LKM Aralık Ayı Etkinlik Programı

02.12.2014

Lambdaistanbul Weekly Tea & Talk hour (Every Wednesday)

When: December 2014, Every Wednesday @ 7:30 pm

Where: Lambdaistanbul Cultural Center, Kadıköy

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Tea& Talk Hour Facebook Page: https://www.facebook.com/groups/457789770999651


HIV Testi Olmaya Gidiyoruz

Tarih: 4 Aralık 2014, Perşembe, 17:00

Buluşma Yeri: Osmanbey Metro (M2) Çıkışı

Test olmaya gidiyoruz. Sizi de bekleriz
Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Peki kaçımız bu testi düzenli olarak yaptırıyoruz?
Bazen sonucundan korktuğumuz için, bazen de yeterince önemsemediğimiz için test olmayı ihmal edebiliyoruz.
Lambdaistanbul olarak bu süreçte kimse yalnız kalmak zorunda değil diyerek herkesi her ay bizimle test olmaya çağırıyoruz.
Her ayın ilk perşembe akşamı buluşarak Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü binasına HIV testi yaptırmaya gidiyoruz.

Not: Şişli Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu testler ücretsiz ve rumuz kullanılarak yapılacaktır. Kişiler daha sonra kendilerine seçtikleri rumuzu vererek test sonucunu öğrenebilecektir.

Geç kalanlar ya da işten çıkanlar için gönüllü arkadaşımız saat 20:00’ye kadar Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde size refakat edecek. 🙂

Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü:

https://goo.gl/maps/bge95


Yoga Dersleri (Her perşembe)

Tarih: Aralık 2014, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

10295801_621284984655145_2297797524519775946_nHer Perşembe günü saat 19:30′da Lambdaistanbul’da buluşup bedenimizle ilişkimiz ve zihnimiz arasındaki kopukluğu gidermeye çalışıyoruz.

Birlikte bedenimizin sınırlarını keşfediyoruz. Bedenimizde yaşadığımız olayların etkilerinden dolayı enerji birikimleri oluşuyor. Sistemin alternatifini yaratabilmek, dayanışabilmek ve paylaşabilmek için yoga yapıyoruz.

Etkinlikler ücretsiz olup konu hakkında deneyimli bir yönlendirici eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlik herkese açıktır.


Tarih: 6 Aralık 2014, Cumartesi, 14:30

Mekan: Sakatlar Derneği Lokali

http://www.tsd.org.tr/iletiim/genelmerkez

Lambdaistanbul Tematik Film Gösterimleri: Engelli ve LGBTI

BUGÜN EVE YALNIZ DÖNMEK İSTİYORUM
(HOJE EU QUERO VOLTAR SOZINHO)

Brezilya / 2014 / 96´ / Portekizce; Sesli Betimleme, İşareti Dili, Türkçe Dublaj ve Türkçe Altyazı
Yönetmen ve Senarist: Daniel Ribeiro
Oyuncular: Ghilherme Lobo, Tess Amorim, Fabio Audi, Isabela Guasco, Victor Filgueiras, Pedro Carvalho, Guga Auricchio

Çağrıcılar:

  • Lambda
  • SPoD Engelli LGBTİ Çalışma Grubu
  • Sesli Betimleme Derneği
  • Türkiye Sakatlar Derneği

Lambdaistanbul olarak temel meselemiz LGBTİ var oluşu tabii ki. Fakat her birimizin, her LGBTİ bireyin, ‘LGBTİ olmak’ dışında da kimlikleri var.

Ve her kimlik ayrı bir ‘kendi’ni var etme ve mücadele alanı. Eşcinsel olmak, Musevi olmak, işçi olmak. Hatta iktidardaki, genel geçer kabul gören kimlikleri edinirken bile sorun yaşayabiliyor insan. ‘Evli’, ‘erkek’, ‘asker’ olmak da birer mesele haline gelebiliyor.

Dediğimiz gibi, sayısız kimliğimiz var. Hepimiz aynı anda birçok kimliğin birleşimiyiz. ‘Kesişim kümeleri’ adını verdiğimiz bu film gösterim programı içerisinde farklı kimliklerin LGBTİ var oluşla rastlaştıkları alanlarda dolaşacağız.

Evli ve LGBTİ olmak ya da liseli, HİV+, mahpus, sakat, yaşlı, ünlü, seks işçisi ve LGBTİ olmak gibi başlıklar altında bu kimliklerin kesişim kümesindeki filmleri izleyeceğiz.

Aralık ayında izleyeceğimiz film “Bugün Eve Yalnız Dönmek İstemiyorum” olacak. Daniel Riberio’un 2014 tarihli, Görme engelli Leonardo’nun sınıflarına yeni gelen Gabriel’e duyduğu aşkı anlatan filmi, sakat ve eşcinsel bir gencin hayatı üzerinden okul çağlarında karşılaştığımız sakatfobi ve/veya homofobinin paralelliğini de ortaya koyuyor. Bu film sayesinde farklı “öteki”lerin benzer bir şekilde dışlanma ve şiddete maruz kaldığını görecek, “farklı”lıklarımızı hep birlikte sorgulayacağız.


Nicholas Kontovas ile Söyleşi: Lubunca Tarihi

Tarih: 7 Aralık 2014, Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Lambdaistanbul, Indiana Üniversitesi’nden dilbilimci Nicholas Kontovas’ı  2012 yılında hazırladığı “Osmanlı’dan Gelen Queer Argo: Lubunca” adlı tezini paylaşması için ağırlayacak. Lubunca, Türkiye’de LGBTİ bireyler tarafından kullanılan, geçtiğimiz yıllarda görünürlük kazanmasına rağmen kökeni Osmanlı zamanlarına dayanan bir jargon.

Nicholas Kontovas, Chicago Üniversitesi Dilbilim bölümünde öğrenim görürken fonetik, dilbilim tarihi, sosyal dilbilim üzerine çalışmalar yaptı. 2006’da Çin’de değişim programındayken özellikle doğu Türkistan’ın Türkçe konuşulan bölgelerindeki azınlık dillerine ilgi duymaya başladı ve Uygurca öğrendi. Yüksek lisansını Indiana Üniversitesi Orta Avrasya Çalışmaları alanında tamamladı. Kontovas bu çalışmasında Lubunca’nın etimolojik, fonetik, morfolojik, semantik ve tarihi değişimini ve etkileşimini bizlere anlatacak.


Lambdaistanbul Ruh Sağlığı Komisyonu:

Hastalık Derken? LGBTI ve Ruh Sağlığı Kesişimine Eleştirel Yaklaşım”

Tarih: 13 Aralık 2014, Cumartesi, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Eşcinsellik, 1973’te DSM psikiyatrik tanı el kitabında, 1993’te ise Dünya Sağlık Örgütü’nün tanı kriterleri arasındaki hastalık kategorisinden çıkarıldı. Transseksüellik ise daha yeni, 2013 yılında DSM el kitabında yeniden düzenlendi

Peki, ne zaman ve neden bu kitaplara girmişti? Bu sorunun cevabı bir bilim alanı olarak tıbbın tarihsel arka planında saklı.

Ayrıca kağıt üstünde hastalık tanımlamasından çıkan eşcinsellik ve transseksüelliğe karşı ruh sağlığı çalışmaları nasıl bir yaklaşım izledi.

Bütün bu soruları tartışmak ve sadece cevapları değil yeni soruları da bulmak için sizi de bekliyoruz.


Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 20 Aralık 2014, Cumartesi, 17:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

comingout-8420-E28A-B9D1LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.


Dayanışma Kermesi

Tarih: 21 Aralık 2014, Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

SPoD, Lambdaistanbul, Kader Kısmet Atölyesi, Tarlabaşı Mutfak ve Tarlabaşı Toplum Merkezi olarak 21 Aralık’ta hep beraber bir dayanışma kermesi düzenleyelim dedik.

Kermes bahanesiyle de buluşup tanışıyor, kaynaşıyor, yemeklerimizi paylaşıp Pazar’ın tadını çıkarıyoruz. Herkesi bekleriz.


Geleneksel Pazar Sohbetleri

Tarih: 28 Aralık 2014, Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

tumblr_n7y426Uhzv1qb7dl8o1_500Lambdaistanbul’un gelenekselleşen Pazar Sohbetlerine davetlisiniz.

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için her ayın son pazarı Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde görüşelim.

Previous post:

Next post: