LKM Eylül Ayı Etkinlik Programı

1 Eylül Dünya Barış Günü Eylemi

Tarih: 1 Eylül 2013, 13:00

Mekan: Kadıköy

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Roboski’de, Rojava’da, Lazkiye’de, Mısır’da yapılan katliamları kınamak, Suriye ile çıkarılmak istenen savaşa dur demek ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için alanlardayız!

Devletlerin gövde gösterisi yaptığı savaş alanlarında binlerce insanın öldürüldüğü bu militarist düzenin karşısında olduğumuz için,

Kimsenin dil,din,ırk,cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği yüzünden aşağılanmadığı eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğu adil, eşit, özgür ve demokratik bir dünya kurmak istediğimiz için,

Barışı daimi olarak egemen kılmak için LGBTİ örgütleri olarak 1 Eylül’de 13.00’te insan zincirinde Beşiktaş ve Kadıköy’deyiz! Ardından miting alanına yürümek için 15.00’te Kadıköy”de toplanıyoruz!

Barış hemen şimdi!

Barışın sesini yükselt!

Yaşasın halkların eşitliği ve aşkı!

Lambdaİstanbul

SPoD LGBT

Seks” İşçiliği

Tarih: 7 Eylül 2013, 15:00

Mekan: Lambdaistanbul


Seks işçiliği istenerek seçilen mi, yoksa çaresizlikten yönelinen bir meslek mi?

Seks işçiliğinin toplumdaki yeri ve algılanış şekli nasıl?

Seks işçilerinin çalışma koşulları nasıl ve yasal hakları neler, bunlar nasıl daha iyi, daha yaşanılır hale getirilebilir?

LKM’de seks işçiliğini, seks işçilerine yönelik sistematik şiddet pratiklerini ve hak ihlallerini tartışıyoruz.

Lambdaistanbul Weekly LGBTI Tea & Talk hour

Tarih: 11 Eylül 2013, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

1st Meeting – Wednesday, September 11th 2013, 19:00

Overview. Come along and get to know the community, share your experiences of LGBTI life in Istanbul. Learn about the history of the movement here as we integrate the Turkish and foreign sections of the community.

2nd Meeting – Wednesday, September 18th 2013, 19:00

What are homophobia and transphobia? Join us for a discussion on what constitutes homophobia and transphobia before we share strategies for combating them and navigating the effects in our daily lives. What are we asking for when we combat people’s prejudices – tolerance or understanding?

3rd Meeting – Wednesday, September 25th 2013, 19:00

Coming Out. Why is it important to come out? How can we make the process as easy as possible for our selves and fellow community members? What are the reasons that people choose to remain closeted? How do we best support those who are unable to come out? Come and share your ideas and feel free to tell your stories in a safe and supportive environment.

4th Meeting – Wednesday, October 2nd 2013, 19:00

What is the future of the LGBT movement? What aims does the Turkish community have and how do these parallel the global communities objectives? We will consider what the movement is aiming for and how it can be as inclusive as possible. How do we best support all the diverse parts of our society, and how do we best manage all of our –isms and intersectionality?

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 14 Eylül 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

Beyaz Kargalar Gençlik Buluşmaları: “Normal”

Tarih: 15 Eylül 2013, 13:00

Mekan: Lambdaistanbul

Hemcinsimden hoşlandığım için “normal” değilmişim.. Kime göre? Heteroseksüelliği bir norm olarak da kurgulayarak “en doğru” ve “biricik varoluş” olarak zihinlerimize kazımaya çalışan heteroseksüellere göre.

Peki nedir normal? Normal kavramından ne anlıyoruz? Norm’ları ve normalliği ne/kim belirliyor? Kime göre neye göre normal? Gelin tartışalım.

Not: Bu etkinlik sadece 25 yaş ve altı katılımcılara açıktır.

İnternet Aktivizmi

Tarih: 15 Eylül 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul


Giderek daha fazla djitalleştiğimiz şu günlerde Gezi parkı eylemleri ile birlikte tavan yapan bir aktivizm çeşidi; internet aktivizmi (sanal aktivizm).

Peki sanal aktivizm gerçektende djital çağın bir lütfu mu yoksa bilgisayar başında bir tık yapan insanın elini kirletmeden kendini rahatlatması mı?

Gelin Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka ile daha iyi bir dünya için olan mücadelemizde interneti nasıl bir araç olarak kullanabileceğimizi tartışalım.

LGBT “İ” /Türkiye’de İNTERSEKS Hareketini Başlatmanın İmkanları Üzerine

Tarih: 21 Eylül 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Avustralya ve Almanya ard arda doğum belgelerine üçüncü cinsiyet hanesi koyarken, interseks bireylerin haklarının geliştirilmesi ve saldırılardan korunmaları ile ilgili yasal düzenlemeler dünyada konuşulurken, ABD’de evlat edindikleri interseks çocuğun ebeveynleri çocuk yetişkin yaşa gelip rıza vermeden cerrahi müdahale edildiği için doktorlara dava açarak emsal teşkil ederken, Türkiye’de interseksler nerede?

Dolaptan çıkmaktan korkan ya da nereden başlayacağını bilemeyen interseks bireylere nasıl ulaşabiliriz?

Lambdaistanbul’da Türkiye’de interseks hareketini başlatmanın imkanları üzerine tartışıyoruz. Bugüne dek sesleri duyulmayan, adları telaffuz edilmeyen interseks bireyler görünmezlik perdesini yırtmak istiyor. Türkiye LGBT hareketi son bir kaç yıldır “İ” harfini de bünyesine katmaya daha yakın.

21 Eylül Cumartesi Saat 16:00’da interseks aktivisti Belgin İnan’ın katılımıyla yapacağımız toplantıda öncelikle interseks ile ilgili temel bilgilerimizi gözden geçireceğiz, ardından interseks örgütlenmesi için ne gibi yollar izlenebilir, nasıl daha çok interseks bireye ulaşılabilir ve dünyada interseks hareketinin şu anki durumu ve hareketteki yeni gelişmeler nedir başlıkları altında tartışacağız.

Not: Toplantının sonunda Lambdaistanbul’un hattâ Türkiye geneli tüm LGBTİ örgütlerinin imza koyabileceği bir interseks bireylere sahip çıkış ve çağrı metni de oluşturmayı umuyoruz.”

Aseksüellik

Tarih: 22 Eylül 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Özellikle son elli yıldır Batı dünyasında sürmekte olan cinsel özgürlük tartışmalarına ve LGBT hareketin geçmişine bakacak olursak, cinsel özgürlük mücadelesinin “yapma özgürlüğü” varsayımına dayandığını iddia edebiliriz. LGBT hareketinin görece uzun tarihinde; Aseksüelite’nin “cinsel özgürlük mücadeleleri” bağlamında pek de dikkate alınmadığı; gerek akademisyenler gerek aktivistler tarafından derinlikli tartışmalara layık görülmediği açıktır.

İşte tam da bu görünmezliği, göz ardı edilmişliği nedeniyle Aseksüelite pek çok açıdan uzun tartışmaları hak etmektedir. Bu tartışmalar, bedenleri sadece cinsel anlamlarıyla imleyen ve tanımlayan heteroseksüel düzeni sorgulamaya yardımcı olduğu kadar; özgürlüğü sadece pozitif olarak algılayan ve kapitalist arzu propagandasından nasibini fazlasıyla alan eşcinsel hareket açısından da önemli olacak, trans bedenlerin aseksüelite potansiyellerini sorgularken de alışageldiğimiz ikilikleri altüst etmemizde önemli rol oynayacaktır. Bu nedenle, karşılıklı sohbet şeklinde gelişmesi planlanan bu etkinlikte aseksüel bedenin neoliberal politikaların gölgesindeki arzulayan bedenlerle olan ilişkisi, Queer teori içindeki potansiyel konumu, kimlik hareketleri açısından anlamı ve yeni toplumsal hareketler açısından değerlendirildiğinde “yapmama potansiyelinin” Duranadam ve Bartleby karakterliyle birlikte anlamı tartışılacaktır.

LKM Cumartesi Sineması: The Other Side of the Rainbow

Tarih: 28 Eylül 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul


4 İnsan, 4 farklı hikaye

Farklı felsefelere sahip 2 ayrı Gay Pride…

Gökuşağının Diğer Tarafı” filmi 4 kişinin hikayeleri üzerinden Berlin LGBT topluluğundaki politik aktivizm ve konformizm ayrımını görmemize olanak sağlar.

Film gösterimi yönetmen katılımlı olarak gerçekleştirilecektir.

Trailer: https://vimeo.com/39633507

Lambdaistanbul Pazar Sohbetleri-10

Tarih: 29 Eylül 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerinin dokuzuncusunu Ağustos ayında yaptık. Şimdi ise her yapmayı planladığımız; konusuz, gündemsiz; gullüm içeriği bol sohbetimizin onuncusuna davetlisiniz!

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

Previous post:

Next post: