LKM Aralık Ayı Etkinlik Programı

LKM Pazar Sineması: “How to Survive A Plague”

Tarih: 1 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Geçen yıl Onur Haftası’nda gösterimini yaptığımız belgesel, direnmek, mücadele etmek ve örgütlenmek adına çarpıcı bir örnek. 2012 ABD yapımı belgesel “How to Survive A Plague”, TAG ( Treatment Action Group) ve ACT UP ( AIDS Coalition to Unleash Power) organizasyonlarının, HIV+ bireylere karşı gelişen toplumsal ayrımcılıkla mücadeleyi, dönemin ABD politikalarıyla karşılaşılan zorlukları gözler önüne seriyor. AIDS’in baş gösterdiği yıllarda geçen bir hikaye. AIDS’ın ortaya çıktığı yıllarda ACT-UP ve TAG gibi öncü aktivist grupların, AIDS’i insanlara anlatarak, AIDS’i önleyici ilaçlara kaynak aktarılmasına varana kadar örgütlenmesini ve insanların bu konuda bilinçlenmesi için ettiği mücadeleyi, Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemki politikasıyla ortaya çıkan ihmallerle harmanlayarak anlatan bir film. Belgesel 85. Oscar ödüllerinden En iyi belgesel dalında Oscar’a aday olmuştu.

Kaçıranlara duyurulur 🙂

1 Aralık günü Lambda’da gösterim ve söyleşimiz var!!!

Pazartesi Sendromuna Karşı YOGA

Tarih: 2 Aralık 2013- 30 Aralık 2013, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

Her Pazartesi Lambda’da yoga dersleri. Dersler akşam 19.00′da başlayıp yaklaşık bir buçuk saat sürer. Derslere ısınmayla başlanıp yoga asanaları, nefes çalışmaları, derin dinlenme ile devam edilir ve kısa bir meditasyon çalışmasıyla bitirilir. Önceden bir yoga bilgisi veya deneyimi gerekmez, her seviyeden katılımcıya açıktır. Derslere gelirken rahat kıyafetler ve üzerinde hareket yapıp uzanabileceğiniz bir mat veya battaniye gibi birşey getirin.

Not: Yoga eğitmenimiz Jennifer türkçe bilmemektedir. Katılımcıların temel düzeyde ingilizce bilmesi derslerin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

LKM ‘de Örgü Atölyesi Başlıyor!

Tarih: 3 Aralık 2013- 24 Aralık 2013, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

örüyoruz, örüyoruz…

her şeyi görüyoruz

bazen tersiz, bazen düz

hepinizi bekliyoruz

Aralık Ayı boyunca Salı günleri (3, 10, 17, 24 Aralık) 19:00’da LKM’de toplanıp örgü örmeyi öğreniyor sevdiklerimize ya da kendimize Aralık ayı’nı sıcak kılıyoruz.

3 Aralık’ta görüşmek üzere!

Gerekenler:
– Tercihe göre 6 ya da 8 Numara İki Şiş / Bere vb. silindirik uygulamalar için tercihe göre 6 ya da 8 Numara misinalı İki Şiş

– Yün
Lambdaistanbul Weekly LGBTI Tea & Talk Hour

Tarih: 4 Aralık 2013, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.


Wednesday, December 11th, 19:00

Violence in the Home & Intimate Partner Violence

What extra risks do LGBTI people experience in the home? What support services exist for LGBTI individuals experiencing violence at home and from their partners? And, more importantly, how do we ensure that people recognise violence against us is real?

Wednesday, December 18th, 19:00

Holidays

How does one navigate the holidays with family? Do you find yourself hiding aspects of yourself you know they’d rather not hear about? How important are the holidays, and does it matter where you spend them?

Wednesday, December 25th, 19:00

Social

Missing the family over the holidays or just fancy a good conversation? Come and join us for a festive mixer.

İnterseks Varoluşlar

Tarih: 7 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Yakın zamanda Lambdaistanbul olarak interseks bireylerin meselelerine de sahip çıkarak LGBTİ çatısı altında ortak mücadele vereceğimizi duyurmuş, bugüne dek “İ”nterseksi eksik bıraktığımız için tüm interseks bireylerden herkes adına özür dilemiştik.

Bu sözümüzü tutuyor ve interseks etkinliklerimize devam ediyoruz. 7 Aralık’ta herkesi çeviri grubumuzun bizler için alt yazılarını çevirdiği interseks deneyimleri/hareketi videolarını izlemeye ve üstüne tartışmaya Lambdaistanbul’a çağırıyoruz.

Beyaz Kargalar Gençlik Buluşmaları: “Aile”

Tarih: 8 Aralık 2013, 13:00

Mekan: Lambdaistanbul

Toplumun en küçük birimi diye yıllarca önümüze sundular. Arkadaşlar geçici aile kalıcıdır dediler. Kadın ve Sosyal Haklar Bakanlığı’nı bile Aile Bakanlığına çevirdiler. Aile apartmanı, aile çay bahçesi, aile muhiti…

Peki biz ne anlıyoruz aile denildiğinde? Anne, baba, çocuktan mı oluşması lazım? Peki anne-anne çocuk olsa? Baba-baba, çocuk? Peki komün olsa? Sorular uzar gider. En iyisi gelin birlikte tartışalım.

Halil İbrahim ile Erkekliğe Offsayt

Tarih: 8 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Cinsel yönelimi gerekçe gösterilerek futbol hakemliği mesleğinden ihraç edilen Halil İbrahim Dinçdağ ile homofobik heteroseksist düzeni halı sahaya alıyoruz. Her türlü ayrımcılık ve fobik yaklaşımla kalelerimize gol yağdırmaya çalışanlara hep beraber kırmızı kart gösteriyoruz.

Futbol Federasyon’una karşı açtığı davanın sonunda “onuruyla düdük” çalacak olan hakemimiz, 10 Aralık tarihinde davanın 10. Duruşmasına katılacak. Davadan önce Halil İbrahim’den kendi hikayesini dinliyoruz. Futboldan davaya erkeklik ve erkek egemenlik hakkında her şeyden konuşuyoruz.

Tribünlerden rengârenk bayrak ve bin bir çeşit sesimizle Erkekliğe Offsayt çekiyoruz.

Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları

Tarih: 8 Aralık 2013, 18:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaİstanbul’da kadınlığı üreme organları veya devletin kimliği ile tanımlamıyoruz ve kadınlık deneyiminden geçen herkesi iki haftada bir yaptığımız buluşmalarımıza bekliyoruz.

3 Kasım 2013’ten itibaren iki haftada bir Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları düzenlemeye karar verdik. Çünkü kadınlar olarak deneyimlerimizi başbaşa değerlendirme ve güçlenme ihtiyacı duyuyoruz. Aşk, cinsellik, taciz, şiddet, dışlanma, varolma tartışma konularımız arasında olacak.

Bu haftanın teması: “Eşsinsellerin eşcinsellere ve eşcinsel olmayanlara yaptıkları baskı” olacak.

İnanç ve LGBTİ söyleşileri: LGBT hak ve özgürlüklerine alan açan Müslüman yaklaşımlar

Tarih: 14 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaistanbul’da İnanç ve LGBTİ söyleşileri başlıyor!

Ne zamandır konuşmayı istediğimiz, biriktirdiğimiz, olmuş, olan, olası inançlarımızı konuşmaya, deneyimlerimizi paylaşmaya ve nihayet : ) tekrar biriktirmeye başlıyoruz.

İlk Buluşma: 14 Aralık Cumartesi, saat 16:00

Şebnem Keniş: İslam ve eşcinsellik karşıtlığının reddi: LGBT hak ve özgürlüklerine alan açan Müslüman yaklaşımlar

İslam ve eşcinsellik tartışmaları çoğunlukla iki ayrı paradigma üzerinden ilerliyor. İlki, eşcinselliğin İslam’da günah olduğunu ve dolayısıyla LGBT bireylerin siyasal alandaki hak ve özgürlük taleplerinin meşru olmadığını savunan bir tür İslamcı paradigma. İkincisi ise, İslam’ın özünde baskıcı ve homofobik bir din olduğunu varsayarak LGBT bireylere herhangi bir özgürlük alanı tanımayacağını dile getiren bir tür İslamofobik paradigma. Bu iki paradigma, birbirlerine zıt görünüyor olmalarına rağmen aslen pek çok ortaklık barındırıyor. Şebnem Keniş yüksek lisans tezine dayanan bu sunumda, bu ortaklıkları ve LGBT varoluşlara İslami değerlerin içinde alan açmaya çalışan bazı Müslümanların bu iki egemen paradigmayı nasıl sarstıklarını/aştıklarını tartışacak. Saha çalışmasını temel alarak, Türkiye’de siyasal alanda LGBT’lerin hak ve özgürlüklerini destekleyen LGBT dostu ve LGBT Müslümanların İslam’ı nasıl bir söylemsel mücadele alanına dönüştürdüklerini anlatacak.


Askerlik (Perde-1 /Çürük elmalar)

Tarih: 15 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

PERDE-1 / ÇÜRÜK ELMALAR

Bugün LKM’de askerlik süreci ve bu süreçte yaşanan, yaşanabilecek durumları tartışacağız. Avukat Fırat Söyle süreçle ilgili hukuki bilgilendirmeyi yapacak ve bu süreçten geçmiş arkadaşlarımız deneyimlerini paylaşacak.

PERDE-2 OCAKTA!


Açılma Sohbeti

Tarih: 21 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

LKM Edebiyat: Başkaldıran Bedenler

Tarih: 22 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Trans kimlik kavramına odaklanan akademik çalışmalar ile trans bireylerin deneyimlerini bir araya getiren bu derleme, 2010 Kasımı’nda Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Queer, Türkiye ve Trans Kimlik” konferansı temelinde hazırlanmıştır. Bu konferans bir yandan Türkiye’de beden ve cinsellikle ilgili, trans kimlik bağlamında yapılan çeşitli çalışmaları trans bireylerin kendi sesleriyle etkileşim halinde bir araya getirmeyi, diğer yandan queer teori üzerine çalışan, düşünen ve eyleyen kişileri buluşturarak, akademi ile aktivizm arasında varsayılan ayrımı aşan, queer düşünce ve pratiğin birbirleriyle konuşmasını sağlayan bir platform oluşturmayı amaçlıyordu.

Başkaldıran Bedenler de konferansın bu amacının bir devamı olarak okunmalı. Deneme, inceleme, anlatı ve söyleşi gibi farklı türlerdeki katkıları bir araya getiren kitap, queer kuram çerçevesinden translığa bakışla sınırlı kalmak yerine, Türkiye’de trans kimliklerin nasıl deneyimlendiğine, iktidar yapılarının trans kimliklerle nasıl ilişkiye geçtiğine ve bu mefhumun tarihten bugüne temsil alanına nasıl yansıdığına bakan çalışmalara ağırlık veriyor. İki uçlu bir yaklaşım bu: Sadece kimliği reddeden bir yerde durmuyor, bir yandan veriliymiş hissi uyandıran kimlikleri sorgularken, diğer yandan normativitenin dışındaki ya da sınırlarındaki kimliklerin tanınmasına önem veriyor.

Berfu Şeker ve Tolga Yalur ile birlikte 22 Aralık pazar, 16:00’da Başkaldıran Bedenleri konuşuyoruz.


Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları

Tarih: 22 Aralık 2013, 18:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaİstanbul’da kadınlığı üreme organları veya devletin kimliği ile tanımlamıyoruz ve kadınlık deneyiminden geçen herkesi iki haftada bir yaptığımız buluşmalarımıza bekliyoruz.

3 Kasım 2013’ten itibaren iki haftada bir Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları düzenlemeye karar verdik. Çünkü kadınlar olarak deneyimlerimizi başbaşa değerlendirme ve güçlenme ihtiyacı duyuyoruz. Aşk, cinsellik, taciz, şiddet, dışlanma, varolma tartışma konularımız arasında olacak.

Bu haftanın teması 8 Aralık’ta gerçekleşecek buluşmada belirlenecek.

Transfeminizm

Tarih: 28 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

“Transfeminizm öncelikle özgürlüklerini içsel olarak tüm kadınların (onlarla sınırlı olmamak üzere) özgürlüğüne bağlı gören trans kadınlar için ve onlar tarafından oluşturulan bir harekettir. Bu hareket ayrıca trans kadınların ihtiyaçlarıyla duygudaşlık kurabilen, kendi özgürlük mücadeleleri için trans kadınlarla birlikte mücadele etmeyi önemseyen diğer queer’lere, interseks bireylere, trans erkeklere, trans olmayan [non-trans] kadınlara, trans olmayan erkeklere ve diğer herkese açıktır.”

“Transfeminist Manifesto”, Emi Koyama, çev. Aligül Arıkan

Transfeminizmi tartışmaya herkesi bekliyoruz.

Pazar Sohbetleri-13

Tarih: 29 Aralık 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerinin on ikincisini Ekim ayında yaptık. Şimdi ise her yapmayı planladığımız; konusuz, gündemsiz gullüm içeriği bol sohbetimizin on üçüncüsüne davetlisiniz!


Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.


Previous post:

Next post: