LKM Kasım Ayı Etkinlik Programı

 

Yoga Dersleri (Her perşembe)

Tarih: Kasım 2014, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

10295801_621284984655145_2297797524519775946_n

Her Perşembe günü saat 19:30′da Lambdaistanbul’da buluşup bedenimizle ilişkimiz ve zihnimiz arasındaki kopukluğu gidermeye çalışıyoruz.

Birlikte bedenimizin sınırlarını keşfediyoruz. Bedenimizde yaşadığımız olayların etkilerinden dolayı enerji birikimleri oluşuyor. Sistemin alternatifini yaratabilmek, dayanışabilmek ve paylaşabilmek için yoga yapıyoruz.

Etkinlikler ücretsiz olup konu hakkında deneyimli bir yönlendirici eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlik herkese açıktır.


 

Lambdaistanbul Weekly Tea & Talk hour (Every Tuesday)

Tarih: Kasım 2014, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_m9bvthxSNX1qfqg36o1_500


To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Tea& Talk Hour Facebook Page: https://www.facebook.com/groups/457789770999651


 

Lambdaistanbul Tematik Film Gösterimleri: Askerlik

Tarih: 8 Kasım 2014 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Kesişim Kümeleri

Lambdaistanbul olarak temel meselemiz LGBTİ var oluşu tabii ki. Fakat her birimizin, her LGBTİ bireyin, ‘LGBTİ olmak’ dışında da kimlikleri var.

Ve her kimlik ayrı bir ‘kendi’ni var etme ve mücadele alanı. Eşcinsel olmak, Musevi olmak, işçi olmak. Hatta iktidardaki, genel geçer kabul gören kimlikleri edinirken bile sorun yaşayabiliyor insan. ‘Evli’, ‘erkek’, ‘asker’ olmak da birer mesele haline gelebiliyor.

Dediğimiz gibi, sayısız kimliğimiz var. Hepimiz aynı anda birçok kimliğin birleşimiyiz. ‘Kesişim kümeleri’ adını verdiğimiz bu film gösterim programı içerisinde farklı kimliklerin LGBTİ var oluşla rastlaştıkları alanlarda dolaşacağız.

Evli ve LGBTİ olmak ya da liseli, HİV+, mahpus, sakat, yaşlı, ünlü, seks işçisi ve LGBTİ olmak gibi başlıklar altında bu kimliklerin kesişim kümesindeki filmleri izleyeceğiz.

Ekim ayında izleyeceğimiz film Altın Gözde Aynsımalar olacak. John Huston’un 1967 tarihli bu önemli filmi Carson McCullers’ın 1941 yılında basılan aynı adlı romanından uyarlanmış. 1930’ların sonunda ABD’de bir askeri üste geçen filmde Binbaşı Penderton (Marlon Brando) ormanda çırılçıplak ata binişini izlediği emir erine adını koyamadığı ama karşı da gelemediği bir ilgi duymaktadır. Orduda, erkeklerin en erkek, güçlü ve sert olması gereken bu kurumda eşcinsel olmak ya da olamamaktır geriliminin kaynağı.

Asker ve eşcinsel olmak… Altın Gözde Yansımalar filmini izleyip bu konuyu tartışacağız.


 

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 15 Kasım 2014, 17:00

Mekan: Lambdaistanbul

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.


Barış Komisyonu Film Gösterimleri: Tarafsız Bölge

Tarih: 16 Kasım 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambda Barış Girişimi iftiharla sunar! Film Gösterimi ve Sohbet

Lambda Barış Girişimi olarak, barış söylemimizi hep birlikte oluşturabilmek, bir yandan toplumsal barışa nasıl katkı sunabileceğimiz üzerine kafa yorarken, diğer yandan savaşın ve barış yanlılığının LGBTİ hareketle ilişkilerini sorgulamak için her ay düzenleyeceğimiz etkinlikler serisine Kasım ayında başlıyoruz.

İlk etkinliğimizde Lambda Kültür Merkezi’nde biraraya gelip, önce Danis Tanoviç’in Bosna Savaşı’nı çarpıcı ve ironik biçimde anlattığı, En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü almış Tarafsız Bölge adlı filmini izleyecek, sonrasında barış üzerine kafa yoracağız.

Toplumsal barışa dair sözü olan herkesi bekliyoruz…

Tarafsız Bölge (No Man’s Land) – Danis Tanovic

“Bosna, Haziran 1993. Sabahın ilk saatleri.  Bir grup Bosnalı asker, düşman hatları arasındaki Tarafsız Bölge’de kaybolurlar ve Sırp askerlerinin kendilerini fark etmesi üzerine terkedilmiş bir sipere sığınırlar.  Fakat açılan ateş sonucunda Çiki hariç hepsi öldürülür.  Siperi kontrol etmeye gelen iki Sırp askeri,  siperi terk etmeden önce Bosnalı askerlerden birinin cesedinin altına mayın yerleştirerek bubi tuzağı hazırlarlar.  Çiki, saklandığı yerden çıkar ve Sırplardan birini öldürür, Nino ismindeki diğerini de yaralar.  Altına mayın yerleştirilen Çera ölmemiş,  sadece bilincini yitirmiştir.  Çera’nın kendine gelmesi üzerine Çiki ve Nino dehşete kapılırlar.  Eğer Çera yerinden kımıldayacak olursa,  patlayacak mayın hepsini öldürecektir.  BM Barış Gücü Askerleri kısa sürede olayı öğrenir ve Fransız komando çavuş Marchand olayı çözmekle görevlendirilir.  Medyanın da işin içine girmesiyle olay,  tıpkı bugün de yaşadığımız gibi,  bir naklen yayına dönüşür,  fakat mayının üzerinde yatan insan en son umursanan şeydir… “

http://www.imdb.com/title/tt0283509/


 

Vicdani Reddi Konuşmak

Tarih: 22 Kasım 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

7244_10151814603703988_783523242_n

Lambdaistanbul ve Vicdani Red Derneği Ortaklığıyla vicdani reddi konuşmak, savaşa militarizme karşı alternatiflerin neler olabileceğini tartışmak için bir araya geliyoruz.


AGH-Avrupa Gönüllü Hizmeti

Tarih: 23 Kasım 2014, 16:00
Mekan: Lambdaistanbul

Eger 18-30 yaşlari arasındaysanız ve Avrupa Birligi projesinde çalışıp gönüllü olarak hem dil hem yeni kültürlerle karşılaşmak isterseniz bu projeden bahsetmek için buluşuyoruz… Hiç bir ücret ödemeden Avrupa ya çıkalım hadi 🙂

Geleneksel Pazar Sohbetleri

Tarih: 30 Kasım 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_n7y426Uhzv1qb7dl8o1_500

Lambdaistanbul’un gelenekselleşen Pazar Sohbetlerine davetlisiniz.

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için her ayın son pazarı Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde görüşelim.

Previous post:

Next post: