LKM Şubat Ayı Etkinlik Programı

 

Yoga Dersleri (Her perşembe)

Tarih: Şubat 2014, 19:30

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

yoga diagram

Her Perşembe günü saat 19:30′da Lambdaistanbul’da buluşup bedenimizle ilişkimiz ve zihnimiz arasındaki kopukluğu gidermeye çalışıyoruz.

Birlikte bedenimizin sınırlarını keşfediyoruz. Bedenimizda yaşadığımız olayların etkilerinden dolayı enerji birikimleri oluşuyor. Sisteme alternatifini yaratabilmek, dayanışabilmek ve paylaşabilmek için yoga yapıyoruz.

Etkinlikler ücretsiz olup konu hakkında deneyimli bir yönlendirici eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlik herkese açıktır.

 

Lambdaistanbul Weekly Tea & Talk hour (Every Wednesday)

Tarih: February 2015, 19:00

Mekan: Lambdaistanbul 


To all the English speaking queers and queer allies out there! Are you an English speaking expat or an exchange student in Istanbul looking to socialize in an lgbti-friendly setting? Or an intermediate/advanced learner of English looking to improve your spoken English? You are all invited to join Lambdaistanbul’s weekly English tea & talk hour to talk about lgbti issues, share experiences, perspectives, observations while socializing with other English speaking queers and queer allies.

Tea& Talk Hour Facebook Page: https://www.facebook.com/groups/457789770999651/?fref=ts

Wednesday February 4th 7:00 p.m

Film Screening: Pride (this will be a joint event with Yoğurtçu Park Women’s Forum)

We are meeting at 7 p.m. for a 7:30 screening. Following the screening there will be discussion with consecutive English ↔ Turkish translation.

Synopsis:

U.K. gay activists work to help miners during their lengthy strike of the National Union of Mineworkers in the summer of 1984.

 

Wednesday, February 11th 7:30 p.m.

Coming Out

 

Why is it important to come out? How can we make the process as easy as possible for ourselves and fellow community members? Conversely, perhaps you feel it isn’t necessary or important. What determines when, where and how you come out? Come and share your ideas and feel free to tell your stories in a safe and supportive environment.

 

Wednesday, February 18th 7:30 p.m.

Queers in Pop Culture

 

How well is the LGBTQI community represented in pop culture? Is there enough media representation of people like us, and are these representations fair? Is one sector doing better than others, and if so why? How would you like to be represented in the media and pop culture? Come and share your ideas, and frustrations, along with any great (or terrible) representations we simply have to know about.

 

Wednesday, February 25th 7:30 p.m.

What makes people gay?

 

I sense lively debate in this topic! Is there really any ‘cause’ of non-heterosexuality? Nature or nurture? Are we all anthologized too much? Whatever your views come and share them (and any ‘interesting’ articles you may have found).

 

 

Her ayın ilk perşembe günü HİV Testi olmaya gidiyoruz

Tarih: 5 Şubat 2015 Perşembe, 18:00

Mekan: Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü

Resim_1310601583

5’ Şubat’ta Test olmaya gidiyoruz. Sizi de bekleriz 

Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Peki kaçımız bu testi düzenli olarak yaptırıyoruz?

Bazen sonucundan korktuğumuz için, bazen de yeterince önemsemediğimiz için test olmayı ihmal edebiliyoruz.

Lambdaistanbul olarak bu süreçte kimse yalnız kalmak zorunda değil diyerek herkesi her ay bizimle test olmaya çağırıyoruz.

Her ayın ilk perşembe akşamı buluşarak Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü binasına HIV testi yaptırmaya gidiyoruz.

Bu ay için 5 Şubat perşembe akşamı saat 18:00’da Osmanbey Metro Durağı’nda buluşalım

Not: Şişli Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu testler ücretsiz ve rumuz kullanılarak yapılacaktır. Kişiler daha sonra kendilerine seçtikleri rumuzu vererek test sonucunu öğrenebilecektir.

 

Lambdaistanbul Tematik Film Gösterimleri: Liseli ve LGBTİ Olmak

Tarih: 7 Şubat 2015 Cumartesi, 15:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

 

xxy_dvd

 

Kesişim Kümeleri

 

Lambdaistanbul olarak temel meselemiz LGBTİ var oluşu tabii ki. Fakat her birimizin, her LGBTİ bireyin, ‘LGBTİ olmak’ dışında da kimlikleri var.

 

Ve her kimlik ayrı bir ‘kendi’ni var etme ve mücadele alanı. Eşcinsel olmak, Musevi olmak, işçi olmak. Hatta iktidardaki, genel geçer kabul gören kimlikleri edinirken bile sorun yaşayabiliyor insan. ‘Evli’, ‘erkek’, ‘asker’ olmak da birer mesele haline gelebiliyor.

 

Dediğimiz gibi, sayısız kimliğimiz var. Hepimiz aynı anda birçok kimliğin birleşimiyiz. ‘Kesişim kümeleri’ adını verdiğimiz bu film gösterim programı içerisinde farklı kimliklerin LGBTİ var oluşla rastlaştıkları alanlarda dolaşacağız.

 

Evli ve LGBTİ olmak ya da liseli, HİV+, mahpus, sakat, yaşlı, ünlü, seks işçisi ve LGBTİ olmak gibi başlıklar altında bu kimliklerin kesişim kümesindeki filmleri izleyeceğiz.

Şubat ayında işleyeceğimiz tema Liseli ve LGBTİ olacak. Bu temayı da Liseli LGBTİ oluşumu ile birlikte işleyecek, önce onların seçtiği filmi izleyip akran zorbalığıüzerine konuşacağız.

Film: XXY

Süre: 87 dk

Konu: Filmde, Alex adındaki 15 yaşındaki Klinefelter sendromu bulunan Arjantinli bir kız çocuğunun ve ailesinin Uruguay’a taşınması ve Alex’in dünyası anlatılmaktadır. Filmin adı da bu sendromda görülen XXY kromozomlarından gelmektedir.

 

LKM Pazar Sineması: Geziyi Hatırlamak

Tarih: 8 Şubat 2015, Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

10893211_10153044743312350_1167629087_o

Gezi’yi Hatırlmak, direniş süresince parkta kalan ve bu sürece tanık olan 18 arkadaşın geziye dair anıları ve farklı düşünce yapısına sahip insanların bir araya gelerek yarattıkları komün hayattın onlara hissetirdikleri üzerine röportajlardan oluşan 55 dakikalık bir belgesel.

Gösterim yönetmen katılımlı yapılacaktır.

Timurtaş Onan Kimdir?

Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Timurtaş Onan, İstanbul’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. 25 yıldır profesyonel olarak çalışan Timurtaş Onan, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katıldı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı.

http://www.timurtasonan.com

 

Cinsel Tutku

Tarih: 14 Şubat 2015 Cumartesi, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

 

10959163_779964585392723_1006990815_n

Toplumsal baskı ve ayrımcılık nedeniyle sıkça psikoterapiye başvuran LGBTİ’lere yönelik en uygun desteği verebilmek, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığın toplumsal kaynaklarını ve tezahürlerini anlayabilmekten geçer. Lambdaistanbul Ruh Sağlığı komisyonu olarak bu amaçla yaptığımız etkinliklerde bu ayki konumuz cinsel tutku!

Cinsel tutku başlığını attığımız bu ayın etkinliğinde psikoterapistlerin vaka analizlerine bakacak ve çeşitli soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Cinsel tutkunun içsel ve kişiler arası dinamikleri nelerdir? Tutkunun ilişkiden kopmasına ve çekilmesine neden olan şey nedir? Insanlar neden bazen çok istedikleri bir şeyden uzak dururlar? Bir çift, cinsellikleri boyunca ne tür ilişki ve temasları tecrübe ederler? Gelin, hep beraber cinsel terapi deneyimleri üzerinden cinselliğin duygusal boyutuna bakalım, tartışalım.

İntiharı Konuşmak

Tarih: 15 Şubat 2015 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

suicide_by_talesofnightwing-d6v74zz

İntihar nedir? İnsanları intihara sürükleyen etmenler nelerdir?

İntihar ve depresyon hakkındaki yanlış inançlarımız neler olabilir?

İntihardan bahsederken nelere dikkat etmeliyiz?

Toplumsal normlarla yaşanan çatışmanın depresif belirtilerle ilişkisi nedir? Her çatışma depresyon ile sonuçlanır mı? Öfke ve kızgınlık duygularının yapıcı dönüşümü mümkün mü? Depresif ruh halinden kurtulmanın yolları neler olabilir?

Bir yakınımızın intihar düşünceleri olduğunu farkettiğimizde yapabileceklerimiz?

15 Şubat Cumartesi günü Lambdaistanbul Ruh Sağlığı komisyonundan Psikolog Özge Güdül moderasyonunda önce TODAP gönüllüsü Klinik Psikolog Dr. Hilal Eyüpoğlu’nun intihar üzerine yapacağı sunumu izliyor. Arkasından sorularımızı soruyoruz.

 

Lambdaistanbul Açılma Sohbetleri

Tarih: 21 şubat 2015 Cumartesi, 17:00

Mekan: Lambdaistanbul

comingout-8420-E28A-B9D1

LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

Geleneksel Pazar Sohbetleri

Tarih: 22 Şubat 2015 Pazar, 16:00

Mekan: Lambdaistanbul

tumblr_n7y426Uhzv1qb7dl8o1_500

 

Lambdaistanbul’un gelenekselleşen Pazar Sohbetlerine davetlisiniz.

Transfobi ve homofobiden daralan hayatlarımızda bir pencere açmak, bir aradalığımızı güçlendirmek için her ayın son pazarı Lambdaistanbul Kültür Merkezinde görüşelim.

Previous post:

Next post: