Okuma Atölyesi: Bareed Mista3jil – Lübnan’dan LBTQ Kadın Öyküleri

25.06.2010

“Bareed Mista3jil”, Lübnan’ın Beyrut kentinde Meem tarafından yayınlanmış yeni ve cesur bir kitap. Kitap, Lübnan’ın her yerinden lezbiyen, biseksüel ve (yönelimini) sorgulayan kadınlar ve trans bireyler tarafından yazılmış, gerçek (ve kişisel) 41 öyküden oluşuyor. Kitabın giriş bölümü, öykülerde sunulan ana temaların 30 sayfalık bir analizi.

İnsan cinselliğinde ne tür çeşitlilikler mevcut? Biseksüeller nasıl “açılır”? Lezbiyenler ne tarz ayrımcılıklara maruz kalır? Bu, onların özsaygılarını ve camia olma hislerini nasıl etkiler? Aileleri, arkadaşları ve birbirleriyle olan ilişkileri nasıldır? Değişik cinselliklere sahip bireyler, din ve inancı nasıl ele alıyorlar? Kendini “heteroseksüel”den farklı bir şekilde tanımlamak bir mücadele midir? Yoksa bireyler “sadece bilirler” mi? “Kadın” ve “erkek”ten başka cinsiyet kimlikleri var mıdır? Son 10 yılda Lübnan’daki lezbiyenlerin hayatı nasıl değişti? Göç, onlar için tek seçenek midir?

Uzun zamandır beklenen bu yayın, bu meseleleri çevreleyen efsaneleri dağıtmaya ve Lübnan’daki farklı topluluklarda yaşanan görünmez ve sessiz hayatları bir an için de olsa görünür kılmaya çalışıyor. Hikâyeler, aşk, ıstırap, kimlik, acı çekmek, üstesinden gelmek ve insan kalbinin girift karmaşıklıkları hakkında. Hepsinin ötesinde bu hikâyeler umut hakkında.

— Kitaptan seçilmiş hikâyeler, Türkiye’den ve Lübnan’dan LBT kadınlar ve Trans Erkekler tarafından İngilizce ve Türkçe olarak okunacaktır.

25 HAZİRAN CUMA

Saat: 19.30 – 21.30

Yer: Garajistanbul

Programın TamamıOnur Haftası Web SitesiEtkinlik Adresleri

Previous post:

Next post: