LKM Ağustos Ayı Etkinlik Programı

Etkinlik Programı Önsöz:

 

Birçoğunuzun bildiği üzere yakın zamanda ofisimizden çıkmak zorunda kaldık. Ancak yeni bir mekan arayışımız sürerken mekansız kalmış olabiliriz ama etkinliksiz kalmayacağız; parklar, bahçeler, yoldaş mekanlar bizimdir! diyerek Ağustos ayı programımızı hazırladık. Umarız beğenirsiniz.

 

Bize mekanlarını açan tüm dostlarımıza bir kez daha buradan teşekkür etmek isteriz.

 

Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

 

 

Yoga Dersleri (Pazartesi günleri)

 

Tarih: 4 Ağustos 2014- 25 Ağustos 2014, 19:30

Mekan: Makça Parkı

 

10295801_621284984655145_2297797524519775946_n

 

Her Pazartesi günü saat 19:30’da Maçka parkında havuzun önünde buluşup kendimize çimlerin arasınada uygun bir yer bulup bedenimizle ilişkimiz ve zihnimiz arasındaki kopukluğu gidermeye çalışıyoruz.

 

Birlikte bedenimizin sınırlarını keşfediyoruz. Bedenimizda yaşadığımız olayların etkilerinden dolayı enerji birikimleri oluşuyor. Sisteme alternatifini yaratabilmek, dayanışabilmek ve paylaşabilmek için yoga yapıyoruz.

 

Etkinlikler ücretsiz olup konu hakkında deneyimli bir yönlendirici eşliğinde gerçekleştiriliyor.

 

Etkinlik herkese açıktır.

 

Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları-Judith Butler Cinsiyet Belası Okuma Grubu Toplantısı 3. Oturum

 

Tarih: 9 Ağustos 2014, 19:00

Mekan: Leylek Kafe

297620

 

2. Oturumumuzda 3. toplantımız için Cinsiyet Belası kitabının 61. sayfasına kadar okunma kararı alınmıştır. Katılımcıların metni derinlemesine tartışabilmesi için tartışmak istediği pasajları belirleyerek ya da metne dair sorularını hazırlayıp gelmesi beklenmektedir.

 

Önsözlere dair aklımıza takılan şeyler de bu toplantıda tartışılmaya devam edilecektir.

 

Buluşma 1900’da Lambdaistanbul’un eski ofisinin önünde olacak 15 dakika bekledikten sonra 19:15 gibi Leylek Kafe’ye geçilecektir.

 

Not: Buluşmalar kadınlar ve kadınlık deneyiminden geçen arkadaşlara açıktır.

 

 

Açılma Toplantısı

 

Tarih: 16 Ağustos 2014, 16:00

Mekan: LİSTAG Mekanı

 

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

 

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

 

Not: Mekana ulaşım için 15:45’te Lambdaistanbul eski ofis önünde toplanılmaya başlanılacak 16:00’da LİSTAG mekanına geçilecektir.

 

Lambdaistanbul 3 Top Çevirme Atölyesi 

 

Tarih: 23 Ağustos 2014, 16:00

Mekan: Maçka Parkı

577481_10151398432229285_208967193_n

Merhaba!

 

Jonglörlük denemelerimize “3 top” ile devam ediyoruz. Toplar bizden. İsteyen kendi toplarıyla gelsin. 😀 Önce tüllerle ve ardından toplarımızla (tekli, ikili, üçlü, çoklu) döndürmeye çalışıyoruz.

 

Hepinizi bekliyoruz!

 

Not: Saat 16:’00da Maçka parkında havuzun önünde buluşup kendimize çimlerin arasınada uygun bir yer buluyoruz.

 

 

Lambdaistanbul Film Gösterimi: FITRAH

 

Tarih: 24 Ağustos 2014, 16:00

Mekan: Taksim-Yeşil Ev

88d58d5711cd6240acb80463230549c4

 

 

FITRAH

İSLAM’I, CİNSEL YÖNELİMİ VE TOPLUMSAL CİNSİYET KİMLİĞİNİ TARTIŞMAK

Fıtrah, kuir müslümanların İslam, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliği arasındaki sıkıntılı alanı tartışırken karşılaştıkları ikilemi inceleyen bir belgeseldir. Sadece cinsel yönelimleri ve toplumsal cinsiyet kimlikleri yüzünden ötekileştirilen müslümanların anlatımlarını keşfe çıkmakla kalmayan; aynı zamanda, cezalandırmaların kritik unsurlarına ve Sodom ve Gomore öyküsünün semavi dinler tarafından her zaman nasıl da eşcinselliğin cezalandırılma bahanesi olarak kullanıldığına değinmek suretiyle, söz konusu anlatımlar ekseninde kışkırtıcı fikirler paylaşan profesyonel psikologlar, antropologlar, teologlar ve toplumsal cinsel kimlik uzmanlarına da yer veren bir belgeselle ilk kez karşı karşıyayız.

Bu belgeselde, katı müslüman ruhban sınıfın çoğunlukla hayal kırıklığı yaratan mesajları ve kuir müslümanların çeşitli İslami çevrelerde deneyimledikleri mücadeleler ön plana çıkarılmaktadır. Belgesel, kuir müslümanlar üzerinden farklı bağlamlarda yürütülen tartışmalar arasında ilginç karşılaştırmalar yapmakta ve bu tartışmaların çoğu kez kendini kısıtlama ve dinsel baskılanmayla sonuçlandığını ortaya koymaktadır.

Belgeselin bir çözüm olanağı sunup sunamayacağı izleyicinin kanaatine bırakılmıştır. Yine de söylemek gerekir ki, bu belgesel İslam, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliği üzerinden diyaloglar kurmada ve bu hususta eğitimler vermede mutlaka kullanılabilecek muhteşem bir belgeseldir.

 

ATÖLYE: HIV/AIDS Değil Önyargı Öldürür

 

Tarih: 30 Ağustos 2014, 16:00

Mekan: Kader Kısmet Atölyesi

Resim_1310601583

Günümüz koşullarında HIV/AIDS tedavi ile kontrol edilebilen kronik bir sağlık durumu. Fakat ön yargılar HIV/AIDS ile yaşayan bireylerin hayatlarını zorlaştırıyor ve hatta tedavi almaktan kaçınmalarına ve hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor. LGBTİ bireyler arasında HIV/AIDS konusunda konuşmak, bununla ilgili doğru ve yanlışları enine boyuna tartışmak için sürekli olarak planlamaya çalıştığımız toplantının ilki 30 Ağustos saat 16:00 -18:00 arası Kader Kısmet Atölyesinde gerçekleşecek. Toplantının moderasyonunu Pozitif Yaşam Derneği’nden Yasin Erkaymaz gerçekleştirecek.Günümüz koşullarında HIV/AIDS tedavi ile kontrol edilebilen kronik bir sağlık durumu. Fakat ön yargılar HIV/AIDS ile yaşayan bireylerin hayatlarını zorlaştırıyor ve hatta tedavi almaktan kaçınmalarına ve, hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor. Kısaca HIV/AIDS değil ön yargılar öldürüyor. Pozitif Yaşam Derneği’nin üyesi ve gönüllü danışmanı Yasin Erkaymaz ile enine boyuna HV/AIDS ‘i konuşacağız.

 

Pazar Sohbetleri

 

Tarih: 31 Ağustos 2014, 16:00

Mekan: Kadıköy-Komşu Kafe

tumblr_n7y426Uhzv1qb7dl8o1_500

Gelenekselleşen gündemsiz gullüm içeriği bol Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerine davetlisiniz!

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezi yeni bir ofis bulana kadar  Komşu Kafe’de görüşelim.

Previous post:

Next post: