LKM Mart Ayı Etkinlik Program

Yoga Dersleri (Her perşembe)

Tarih: Mart 2014, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

yoga diagram

 

Her Perşembe günü saat 19:30′da Lambdaistanbul’da buluşup bedenimizle ilişkimiz ve zihnimiz arasındaki kopukluğu gidermeye çalışıyoruz.

Birlikte bedenimizin sınırlarını keşfediyoruz. Bedenimizde yaşadığımız olayların etkilerinden dolayı enerji birikimleri oluşuyor. Sisteme alternatifini yaratabilmek, dayanışabilmek ve paylaşabilmek için yoga yapıyoruz.

Etkinlikler ücretsiz olup konu hakkında deneyimli bir yönlendirici eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlik herkese açıktır.

 

Lambdaistanbul Weekly Tea & Talk hour (Every Wednesday)

Tarih: March 2015, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul  

tumblr_m9bvthxSNX1qfqg36o1_500
To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Tea& Talk Hour Facebook Page: https://www.facebook.com/groups/457789770999651/?fref=ts

 

Lambdaistanbul’da Fransızca Dersleri (Her cumartesi)

Tarih: Mart 2015, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

10635994_10152695140459285_7849116084832403127_n

Lambdaistanbul’da yeni yıla yeni bir dil atölyesiyle merhaba diyoruz!

Fransız arkadaşımız Raphaël Riado ile her Cumartesi akşamı başlangıç düzeyinde Fransızca öğrenmek isteyenleri Lambdaistanbul’a bekliyoruz.

Dersler ücretsizdir. Katılan öğrenciler Lambdaistanbul ile dayanışmak için bağış yapabilirler.

Örgü Atölyesi (Her pazartesi)

Tarih: Mart 2015, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

rainbow knit

Kış bitmeden elinizden çıkmış birer bere veya atkınız olsun istemez misiniz? O zaman sizi hep beraber bere veya atkı örmeye davet ediyoruz 🙂
Daha önce hiç örgü örmemiş, hatta ören birini izlememiş bile olsanız fark etmez. Tek yapmanız gereken 6-8 numara bir çift şiş kapıp, yanına da rengarenk kalın bir ip alıp Lambda’nın yolunu tutmak !
NOT: Dilerseniz yanınızda malzemelerinizi getirip bileklik, kolye, tığ işi vb de yaparak atölyeye katkı sağlayabilirsiniz 🙂

 

Her ayın ilk perşembe günü HİV Testi olmaya gidiyoruz

Tarih: 5 Mart 2015 Perşembe, 18:00

Mekan: Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü

Resim_1310601583

 

5 Mart’ta Test olmaya gidiyoruz. Sizi de bekleriz 🙂

Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Peki kaçımız bu testi düzenli olarak yaptırıyoruz?

Bazen sonucundan korktuğumuz için, bazen de yeterince önemsemediğimiz için test olmayı ihmal edebiliyoruz.

Lambdaistanbul olarak bu süreçte kimse yalnız kalmak zorunda değil diyerek herkesi her ay bizimle test olmaya çağırıyoruz.

Her ayın ilk perşembe akşamı buluşarak Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü binasına HIV testi yaptırmaya gidiyoruz.

Bu ay için 5 Mart perşembe akşamı saat 18:00’da Osmanbey Metro Durağı Pangaltı Dolapdere çıkışı, Ramada Otel Karşısı’nda buluşalım.

Not: Şişli Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu testler ücretsiz ve rumuz kullanılarak yapılacaktır. Kişiler daha sonra kendilerine seçtikleri rumuzu vererek test sonucunu öğrenebilecektir.

 


LKM Cumartesi Sineması: Bûka Baranê

Tarih: 7 Mart 2015 Cumartesi, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

10982354_841601959211748_1928926108041178824_n

 

Bûka Barané, 1989 yılında Hakkâri´de bir köy ilkokulunun bahçesinde öğrencilerin çektirdiği bir fotoğrafla başlıyor. 23 yıl sonra bu fotoğraftakilerden İrfan köye dönüyor. İrfan´ın bu yolculuğu boyunca film de fotoğrafta yer alan on kişiyle 1989´dan bu yana zamanda bir yolculuğa çıkıyor. İlkokul, çocukların Türkçeyle ve devletle ilk tanıştıkları yer. Öğretmenleri isimlerini değiştiriyor. Köyde olağanüstü hal ve koruculuk günleri başlıyor…

Belgesel, Kürt coğrafyasının herhangi bir ilkokulunda okuyan çocukların 90´lı yıllarda ve bugün neler yaşadığına, savaşsız, çatışmasız huzurlu bir yaşamı gökkuşağının üstünden atlamakla bir tutan bu çocukların hikâyesine odaklanıyor.

Not: Belgesel Yönetmen katılımlı gerçekleşecektir.

Fragman: http://vimeo.com/61089935

 

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşündeyiz!

Tarih: 8 Mart 2015, Pazar, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

fc,550x550,silver

 

13. Feminist gece yürüyüşü için lolipoplarımızla, dövizlerimizle, düdüklerimizle, şarkımız, sözümüz, sloganlarımızla akşam saat 19:00’da Taksim Fransız Kültür Merkezi önündeyiz!

 

Ruh Sağlığı Komisyonu İftiharla Sunar: Annem Hakkında Her Şey (Film Okuması)

Tarih: 14 Mart 2015 Cumartesi, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

 

20090517015349!Todo_sobre_mi_madre_(poster)

Yönetmen/Senarist Cem Başeskioğlu bizlerle birlikte İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın Oscar kazanan eseri Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother – Annem Hakkında Her Şey) filminin okumasını yapıyor. Film okumasında hem psikolojik tahliller yapılıyor hem de filmin satır aralarında kalan, gözden kaçan detayları fark etmemiz sağlanıyor. Psikolojik çözümlemeler yapmanın yanında teknik birtakım detaylar da öğreneceğimiz film okumasına hepinizi bekleriz.
NOT: Film baştan sona akıcı bir şekilde izlenmeyip bölüm bölüm tahliller yapılacağı için filmi izleyip gelmenizi tavsiye ederiz 🙂

Cinsel şiddete karşı güçleniyoruz – Sunum/Söyleşi

Tarih: 15 Mart 2015 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

solidarity

 

Cinsel şiddetle Mücadele Derneği’nin kuir-feminist üyeleri ile; Toplumda cinsel şiddet üzerine üretilen kavramlar ve mitler; LGBTİ’lere yönelik yoğunlukta olan cinsel şiddet biçimleri; Hastane ve mahkeme süreçleri; LGBTİ çocukların eğitim sisteminde yaşadığı olası şiddet biçimleri ve ayrımcılık; Seks işçiliği- toplumsal masumlaştırılma gibi konular üzerine konuşup tartışacağımız dolu dolu, zengin, soru-cevaplı bir sunum/söyleşi planlıyoruz.

 

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 21 Mart 2015 Cumartesi, 17:00

Mekan: Lambdaistanbul

comingout-8420-E28A-B9D1

 

LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

 

İnanç ve LGBTİ Komisyonu İftiharla Sunar: “A Jihad for Love”

Tarih: 22 Mart 2015 Pazar, 17:00

Mekan: Lambdaistanbul

jihad

Aşk için Cihad, eşcinsel imam Muhsin Hendrix’in İslam’daki homofobi aleyhinde vaazıyla başlıyor.

Çekimleri Parvez Sharma yönetmenliğinde 12 ülkede 6 yıl süren film, Türkiye’den İran’a, Güney Afrika’ya ve Mısır’a kadar İslam ve eşcinselliğin çakıştığı veya çatıştığı alanlara götürüyor izleyiciyi.

Kendisi de bir Müslüman eşcinsel olan Sharma filminde Mısır’da eşcinsel olduğu için cezaevine koyulan ve orada defalarca tecavüze uğrayan ya da İran’da idamdan kaçan eşcinsel Müslümanları gösterirken aslında “kişisel cihad” hikayelerini anlatıyor diyebiliriz.

Amin Maalouf’un “ölümcül kimlikler” dediğini; “yaşayan”, “maruz kalan”, “uğrayan” insanların kamerasından, dilinden, bedeninden izleyeceğiz.

Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik Terimleri Atölyesi

Tarih: 28 Mart 2015 Cumartesi, 15:00

Mekan: Lambdaistanbul

thumbnail

The Gender Terms:

Toplumsal Cinsiyet, LGBTİ(Lezbiyen, Gey, Biseksüel,Trans,İnterseks), Feminist, Queer ve Cinsellik çalışmalarıyla ilgili bir çok yayın Türkçeye çevriliyor. Günlük hayatta cinselliğin ve toplumsal cinsiyetin bir başkasına ifade edilmesinde İngilizce veya başka dillerden birçok yeni terim kullanılmaya başlandı.

Lakin bu terimlerin tam olarak hayattaki karşılığı nedir?

Ne anlatmaya çalışıyoruz, nasıl anlaşılıyor?

Daha iyi nasıl ifade edebiliriz? Doğru mu kullanıyoruz?

Kendimizi ifade etmek için hangi terimlere ihtiyacımız var?

Türkçe karşılıkları ne olabilir? Gerek var mı?

İfade sanatımızı geliştirmek için bu noktada neler yapabiliriz?

LGBTİ’leri ifade eden terimleri TDK ya da akademi çevresindense bizatihi özneleri olan bizlerin üretmesi/çevirmesi daha doğru olmaz mı?

Hangi terimlerin kullanılması  politik olarak doğru değil?

Örneğin: Gender variant, Genderqueer, Gender bender, Gender fucker, Gender fludity, Bigender, Agender, Androgynous, Gender minority, Butch, Two-spirited, Ambigender, Omnisexual…

 

ATÖLYE FORMATI: Atölye eğitim atölyesinden ziyade, terimlerin kullanımı, yerelleştirilmesi ve doğru kullanılması için kolektif bir akıl yürütmek için planlanmıştır.

-Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellikle ilgili terimlerin kullanımının sorunsallaştırılması

-Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellikle ilgili terimlerin toplanması

-Yabancı kaynaklardaki kullanımı- Tartışması

-Yerelleştirilmesine yönelik tartışmalar

 

KİMLERİN KATILMASI TAVSİYE EDİLİR: LGBTQİ bireyler, Toplumsal Cinsiyet çalışmaları yapanlar, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellikle ilgili çeviri yapanlar, LGBTQİ bireylere yönelik hizmet veren Ruh Sağlığı Profesyonelleri, Sosyal Çalışmacılar, Psikolojik Danışman’lar. Tavsiye bir davet niteliğindedir.

 

MODERATÖRLER:  Dr.Ardıl Bayram Şahin

Elif Molla

 

Geleneksel Pazar Sohbetleri

Tarih: 29 Mart 2015 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_n7y426Uhzv1qb7dl8o1_500

Lambdaistanbul’un gelenekselleşen Pazar Sohbetlerine davetlisiniz.

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için her ayın son pazarı Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

{ 1 comment… read it below or add one }

commentposter Mart 3, 2015, 12:27

28 Mart 2015 tarihli atölyeye davetli olanları baştan ilan ederek kendiniz çalıp kendiniz oynarsınız. Circle jerk de yaparsınız herhalde. Antipatik anarşist ezikler.

Previous post:

Next post: