LKM Ocak Ayı Etkinlik Programı

Yoga Dersleri (Her perşembe)

Tarih: Ocak 2014, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

yoga diagram

Her Perşembe günü saat 19:30′da Lambdaistanbul’da buluşup bedenimizle ilişkimiz ve zihnimiz arasındaki kopukluğu gidermeye çalışıyoruz.

Birlikte bedenimizin sınırlarını keşfediyoruz. Bedenimizda yaşadığımız olayların etkilerinden dolayı enerji birikimleri oluşuyor. Sisteme alternatifini yaratabilmek, dayanışabilmek ve paylaşabilmek için yoga yapıyoruz.

Etkinlikler ücretsiz olup konu hakkında deneyimli bir yönlendirici eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlik herkese açıktır.

Lambdaistanbul Weekly Tea & Talk hour (Every Wednesday)

Tarih: January 2015, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_m9bvthxSNX1qfqg36o1_500


To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Tea& Talk Hour Facebook Page: https://www.facebook.com/groups/457789770999651/?fref=ts

Lambdaistanbul’da Fransızca Dersleri (Her cumartesi)

Tarih: Ocak 2015, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

10635994_10152695140459285_7849116084832403127_n

Lambdaistanbul’da yeni yıla yeni bir dil atölyesiyle merhaba diyoruz!

Fransız arkadaşımız Raphaël Riado ile 3 Ocak’tan itibaren Cumartesi akşamları başlangıç düzeyinde Fransızca öğrenmek isteyenleri Lambdaistanbul’a bekliyoruz.

Dersler ücretsizdir. Katılan öğrenciler Lambdaistanbul ile dayanışmak için bağış yapabilirler.

Her ayın ilk perşembe günü HİV Testi olmaya gidiyoruz

Tarih: 8 Ocak 2015 Perşembe, 18:00

Mekan: Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü

Mesaj-1yy

8 Ocak’ta Test olmaya gidiyoruz. Sizi de bekleriz

Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Peki kaçımız bu testi düzenli olarak yaptırıyoruz?

Bazen sonucundan korktuğumuz için, bazen de yeterince önemsemediğimiz için test olmayı ihmal edebiliyoruz.

Lambdaistanbul olarak bu süreçte kimse yalnız kalmak zorunda değil diyerek herkesi her ay bizimle test olmaya çağırıyoruz.

Her ayın ilk perşembe akşamı buluşarak Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü binasına HIV testi yaptırmaya gidiyoruz.

Bu ay için 8 Ocak perşembe akşamı saat 18:00’da Osmanbey Metro Durağı’nda buluşalım

Not: Şişli Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu testler ücretsiz ve rumuz kullanılarak yapılacaktır. Kişiler daha sonra kendilerine seçtikleri rumuzu vererek test sonucunu öğrenebilecektir.

 

 

Ruh Sağlığı Alanına Yönelik LGBTİ ve Temel Kavramlar

Tarih: 10 Ocak 2015 Cumartesi, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

10912937_767952369927278_438846663_n

Toplumsal baskı ve ayrımcılık nedeniyle sıkça psikoterapiye başvuran LGBTİ’lere yönelik en uygun desteği verebilmek, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığın toplumsal kaynaklarını ve tezahürlerini anlayabilmekten geçer. Lambdaistanbul Ruh Sağlığı komisyonu olarak bu amaçla yaptığımız etkinliklerin ilki cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin DSM macerasıydı.

Bu ayki etkinliğimizde de amacımız ruh sağlığı alanında çalışanlara ve öğrenim görenlere yönelik temel kavramların tartışılabileceği bir ortam yaratmak. Cinsiyet kimliği ve Cinsel Yönelim konularını tartışmak, zihinlerimizdeki soru işaretlerini kaldırmak ve yerine yenilerini koymak için hepinizi etkinliğimize bekliyoruz.

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 17 Ocak 2015 Cumartesi, 17:00

Mekan: Lambdaistanbul

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

Dayanışma Brunchında Buluşuyoruz

Tarih: 18 Ocak 2015, 14:00

Mekan: Lambdaistanbul

brunch

Lambdaistanbul İnanç ve LGBTİ komisyonu olarak bir yılı aşkın süredir etkinlikler düzenliyoruz, 22-26 Ocak tarihleri arasında Johannesburg şehrinde gerçekleşen GLOBAL INTERFAITH NETWORK – Sexual Orientation and Gender Identity (GIN SOGI) konferansına katıldık ve temelleri Washington’da atılmış Küresel İnanç Ağı’nın bir parçası olduk. Cape Town’da yapılan Müslümanlık ve LGBTİ konusunda eğitimci eğitimine katıldık. Şimdi de eşcinsel imam Muhsin Hendricks’in “On becoming you: A workbook for Muslims marginalized based on sexual oreientation and gender identity” kitabını (Cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği nedneiyle marjinalize edilmiş Müslümanlar için bir çalışma kitabı) Türkçeye çevirmeye çalışıyoruz. Oldukça uzun olan bu kitabın 1000 TL tutan çeviri masraflarını gelin birlikte karşılayalım.

Gelin 18 Ocak Pazar günü Lambdaistanbul’da buluşup birbirinden güzel vegan/vejetaryan yemekler eşliğinde dayanışmanın tadını çıkaralım 🙂

Not: Brunch girişi 10 TL olacaktır. Elbette çorbada daha fazla tuzu olsun isteyen daha çok bağışlayabilir 🙂

Lambdaistanbul Tematik Film Gösterimleri: Anne ve LGBTİ Olmak

Tarih:24 Ocak 2015 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

10912937_767952369927278_438846663_n

Kesişim Kümeleri

Lambdaistanbul olarak temel meselemiz LGBTİ var oluşu tabii ki. Fakat her birimizin, her LGBTİ bireyin, ‘LGBTİ olmak’ dışında da kimlikleri var.

Ve her kimlik ayrı bir ‘kendi’ni var etme ve mücadele alanı. Eşcinsel olmak, Musevi olmak, işçi olmak. Hatta iktidardaki, genel geçer kabul gören kimlikleri edinirken bile sorun yaşayabiliyor insan. ‘Evli’, ‘erkek’, ‘asker’ olmak da birer mesele haline gelebiliyor.

Dediğimiz gibi, sayısız kimliğimiz var. Hepimiz aynı anda birçok kimliğin birleşimiyiz. ‘Kesişim kümeleri’ adını verdiğimiz bu film gösterim programı içerisinde farklı kimliklerin LGBTİ var oluşla rastlaştıkları alanlarda dolaşacağız.

Evli ve LGBTİ olmak ya da liseli, HİV+, mahpus, sakat, yaşlı, ünlü, seks işçisi ve LGBTİ olmak gibi başlıklar altında bu kimliklerin kesişim kümesindeki filmleri izleyeceğiz.

Ocak ayında işleyeceğimiz tema Anne ve LGBTİ olmak olacak. My mother likes women (Annem kadınlardan hoşlanıyor) filmini izleyip üzerine tartışacağız.

 

Filmin Adı: Annem Kadınları Seviyor (A mi madre le gustan las mujeres)

Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Daniela Fejerman, İnes Paris

Oyuncular: Leonor Watling, Roza Maria Sarda, Maria Pujelte, Silvia Abascal

Konusu: Sofia doğum gününde üç yetişkin kızını yeni sevgilisi ile tanıştırır. Sevgilisi aşağı yukarı kızları ile aynı yaştadır ve bir kadındır. Annelerinin eşcinsel olduğunu o güne kadar bilmeyen ve böyle birşeyi hiç mi hiç beklemeyen kızlar farklı tepkiler verirler. Özellikle psikolog psikolog dolaşan Elvira annesinin cinsel yönelimini kabul edemez ve bir sinir krizinin eşiğine gelir. En küçükleri; Sol, bir rock şarkıcısıdır ve “O benim annem, kadınları seviyor” adlı yeni bestesini, tüm ailenin ve hayranlarının önünde, bir konserinde söyler. Üç kızkardeşin annelerinin Çekoslavakyalı genç sevgilisinden ayırmak için bir araya gelişleri ve planlarının ters tepmesi ile devam eden film, yürek ferahlatan komediyken iç parçalayıcı bir karakterlerin geçmişleri ve birbirleri ile hesaplaştıkları bir aile dramına dönüşür…

 

 

Geleneksel Pazar Sohbetleri

Tarih: 25 Ocak 2015 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_n7y426Uhzv1qb7dl8o1_500

Lambdaistanbul’un gelenekselleşen Pazar Sohbetlerine davetlisiniz.

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için her ayın son pazarı Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

Previous post:

Next post: