LKM Haziran Ayı Etkinlik Programı

 

Tea & Talk hour (Every Wednesday)

 

Tarih: June 2014, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_m9bvthxSNX1qfqg36o1_500

 

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Yoga Kursu

Tarih: Haziran 2014, Perşembe günleri, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

yoga diagram


H
er Perşembe Lambda’da ücretsiz yoga dersleri. Dersler akşam 19.00′da başlayıp yaklaşık bir buçuk saat sürer. Derslere ısınmayla başlanıp yoga asanaları, nefes çalışmaları, derin dinlenme ile devam edilir ve kısa bir meditasyon çalışmasıyla bitirilir. Önceden bir yoga bilgisi veya deneyimi gerekmez, her seviyeden katılımcıya açıktır. Derslere gelirken rahat kıyafetler ve üzerinde hareket yapıp uzanabileceğiniz bir mat veya battaniye gibi birşey getirin.

Moda’da Pikniğimiz Var!

 

Tarih: 7 Haziran 2014, 16:00

Mekan: Moda Sahil

aralik_brunch


Yaz geldi. Havalar güzelleşti. Parkların bahçelerin tadını çıkarmak lazım dedik ve bu sefer Anadolu yakasında yaşayan dostlarımızı düşünerek Moda sahilinde bir piknik yapıp, gullümün dibine vurmaya karar verdik. Sizi de bekleriz!

Not: Tarihi Moda iskelesinin olduğu tarafta olacağız. Piknik çıkışı saat 20:00’da da Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşecek LGBTİ temalı bir tiyatroya gitmeyi planlıyoruz.

LKM Akademi: LGBT Bireylerde Dini ve Manevi Eğilimler

Tarih: 8 Haziran 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Religious tolerance illustration

Evrim Anık, Marmara Üniversitesi Din Psikolojisi Bilim Dalı’nda yüksek lisans tezi olarak hazırladığı LGBT bireylerde dini ve manevi eğilimler çalışmasını 8 Haziran günü bizlerle paylaşacak.


Din ve maneviyat hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. İnsanların büyük bir çoğunluğunun dinî veya manevî eğilimleri bulunmaktadır. Alan araştırması şeklinde yürütülen bu çalışma, LGBT bireylerin dinî ve manevî eğilimlerinin nasıl ve ne derece olduğunu konu edinmiştir. LGBT bireylere dair Türkiye’de yapılan çalışmalarda, bu bireylerin dinî ve manevî eğilimlerini konu alan araştırma yok denecek kadar az olduğundan, araştırma bu yönüyle literatüre önemli bir katkı sağlama iddiasındadır. Araştırma kapsamında Beyoğlu Bölgesi’ndeki LGBT bireylerden 6 lezbiyen, 11 gey, 6 biseksüel ve 7 de trans olmak üzere toplam 30 bireyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Mülakatlar ile LGBT bireylerin çocukluk dönemlerinde yaşadıkları trajik olayları, cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri ile ilgili gelişimleri, aile yapıları, dine ve maneviyata olan bakışları, dinin eşcinsellikle ilgili yaptığı yorumlara dair düşünceleri, dinle yaşadıkları çatışma, yaşadıkları sıkıntıların üstesinden gelmede dini başa çıkma yolunu benimseyip benimsemedikleri, Tanrı tasavvurları, dinî ritüellere dair uygulamaları, ahlak anlayışları ve ailelerinin dindarlık dereceleri tespit edilmiştir. LGBT bireylerin manevî eğilimlerinin dinî eğilimlerinden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bireylerin dini eğilim açısından çoğunun (%40) kendilerini Sünni Müslüman olarak, diğer bireylerin ise Alevi, ateist, agnostik ve kararsız olarak tanımladıkları görülmüştür. Bireylerin dinden ve maneviyattan destek aldıkları, inançlı olanların çok merhametli bir Tanrı tasavvuruna sahip olduğu ve ayrıca kendi ahlak kurallarını oluşturdukları tespit edilmiştir.

Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları

Tarih: 9 Haziran Pazartesi, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul

FF-Graphic-Megaphone-062


Lambdaistanbul’da kadınlığı üreme organları veya devletin kimliği ile tanımlamıyoruz ve kadınlık deneyiminden geçen herkesi yaptığımız buluşmalarımıza bekliyoruz.

3 Kasım 2013′ten itibaren iki haftada bir Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları düzenlemeye karar verdik. Çünkü kadınlar olarak deneyimlerimizi başbaşa değerlendirme ve güçlenme ihtiyacı duyuyoruz. Aşk, cinsellik, taciz, şiddet, dışlanma, varolma tartışma konularımız arasında olacak.

 

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 14 Haziran 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

LKM Sinema: Aziz Ayşe

Tarih: 15 Haziran 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

azizayse

Not: Etkinlik Yönetmen katılımlı yapılacaktır 🙂

Kağıt toplayıcısı Ayşe, medyanın çarkında sıradan bir dişli gibi çalışan Elif ve onun Amerika’da müzik eğitimi almış olan sevgilisi Murat’ın kesişip ayrılan yollarını anlatan hikaye, hüzünlü bir kara film tadında. Ayşe kağıt toplayıcılığından kazandığı üç-beş kuruş parayı hayır kurumlarına bağışlayacak kadar gönlü zengin bir insandır. Erkek gibi görünen fiziki görüntüsünün ardında melek gibi bir kalbi vardır. Dolapdere’de terk edilmiş bir evde yaşayan Ayşe’ye çevredeki komşular rahat vermezler. Tam bu sırada medyadaki işinden oldukça sıkılmış olan Elif ile tanışır. Elif, Ayşe’nin yaşam öyküsünden büyülenir ve onun hayatını belgesel bir filme dönüştürmeye karar verir. Uzatmalı müzisyen sevgilisi Murat ise bu işi bir maceraperestlik olur görür ve Elif’i kaybetmek istemez… Ayşe Elif ve Murat’ın sorunlu ilişkisini de bir şekilde etkileyecektir…

 

Previous post:

Next post: