LKM Ekim Ayı Etkinlik Programı

Lambdaistanbul Weekly LGBTI Tea & Talk hour

Tarih: Ekim 2013, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul


To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Wednesday, October 2nd, 19:00

Isms, Intersectionality and The Future of the Movement

What is the future of the LGBT movement? What aims does the Turkish community have and how do these parallel the global communities objectives? We will consider what the movement is aiming for and how it can be as inclusive as possible. How do we best support all the diverse parts of our society, and how do we best manage all of our –isms and intersectionality?

Wednesday, October 9th, 19:00

The Case For and Against Gay Marriage

What are we asking for when we petition our governments for gay marriage? Are we asking to be semi-equal, but separate as was the case with UK civil partnerships, or do we want full marriage rights? Do you feel that marriage rights for the queer community are assimilationist? Are we best, perhaps to look to other areas and rights first? Come along and share your thoughts on your country’s situation, find out what the feeling here in Turkey is and discuss if marriage is really an issue we should be considering.

Wednesday, October 16th, 19:00

General Meeting: Topic Free

If you’re not spending the holiday with your family, or haven’t escaped the city for Bayram come along for a general get together and chat about whatever has been on your mind. Perhaps you’ve found a great news article or book you want to tell us about? All thoughts welcome.

Wednesday, October 23rd, 19:00

Queer Representations in Pop Culture

How well is the LGBTQI community represented in pop culture? Is there enough media representation of people like us, and are these representations fair? Is one sector doing better than others, and if so why? How would you like to be represented in the media and pop culture? Come and share your ideas, and

frustrations, along with any great (or terrible) representations we simply have to know about.

Wednesday, October 30th, 19:00

Queer Spirituality

How do we distinguish spirituality and religion? And do either of these factors influence you and the way you present yourself in the world? Is the LGBTQI community more spiritual than other sections of the population? How does other people’s religion and spirituality impact on us and our communities?

Forthcoming topics to include: queer cinema, queer porn and nationality. Any and all suggestions for further topics are extremely welcome.

Beyaz Karga Gençlik Buluşmaları: “Okulda Nasıl Örgütlenebiliriz?”

Tarih: 5 Ekim 2013, 14:00

Mekan: Lambdaistanbul

Malum okullar açıldı…

devletin her yerde üstümüzde kurmaya çalıştığı heteroseksist, homo/trans-fobik baskıyı iliklerimize kadar hissettiğimiz bu günlerde beyaz kargalar olarak toplaşıp “bi şeyler yapmalı!” demeliyiz diye düşündük.

Lisede LGBTİ örgütlenme olabilir mi? Olursa nasıl olur? Neler yapabiliriz?

Bunlar ve daha fazla soruya cevap aramak, üretmek için sizi de bekleriz…

LKM Cumartesi Sineması: “Romeos”

Tarih: 5 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

2011, Almanya

94 dk

Genç bir adam ve kadından erkeğe geçiş sürecinde olan bir transeksüelin ilişkisini merkez alan bi dram…

Örgü Atölyesi

Tarih: 6 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Kış yaklaşıyor. Rengarenk yünlerinizi ve şişleriniz kapıp gelin Lambdaistanbul’a, hep beraber ister kendiniz için ister sevdiklerinize hediye etmek için bere veya atkı örmeye başlayalım ve kışın griliğine gökkuşağının renkleriyle direnelim. İstediğiniz renkte ve kalınlıkta yün seçebilirsiniz. Atkı için düz ve uzun şiş, bere için misinalı şiş kullanacağız. İsteğe göre 6-8 numaralı şişler tercih edilebilir. Gevşek ve bol delikli bir örgü örmek istiyorsanız 10 numaralı şiş de kullanabilirsiniz.

Bu atölyede tek renk veya birkaç renk yün kullanarak beraberce iki düz şişle atkı ve misinalı şişle bere örme şekillerini gözden geçireceğiz ve “düz”, “ters”, “haraşo”, “lastik” örgü çeşitleriyle nasıl modeller oluşturabileceğimize bakacağız.

Lambdaİstanbul Merkezkaç!

Tarih: 12 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

12 Ekim’de Lambdaİstanbul’un ev sahipliği yapacağı etkinlikte

video-art, street art sanatçıları ve ressamların yapıtları, performansları yer alacak.Performanslara katılımcılar da dahil olabilecek.

Katılan Sanatçılar:

İlhami Tunç Gençer, Batu Bozoğlu, Güler Aşık, Serpil Aslan, Cins, Pertev Emre Tastaban

Not: Yanınızda boya malzemeleri getirmeniz tavsiye edilir.

Kader Kısmet Atölyesi

Tarih: 13 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Kader Kısmet Atölyesi, geçim için evde ortaklaşa elişi yapan bir dayanışma grubudur. Grup, mahallenin yıkımından hayatı etkilenen Sulukuleli kadınlar ve onlarla dayanışan aktivistler tarafından kuruldu. Kumaş üzerine elle baskı tekniklerini öğrenen grup üyeleri, emeklerini birleştirerek, zorlaşan yeni hayat koşullarının üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bu grupta bilen bilmeyene öğretiyor, birbirini destekliyor. Birarada çalışmaktan doğan güzellik herkese çok iyi geliyor…

Kader Kısmet Atölyesi, kalıcılığı ve kendi ayakları üzerinde durmayı dayanışmada arayan bir yerel deneyim olarak yoluna devam ediyor. Kader Kısmet Atölyesi’nden İlhan Sayın tercihen geri dönüştütülmüş kumaşlar üzerine basit baskı tekniklerini 13 Ekim Pazar günü Lambdaistanbul’da, katılımcılarla uygulama atölyesinde paylaşacak.

Kader Kısmet Atölyesi hakkında daha fazla bilgi için: https://m.facebook.com/KaderKismetAtolyesi?__user=550772056

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 19 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

Yoga Kursu

Tarih: 21 Ekim 2013, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

21 Ekim’den itibaren her Pazartesi Lambda’da yoga dersleri. Dersler akşam 19.00’da başlayıp yaklaşık bir buçuk saat sürer. Derslere ısınmayla başlanıp yoga asanaları, nefes çalışmaları, derin dinlenme ile devam edilir ve kısa bir meditasyon çalışmasıyla bitirilir. Önceden bir yoga bilgisi veya deneyimi gerekmez, her seviyeden katılımcıya açıktır. Derslere gelirken rahat kıyafetler ve üzerinde hareket yapıp uzanabileceğiniz bir mat veya battaniye gibi birşey getirin.

Katılımcılardan 1 aylık ders bedeli olarak 20 TL bağış alınması planlanmıştır. Derse gelmek isteyenler lambda@lambdaistanbul.org adresine mail gönderebilirler. Kontejan sınırlı olduğu için 20 Ekim 2013 tarihine kadar kaydınızı kesinleştirmenizi öneririz.

Not: Yoga eğitmenimiz Jennifer türkçe bilmemektedir. Katılımcıların temel düzeyde ingilizce bilmesi derslerin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

#DirenKadın

Tarih: 26 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

9.su düzenlenecek olan Kadın Kadına Öykü yarışmasının ilk etkinliği olarak #DirenKadın ile günlük pratikler içinde “kadınlık” dayatmalarından, bedensel/psikolojik tacizlere, gezi sürecine, oradan ilk regli deneyimlerine ve oradan daha nerelere nerelere uzanan bir sohbete davet ediyoruz sizi. Kadınlık deneyimi üzerinden toplum içindeki cinsiyet rollerimizi tartışacak ve bunların üzerimizde kurduğu baskıları ve rahatlatmaları konu alacağız, kadın olmanın direnen öykülerini dillendireceğiz.

Etkinlik bütün kadınlara ve kadınlık deneyimlerine açıktır.

Pazar Sohbetleri-11

Tarih: 27 Ekim 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerinin onuncusunu Eylül ayında yaptık. Şimdi ise her yapmayı planladığımız; konusuz, gündemsiz; gullüm içeriği bol sohbetimizin on birincisine davetlisiniz!

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

Previous post:

Next post: