Mart Ayı Programı 2016

03.03.2016

HİV Testi olmaya gidiyoruz

hiv testi

Tarih: 3 Mart Perşembe, 18:00
deneme bonusu
Mekan: Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü

Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Peki kaçımız bu testi düzenli olarak yaptırıyoruz?

Bazen sonucundan korktuğumuz için, bazen de yeterince önemsemediğimiz için test olmayı ihmal edebiliyoruz.

Lambdaistanbul olarak bu süreçte kimse yalnız kalmak zorunda değil diyerek herkesi her ay bizimle test olmaya çağırıyoruz.

Her ayın ilk perşembe akşamı buluşarak Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü binasına HIV testi yaptırmaya gidiyoruz.

Bu ay için 3 Mart perşembe akşamı saat 18:00’da Osmanbey Metro Durağı Pangaltı Dolapdere çıkışı, Ramada Otel Karşısı’nda buluşalım.

Not: Şişli Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu testler ücretsiz ve rumuz kullanılarak yapılacaktır. Kişiler daha sonra kendilerine seçtikleri rumuzu vererek test sonucunu öğrenebilecektir.

Lambdaistanbul İşaret Dili Atölyesi

isaret_dili

Tarih: 7 Mart Pazartesi 19:30

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde her Pazartesi saat 19:30’da sertifikalı gönüllü eğitmenimizden işaret dili öğreneceğiz. Peki bu 4 hafta, 4 ders sürecek programımızda neler öğreneceğiz?

– Alfabe

– Sayılar

– Tanışma Kalıpları

– Zaman İfadeleri

– Bireyler

“Meramımı anlatacak simgeler lazım bana, elim kalbimin üstünde bakışlarım derin… …Aramızda ortak kelimede buluştuğumuz, dillerini bilmediğim insanlar adına…”

Başka bir dil, başka bir dünya mümkün! Atölye herkese açık olup ücretsizdir. 7 Mart Pazartesi, 19:30’da, LKM’de görüşmek üzere!

 

8 Mart Gece Yürüyüşü öncesi Döviz Atölyesi

gece yürüyüşü

Tarih: 8 Mart Salı 17:30

Mekan: Dünyada Mekan

8 Mart Salı günü saat 17:30’da Taksim Dünyada Mekan’da buluşup gece yürüyüşü öncesi dövizlerimizi hazırlıyoruz. Kartonunu, kalemini, sloganını kap gel 🙂

 

Feminist Terapi Gözünden Kadına Şiddet

feminist terapi

Tarih: 12 Mart Cumartesi 14:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Sunumda feminist terapinin altı bileşeni esas alınarak kadına yönelik şiddetin etkileri ve sonuçları feminist terapi yaklaşımıyla ele alınacak.

12 Mart’ta saat 14:00’te Lambda’ya bekliyoruz.

Etkinlik yürütücüsü: Yar. Doç. Dr. Hilal Eyüpoğlu

Feminist Terapi nedir?

Feminist Terapi, feminist politik felsefe ve ana­lizleri tarafından bilgilendirilen, kadın psikolojisi ve cinsiyet temelli çok kültürlü feminizm çalışmaları etrafında şekillenen, hem terapiste hem de danışanlara duygusal, çevresel ve politik çevrelerde gerçekleşmesi öngörülen feminist direnç ve sosyal deği­şim stratejileri ve çözümleri bildiren terapi pratiğidir. 6 temel bileşen, feminist terapi teorisini diğer geleneksel terapi teorilerinden ayrıştırmaya ve şekillendirmeye yar­dım eder (Brown, 1994).

*Feminist terapinin 6 temel bileşeni*

a) Terapötik değişim ve feminist politik felsefe arasındaki ilişkilerin anlaşılması

b) Ana akım psikoterapilere yerleşik patriarkal sistemin cinsiyet, güç ve otorite kavramlarıyla analizi ve eleştirisi

c) Feminist bakış açısı ve terapinin anlamsal tartışmasının, sosyal ve bağlamsal bir fenomen olarak ele alınması

d) Terapi sürecinde ortaya çıkan büyüme, gelişim, stres, tanı, sınır ve ilişki kavramla­rının feminist politik felsefe üzerine temellenmesi

e) Feminist sosyal değişimin etik pratiklerle ilişkilendirilmesi

f) Çok kültürlülük ve farklılık içeren bilginin ve disiplinlerin teori içinde yer alması

Kaynakça

Brown, L.S. (1994). S*ubversive Dialogues: Theory in Feminist Therapy. *A Subsidiary of Perseus Books, L.L.C.

 

Hukukun Cinsiyeti ve Kadın Cinayetleri

hukukun cinsiyeti ve kadın cinayetleri

Tarih: 12 Mart Cumartesi 17:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

 

8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesnde yıllardır kadın cinayetleri alanında çalışan Avukat Gökçesu Özgül ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına karşı Şiddetin önlenmesine dair kanunun getirilerini konuşacağız. Bunun yanı sıra sahada da kanunun nasıl uygulandığına göz atıp, herkesin bilmesi gereken haklarından, kullanabileceği yöntemlerden bahsedeceğiz.

Sizi ağır hukuki metinlere boğan, bol bol bilmediğiniz terim kullanılan bir etkinlik olmayacak gözünüz korkmasın 🙂 Aksine bu kanunun gündelik hayatımıza nasıl yansıdığına, haklarınıza ve bu kanundan nasıl yararanabileceğinize dair fikir sahibi olacaksınız.

Herkesi 12 Mart Cumartesi günü 17:00’de Lambda’ya bekleriz.

 

Açılma Sohbetleri

açılma sohbetleri

Tarih: 19 Mart Cumartesi 17:00

Mekan: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

 

LGBTİ’ler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

Lambdaistanbul Kültür Merkezi Adresi:
http://www.lambdaistanbul.org/s/hakkinda/iletisim/

Previous post:

Next post: