LKM Mayıs Ayı Etkinlik Programı

Homofobi, Transfobi, Bifoyi ve Kapitalizme Karşı 1 Mayıs’ta Taksim’e

Tarih: 1 Mayıs 2013, 9:00

Mekan: Taksim

Görünmeyen LGBTI emek sesini yükselt!

Bizler emekçi lezbiyenleriz, geyleriz, transseksüelleriz, interseksleriz; öğretmeniz, avukatız, barmeniz, öğrenciyiz, seks işçisiyiz, gündelikçiyiz, ev kadınıyız, mühendisiz, işsiziz. Bizler LGBTI bireyler olarak her yerde ayrımcılığa maruz kaldığımız, yok sayıldığımız gibi iş hayatında da ayrımcılığa maruz kalmaktayız. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğimiz, işe alınmama nedeni olabiliyor. Sırf LGBTI olduğumuz için işten atılıyoruz ya da kimliğimizi saklamak zorunda kalıyoruz. Yasalardaki genel ahlak, yüz kızartıcı suç gibi muğlâk ifadeler aleyhimize kullanılıyor. Bu yüzden işten çıkartılıyoruz.

Emeğimizi, bedenimizi, kimliğimizi, yönelimimizi yok sayan; sömüren, gettolaşmaya mahkûm eden, yalnızlaştıran, güvencesiz iş koşullarına mahkûm bırakan kapitalist düzene inat:

“Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”

“Yaşasın 1 Mayıs!”

Demek için herkesi 1 Mayıs’ta bizimle birlikte yürümeye çağırıyoruz!

Çağırıcılar:

Lambdaİstanbul

SPoD

İstanbul LGBT

Beyaz Kargalar Gençlik Buluşmaları: Zorbalık Hikayeleri

Tarih: 4 Mayıs 2013, 13:00

Mekan: Lambdaistanbul

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne bakacak olursak zorba; “Gücüne güvenerek hükmü altında bulunanlara söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan (kimse)”.
Ancak hepimizin kendi tanımı var bu sözcüğe karşılık gelen. Kendi zorbalarımız, kendi zorbalık hikayelerimiz var.


Bu ayki buluşmaya zorbalık hikayelerimizi kaleme alıp geliyor, bunları birbirimizle paylaşarak güçleniyor, çözüm yolları arıyoruz.

Not: Bu etkinlik sadece 25 yaş ve altı katılımcılara açıktır.

Sosyalizm ve LGBT

Tarih: 4 Mayıs 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

4 Mayıs cumartesi saat 16.00’da Yıldız Tar’ın moderasyonunda Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde Sosyalizm ve LGBT Hareket ilişkisini konuşuyoruz.

Sen Sus Bilekliğin Konuşsun

Tarih: 10 Mayıs 2013, 22:00

Mekan: The Mekan

Siz talep ettiniz biz yapıyoruz. Bu gece biz değil bilekliklerimiz konuşacak.

Sarı- Koli arıyorum

Kırmızı- Aşk Lubunuyum

Mavi-Başım Bağlı
Yeşil- Ne aradığımı bende bilmiyorum

Poliamor 101

Tarih: 11 Mayıs 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

“iste kölen olayım,istersen öldür beni,başkasını seversen,bil ki yaşatmam seni”

“ey tanrım bana üç tane,üç de yetmez beş tane, beş de yetmez yedi tane, ver ver ver ver,ver Allah’ım ver”

“kan tükürsün adını,bensiz anan dudaklar,sana benim gözümle bakan gözler kör olsun”

“Gözler beni arar kalbin onu düşünür, tercih yap sonra üç kalp birden ölür”

dedi bestekarlar.

Bu atölyenin ilk bölümünde tekeşliliğin ve poliamorun,başka deyişle çoklu aşkın popüler müzikte nasıl işlendiğini ele alıyoruz . İkinci bölümdeyse “başka bir ilişki mümkün” diyor ve poliamor ilişkinin olanaklarını konuşuyoruz.

Barış Sürecini Konuşuyoruz

Tarih: 12 Mayıs 2013, 18:00

Mekan: Lambdaistanbul

Bir müzakere sürecidir gidiyor. Bir şeyler olup bitiyor. Ankara-İmralı arası gidenler gelenler… Peki gerçekten barışacak mıyız? Bitecek mi bu savaş? Kafamızda tonla soru var. Gelin Marmara Bölgesi Akil İnsanlar Heyetinden katılımcılar ile birlikte konuşalım.

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 18 Mayıs 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

Beyaz Kargalar Gençlik Buluşmaları: Bahar Pikniği

Tarih: 19 Mayıs 2013, 13:00

Mekan: Lambdaistanbul

Bahar geldi sokağa çıkmak lazım, kentsel dönüşüm adı altında iktidar bizden son kalan yeşil alanları, parkları bahçeleri de almadan (kendisine bunları vermemek için elbet sonuna kadar direneceğiz) çimenlerin ve ağaç gölgelerinin tadını çıkarmak lazım diyor ve piknik sezonunu açıyoruz.

19 Mayıs sabahı yiyeceklerimizi hazırlayıp 13:00’da Lambdaistanbul’da buluşuyor ve Taksim Gezi Parkı’na piknik yapmaya gidiyoruz.

Not: Bu etkinlik sadece 25 yaş ve altı katılımcılara açıktır.

LKM Pazar Sineması: Örümcek Kadının Öpücüğü

Tarih: 19 Mayıs 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Film aslında, Arjantinli yazar Manuel Puig’in 1976 yılında yayımladığı politik psikolojik romandır. Filmi ise 1985 Brezilya-ABD ortak yapımı, başrollerinde William Hurt ve Raul Julia’nın oynadıkları filmin çekimleri Brezilya’nın São Paulo kentinde gerçekleştirilmiştir. 1986 senesinde en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo ödülü almış şu ana kadar bu kadar Oskar toplamış ender queer filmdir.

İçindeki Misojen İle Yüzleş!

Tarih: 25 Mayıs 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

LGBT olmanın kişiyi otomatik olarak homofobi, transfobi, ırkçıllık, militarizm gibi şeylerden arınmış yapmadığını sıkça konuşuyoruz. Aynı şekilde LGBT’ler arasında ikili cinsiyet sisteminin cinsiyetçi normlarını sorgulamadan kabul etmekten tutun, kadın, kadınlık ve kadınsılık düşmanlığına varan şovenist söylem ve tutumlara da sıklıkla rastlıyoruz.

Gelin bu söyleşide içimizdeki cinsiyetçi, şovenist ve mizojeni masaya yatıralım.

Mizojini nedir?

Kadınlık, kadınsılık toplumda neden kaçınılası, nefret edilesi bir şey

olarak görülüyor?

LGBT’ler (özellikle de gey ve biseksüel ve trans erkekler) kendi aralarında nasıl mizojen tavırlar gösteriyorlar?

Mizojini ile savaşma yöntemlerimiz neler?

Hep birlikte tartışalım.

Kendimiz Çalar Kendimiz Söyleriz

Tarih: 25 Mayıs 2013, 20:00 (1 Haziran 2013 tarihine ertelenmiştir.)

Mekan: Lambdaistanbul

Baharın gelmesi ile dedik ki hadi sokak müzisyenlerini derneğimizde ağırlayalım. Birlikte çalıp birlikte söyleyelim. Herkesi bu ayki akustik türkçe tarzda olacak dinletimize davet ediyoruz. Çalması arkadaşlardan olacak. Eşlik etmesi bizden.

Pazar Sohbetleri -7

Tarih: 26 Mayıs 2013, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

Lambdaistanbul Pazar Sohbetlerinin altıncısını geçen ay yaptık.

Şimdi ise her yapmayı planladığımız; konusuz, gündemsiz; gullüm içeriği bol sohbetimizin yedincisine davetlisiniz! Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

Previous post:

Next post: