alınacak cinsellik bilgisi, trans deneyim ile ilgili destek, trans uyum süreci hakkında bilgi, askerlik ve LGBTİ+ istihdamı ile ilgili sorunlarınız hakkında konuşmak istediğinizde, ya da sadece canınız sizi anlayabilecek birileriyle sohbet etmek istediğinde çayınızı kahvenizi elinize alıp gelebileceğiniz bir mekan var artık.

Yalnız değiliz, yanlış değiliz, Lambda Online Mekan’dayız, güvenli alandayız.

Previous post:

Next post: