LKM Kasım Ayı Etkinlik Programı

Bir Beden Atölyesi: Kalp

Tarih: 3 Kasım 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

“Kalp” üzerine doğaçlama, konuşma ve sükunet atölyesi,

Konuşmak, dinlemek ve paylaşmak isteyen herkese açık.

Metin desteği için Zeynep Çelen’e teşekkürler.

Atölye yürütücüsü: Gizem Aksu

Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları


Tarih: 3 Kasım 2013, 18:00-20:00

Mekan: Lambdaistanbul


3 Kasım’dan itibaren iki haftada bir Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları düzenlemeye karar verdik. Çünkü kadınlar olarak deneyimlerimizi başbaşa değerlendirme ve güçlenme ihtiyacı duyuyoruz. Aşk, cinsellik, taciz, şiddet, dışlanma, açılma, varolma, toplumsal cinsiyet tartışma konularımız arasında olacak. 3 Kasım 17:00’de konu başlıklarımızı netleştirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde biraraya geliyoruz.

Buluşmalarımız bütün kadınlara ve kadınlık deneyimlerine açıktır.

Paylaşımlarımıza internet üzerinden de devam edebilmek için Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları adında kapalı bir grup oluşturduk. Katılmak için grubu Facebook’tan bulun ve Join Group’a (Gruba Katıl) tıklayın.

Yoga Kursu

Tarih: Kasım 2013, Pazartesi günleri, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

21 Ekim’den itibaren her Pazartesi Lambda’da yoga dersleri. Dersler akşam 19.00′da başlayıp yaklaşık bir buçuk saat sürer. Derslere ısınmayla başlanıp yoga asanaları, nefes çalışmaları, derin dinlenme ile devam edilir ve kısa bir meditasyon çalışmasıyla bitirilir. Önceden bir yoga bilgisi veya deneyimi gerekmez, her seviyeden katılımcıya açıktır. Derslere gelirken rahat kıyafetler ve üzerinde hareket yapıp uzanabileceğiniz bir mat veya battaniye gibi birşey getirin.

Not: Yoga eğitmenimiz Jennifer türkçe bilmemektedir. Katılımcıların temel düzeyde ingilizce bilmesi derslerin daha rahat geçmesini sağlayabilir.


Lambdaistanbul Weekly LGBTI Tea & Talk hour

Tarih: Kasım 2013, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Wednesday, November 6th, 19:00

Politics

Queers are often a political bunch, but are members of the LGBTI community naturally more political? Does our sexuality inform our politics or vice versa? How do we make the political systems of our countries work for us, and how do we ensure we have adequate representation amongst elected leaders?


Wednesday, November 13th, 19:00

Nationality

How does one’s nationality intersect with one’s sexuality and gender presentation? Do some nationalities and ethnic backgrounds have it harder, or easier, than others and why is this so? How do we remove ourselves from the socialization of our home country to connect with the global community?


Wednesday, November 20th, 19:00

Health

What health specific issues do we face LGBTI individuals? How do we ensure that vulnerable members of the community receive adequate support to access appropriate services? What should be done to educate medical professionals who deal with LGBTI individuals?


Wednesday, November 27th, 19:00

Consent and Sex-Positivity

How do we work on obtaining consent as an active process? What do we do when we overstep a partner’s boundaries and how do we support those who have theirs violated? What do we mean by sex-positivity and how do we apply this mindset in our lives?

LKM Cumartesi Sineması: Ekümenopolis

Tarih: 9 Kasım 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Yönetmen: İmre Azem

Türkçe; İngilizce altyazılı

Ekolojik eşikler aşılmış, ekonomik eşikler aşılmış, nüfus eşikleri aşılmış, sosyal uyum bozulmuş. İşte neoliberal kentleşmenin fotoğrafı: Ekümenopolis. Bu ilk uzun metrajlı belgeseliyle İstanbul’a bütüncül bir yaklaşımla bakmayı amaçlayan ve değişim kadar onun dinamiklerini de sorgulayan İmre Azem, izleyiciyi yıkılmış gecekondu mahallelerinden gökdelenlerin tepelerine, Marmaray’ın derinliklerinden üçüncü köprünün güzergâhına, gayrimenkul yatırımcılarından kentsel muhalefete, bu uçsuz bucaksız kentte uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Azem’in bir diğer amacı da, İstanbullu izleyicinin yaşadığı kenti yeniden keşfetmesine, değişime seyirci kalmadan onu sorgulamasına katkı sunmak.

Lambdaistanbul Divalar Partisi


Tarih: 9 Kasım 2013, 22:00

Mekan: Leyla Teras

Divalar Halkla Buluşuyor, Halk Divalarını Bağrına Basıyor!
Lambdaistanbul Divalar Partisi seçim çalışmalarına start veriyor!
“İddialıyız, e heralde kızım, divayız” şiarıyla ortaya çıkan partinin divaları “vallahi seçilmezsek ortalığı yıkarız” diyerek liberal siyasetten yana olduklarını ilan ettiler. “Havamız batsın, sansasyonlardan ortalık yıkılsın” diyen ve halkın önemli ölçüde desteğini alan partinin divaları programlarıyla ilgili sorumuza da “bugünü bi atlatalım yarın bakarız” şeklinde cevap verdiler. Adaylıklarını duyuracakları kokteyl öncesi basına verdikleri bilgide “valla but ka parti, but şugar manti” açıklamasını yapan divalar kimliklerini bir sır gibi saklarken “geleceğiniz varsa göreceğiniz de var” diyerek herkesi 9 Kasım Cumartesi saat 22de  Leyla Teras’ta Lambdaistanbul Divalar Partisi’ne davet ediyor!

Beyaz Karga Gençlik Buluşmaları: “Çevre”

Tarih: 10 Kasım 2013, 13:00

Mekan: Lambdaistanbul

Her taraf betonlaşmaya mı başladı ne, hele şu AVM’ler bölünerek mi çoğalıyor acaba? Daha dün sokak başında gölgesinde dinlendiğim ağaç bugün yok olmuş. Giderek çoğalan arabaların egzos dumanından sıkılıp taşınmaya mı karar vermiş olabilir mi?

Peki ben ne hissediyorum bu değişikliklerden? Akşam geç saatlere kadar açık yaz kış gezebileceğim AVM’lerin çoğalması beni mutlu mu ediyor, mutsuz mu? En son ne zaman parka gittim sahi?

İstanbul günden güne değişiyor. Peki biz bu dönüşüm hakkında neler düşünüyoruz? Gidişattan memnun muyuz? Şikayetlerimiz neler? Nasıl bir çevrede yaşamak istiyoruz?

Gelin konuşalım.

Not: Bu etkinlik 25 yaş ve altı katılımcılara açıktır.

Giysi Takası

Tarih: 10 Kasım 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Kış geliyor. (hatta geldi!) Soğuk günlerde üşümemek için yeni şeyler almak yerine neden elimizdekileri birbirimizle paylaşmıyalım ki? Kullanmaktan sıkıldığın, hiç kullanmadığın, bir türlü beğenemediğin, evde bu fazla dediğin ne varsa al getir, beğendiğini al götür..

Alternatif ekonomiyi canlandır 🙂


Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 16 Kasım 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

2013 Değerlendirme, 2014 Planlama Toplantısına Çağrı

Tarih: 17 Kasım 2013

Mekan: Sosyalist Feminist Kollektif

Tüm Lambdaistanbul Dostlarına Çağrımızdır..

2013 senesinin bitmesine az kala Lambdaistanbul gönüllüleri olarak Ekim 2012′den Kasım 2013′ye faaliyetlerimizi değerlendirmek ve Türkiye’de olup bitenlere bakarak gelecek planlamamızı yapmak için 17 Kasım 2012 tarihinde bir araya geliyoruz. Biz istiyoruz ki ne yaptığımızı hep beraber değerlendirelim ve önümüzdeki dönemi birlikte planlayalım.
Bu nedenle 2013 değerlendirmesi ve 2014 planlaması yapacağımız toplantımıza tüm Lambdaistanbul dostlarını bekliyoruz.

Tarih: 17 Kasım 2012 Pazar, 12:00 – 18:00

Mekan: Sosyalist Feminist Kollektif (Katip Mustafa Çelebi mah. Tel sok. No: 20/3, Beyoğlu)

Geçen sene yaptığımız 2012 Değerlendirme, 2013 Planlama toplantımızın notları: http://www.lambdaistanbul.org/s/etkinlik/lambda’da-2012’yi-konustuk-2013’u-planladik/

Trans Erkekler Ne Yaşar?

Tarih: 23 Kasım 2013, 15:30

Mekan: Lambdaistanbul

Merhaba Dünyalı ben trans erkeğim..


Trans Erkekler Ne Yaşar?

Bu sorunun cevabını kaç kişi biliyor? Trans erkek dendiğinde aklınızda ne canlanıyor? Trans erkeklerle ilgili ne merak ediyorsunuz? Neden merak ediyorsunuz? Gelin karşılıklı olarak bu sorulara cevap verelim. Trans erkeklerle ilgili bir sürü soruyu derledik. Bir torba dolusu sorumuz var. Elinizi daldırın ve bir soru çekin. İster kağıtta yazanı ister aklınızdakini, bir soru sorun, yanıtlayalım.


Pazar Sohbetleri-12

Tarih: 24 Kasım 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerinin onbirincisini Ekim ayında yaptık. Şimdi ise her yapmayı planladığımız; konusuz, gündemsiz;

gullüm içeriği bol sohbetimizin on ikincisine davetlisiniz!

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

LKM Edebiyat: Yoldaş Ben İbneyim

Tarih: 30 Kasım 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Arkadaşımız Yıldız Tar’ın “Yoldaş Ben İbneyim: Solun LGBT ile İmtihanı” kitabı Ceylan Yayınları’ndan çıktı.

Yıldız 30 Kasım’da LKM’de bizlere, Türkiye’deki LGBT hareketin kısa bir tarihi ve Gezi direnişi ile ilişkilenmesini anlatan yazılarınyanı sıra büyük ölçüde sosyalist örgütlerle yaptığı “Solun LGBT ile İmtihanı” başlıklı söyleşi dizisinden oluşan kitabını anlatacak ve sorularımızı cevaplayacak.

Previous post:

Next post: