LKM Mayıs Ayı Etkinlik Programı

Tea & Talk hour (Every Wednesday)

Tarih: Mayıs 2014, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul 

tumblr_m9bvthxSNX1qfqg36o1_500

To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Wednesday May 7th 19:00

Feminism

Feminism has transformative power. However it can fall short of the mark and leave many excluded. From anti trans* feminists, through anti men to those who are sure their vision is the only correct one, how do we learn to work with those who aren’t inclusive? How do feminism and queer activism intersect? Share your routes into feminism and experiences of the feminist community.

 

Wednesday May 14th 19:00

Homosexuality and Islam

Following from a debate that arose last month, how can is it possible to reconcile homosexuality and Islam? Come and share experiences and ideas. Additionally how does this relationship mirror the acceptance of homosexuality in other religions.

 

Wednesday May 21st 19:00

Language and Labunca.

Easily confused words, words with double meaning and queer Turkish slang. Come and share the words you’ve found with dual interpretations, and hopefully our Turkish cohort can provide some interesting linguistic insights too.

 

Wednesday May 28th 19:00

LGBTI Prison Issues

From isolation and mistreatment to the proposed building of an exclusively LGBT prison, how does our community fair in prison and what would we like to see happen?


 

Yoga Kursu

Tarih: Mayıs 2013, Perşembe günleri, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

yoga diagram
H
er Perşembe Lambda’da ücretsiz yoga dersleri. Dersler akşam 19.00′da başlayıp yaklaşık bir buçuk saat sürer. Derslere ısınmayla başlanıp yoga asanaları, nefes çalışmaları, derin dinlenme ile devam edilir ve kısa bir meditasyon çalışmasıyla bitirilir. Önceden bir yoga bilgisi veya deneyimi gerekmez, her seviyeden katılımcıya açıktır. Derslere gelirken rahat kıyafetler ve üzerinde hareket yapıp uzanabileceğiniz bir mat veya battaniye gibi birşey getirin.


Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları

Tarih: Mayıs 2014-HerPazar, 18:00

Mekan: Lambdaistanbul

FF-Graphic-Megaphone-062
Lambdaistanbul’da kadınlığı üreme organları veya devletin kimliği ile tanımlamıyoruz ve kadınlık deneyiminden geçen herkesi her pazar 18:00-20:00 arası yaptığımız buluşmalarımıza bekliyoruz.

3 Kasım 2013′ten itibaren iki haftada bir Lambdaistanbul Kadın Buluşmaları düzenlemeye karar verdik. Çünkü kadınlar olarak deneyimlerimizi başbaşa değerlendirme ve güçlenme ihtiyacı duyuyoruz. Aşk, cinsellik, taciz, şiddet, dışlanma, varolma tartışma konularımız arasında olacak.


 

Dayanışma Kermesi (ve Forum)

Tarih: 3 Mayıs 2014, 14:00-22:00

Mekan: Abbasağa Parkı

tumblr_mo27xgYosm1rc9b5io1_1280

Hazır havalar ısınıp park, bahçe sezonu açılırken biz de kendimizi bulduğumuz ilk parka atalım dedik. SPoD, Lambdaistanbul, Kader Kısmet Atölyesi, Tarlabaşı Mutfak ve Tarlabaşı Toplum Merkezi olarak 3 Mayıs Cumartesi günü 14:00’da Abbasağa Parkı’nda bir kermes düzenliyoruz.

Kermes bahanesiyle de buluşup tanışıyor, kaynaşıyor, yemeklerimizi paylaşıp parkın tadını çıkarıyoruz.

Akşam olup saatler 19:00’u gösterdiğinde ise anfide toplaşıp tecrübelerimizi paylaşacağımız, Gezi’den bugüne değişen/değimeyen hayatlarımızı, bundan sonra neler yapabileceğimizi konuşacağımız bir forum düzenleyeceğiz.

Herkesi bekleriz 🙂

14:00-19:00 Dayanışma Kermesi

19:00 Forum


Cinsiyetsiz Bedenler: Ruhları ve Aşkları

Tarih: 4 Mayıs 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

queer

Hoşgeldiniz hanımlar, baylar! Çünkü ya kadınsınız ya erkek toplum kaosunda, peki ya ikisi de değilseniz? Ne zaman kadın/erkek olduğunuzu anladınız, belki de hiç bir zaman ikisinden birine ait değildiniz? Cinsiyetsiz olmak mümkün mü? Cinsiyetsizlik bir tercih mi yoksa bir yönelim mi? Trans kadın/erkek yerine cinsiyetsizliğe olabilir mi? Atanmış cinsiyetli bedenlerimiz içinde cinsiyetsizliği, toplumun dayattığı kurallarla cinsiyetlileştirilmemizi, bir diğerimiz üzerinde kurduğumuz belirlenmiş cinsiyet rolleri dayatmalarını ve normlarını konuşmak üzere, kadın/erkek/interseks/cinsiyetsiz/… herkesi kendini bir kez daha sorgulamaya davet ediyoruz. Görüşmek üzere.

Ps. Kesin bilgi, bu sefer buluşuyoruz 🙂


“Hey, Ben Aseksüelim!”

Tarih: 10 Mayıs 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Zeki Müreni Seviniz

Aseksüellik nedir, hadi onu bir  tarafa bırakın aseksüeller nasıl insanlardır? Neden bu şekilde tanımlarlar kendilerini? Seks hakkındaki düşünceleri nedir? Aşık olabilirler mi? Diğer cinsel kimliklere ne kadar yakın, ne kadar uzaklardır? Önyargılı mıdırlar, ya da onlara karşı bir önyargı var mıdır? Bir şey söylemeye çalıştıkları kesin, ama ne söylüyorlar, ve neden bir söylemleri var? Bu söylemler dinleniyor mu, yoksa aldırış edilmiyor mu?

Cevaplanması gereken bir sürü soru varken, kesin olan tek şey kendini açıklamaya çalışan aseksüellerin söylemlerinin yavaş yavaş yayılmasına karşın hala haklarında bilinmeyen/yanlış bilinen çok şey olduğu. Bütün bu soruları soracak, cevaplarını bulmaya çalışacak ve tartışarak “ben aseksüelim” diyen insanların bize anlatmaya çalıştıkları şeyi aseksüel bir bireyin ağzından duyacağız.


 

Anneni Al Gel: Benim Çocuğum Gösterimi

Tarih: 11 Mayıs 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Anneler gününü fırsat bilip Lambdaistanbul’da Benim Çocuğum belgeselini gösterelim dedik. Annelerinizi alıp gelin ( Anneliğin illa bizi doğuran kişi anlamına gelmediğini de etkinliğe gelirken/annelerimii getirirken aklımızda bulunduralım 🙂 )


Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 17 Mayıs 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.


 

İslam Sonrası (kaynak) Eserlerde Eşcinsellik

Tarih: 18 Mayıs 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Islam and Homosexuality

İslam medeniyeti sanıldığının aksine eşcinsel kültüre çok da yabancı değildir.. belki bu kültüre fazlasıyla vakıf ve kucaklayıcıdır.. Pozitivist ve rasyonalist dogmaların damgasını vurduğu bu modern dönemde islamcı oluşumlar da katı fıkhi usullerin (hukuki metodoloji) etkisine girmiş ve çoğunlukla radikal hareketler halinde kendini göstermiştir, böylelikle homofobik din algısı kalıplaşmıştır.. Ancak özellikle henüz fıkıh mezheplerinin tam oturmadığı ve sufi mekteplerin (ekol) toplumda daha çok söz sahibi olduğu dönemlerde eşcinseller sonraki dönemlerden ve hatta günümüzden daha rahat bir yaşam sürmüşlerdi. Eşcinselliğin savunusu, tavsiyesi ve varlığı kaynak eserlerde dahi yer bulmuştu.

Bu etkinlikte de islam sonrası, geçmişte ve günümüzde bir çok islam araştırmacısının atıflarda bulunduğu, özellikle sufi etkideki eserlerde eşcinsellik konusunu irdeleyeceğiz.


FITRAH

Tarih: 24 Mayıs 2014, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

İSLAM’I, CİNSEL YÖNELİMİ VE TOPLUMSAL CİNSİYET KİMLİĞİNİ TARTIŞMAK

Fıtrah, kuir müslümanların İslam, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliği arasındaki sıkıntılı alanı tartışırken karşılaştıkları ikilemi inceleyen bir belgeseldir. Sadece cinsel yönelimleri ve toplumsal cinsiyet kimlikleri yüzünden ötekileştirilen müslümanların anlatımlarını keşfe çıkmakla kalmayan; aynı zamanda, cezalandırmaların kritik unsurlarına ve Sodom ve Gomore öyküsünün semavi dinler tarafından her zaman nasıl da eşcinselliğin cezalandırılma bahanesi olarak kullanıldığına değinmek suretiyle, söz konusu anlatımlar ekseninde kışkırtıcı fikirler paylaşan profesyonel psikologlar, antropologlar, teologlar ve toplumsal cinsel kimlik uzmanlarına da yer veren bir belgeselle ilk kez karşı karşıyayız.

Bu belgeselde, katı müslüman ruhban sınıfın çoğunlukla hayal kırıklığı yaratan mesajları ve kuir müslümanların çeşitli İslami çevrelerde deneyimledikleri mücadeleler ön plana çıkarılmaktadır. Belgesel, kuir müslümanlar üzerinden farklı bağlamlarda yürütülen tartışmalar arasında ilginç karşılaştırmalar yapmakta ve bu tartışmaların çoğu kez kendini kısıtlama ve dinsel baskılanmayla sonuçlandığını ortaya koymaktadır.

Belgeselin bir çözüm olanağı sunup sunamayacağı izleyicinin kanaatine bırakılmıştır. Yine de söylemek gerekir ki, bu belgesel İslam, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliği üzerinden diyaloglar kurmada ve bu hususta eğitimler vermede mutlaka kullanılabilecek muhteşem bir belgeseldir.


Pazar Sohbetleri

Tarih: 25 Mayıs 2014 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

1 mayıs lgbt
Gelenekselleşen gündemsiz gullüm içeriği bol Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerine davetlisiniz!

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde görüşelim.

Previous post:

Next post: