Şubat Ayı Programı

Her ayın ilk perşembe günü HİV Testi olmaya gidiyoruz

Tarih: 4 Şubat Perşembe, 18:00

Mekan: Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü

Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Peki kaçımız bu testi düzenli olarak yaptırıyoruz?

Bazen sonucundan korktuğumuz için, bazen de yeterince önemsemediğimiz için test olmayı ihmal edebiliyoruz.

Lambdaistanbul olarak bu süreçte kimse yalnız kalmak zorunda değil diyerek herkesi her ay bizimle test olmaya çağırıyoruz.

Her ayın ilk perşembe akşamı buluşarak Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü binasına HIV testi yaptırmaya gidiyoruz.

Bu ay için 4 Şubat perşembe akşamı saat 18:00’da Osmanbey Metro Durağı Pangaltı Dolapdere çıkışı, Ramada Otel Karşısı’nda buluşalım.

Not: Şişli Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu testler ücretsiz ve rumuz kullanılarak yapılacaktır. Kişiler daha sonra kendilerine seçtikleri rumuzu vererek test sonucunu öğrenebilecektir.

 

Yaratıcı Drama Atölyesi Başlıyor!

Tarih: 6 Şubat 2016, Cumartesi, saat 19:30

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Sen de oyun oynamak, kaynaşmak, tanışmak, canlanmak-canlandırmak istiyorsan bize katıl!
Bireylerin yaratıcılık gücünü geliştirmelerini, farklı bakış açılarını görmelerini, özgüvenlerini geliştirmelerini sağlayan drama çalışmalarını içeren bu atölyeye katılmak için tiyatro bilgisine ya da sahne deneyimine sahip olmanıza gerek yoktur. 

Atölyemiz cumartesi günleri olacak. İlk gün 6 Şubat 19:30’da LKM’de buluşmak üzere rahat kıyafetlerle hepinizi bekliyoruz.

 

İlişkilerdeki Tahakkümler

Tarih: 13 Şubat 2016, Cumartesi, saat 16:00

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

“İlişkilerimizdeki Tahakkümü Konuşuyoruz “

Heteroseksizm ve ikili cinsiyet sistemi ilişkilerimizde bizi nasıl sınırlıyor? Duygularımız ve arzularımız yoğunlaştığında özel alana mi sıkışıyoruz, yoksa kendimizi yırtıp geçiyor muyuz? Konu aşk ve tutku olunca; toplumsal cinsiyet rolleri bedenlerimize ve ilişkilerimize nasıl yansıyor? Bir başkasına ne zaman ihtiyaç duyuyoruz? Tekeşli / çokeşli / çokaşklı ilişkiler yaşamaya veya yalnız olmayı seçmeye nasıl karar veriyoruz? Konuşmaya korktuğumuz konular var mi? Kıskançlığımızı sahiplenmeye çalışıp baş etme yolları arıyor muyuz? Bu atölyede aşkı, sevgili olmayı, birbirimiz ve bedenlerimiz üzerinde kurduğumuz tahakkümü, deneyimlerimizi ve deneyimlemek istediklerimizi konuşuyor olacağız.

Yürütücüler: Nurgül, Efsun, Özge.
Atölye süresi: 2 saat
Yer : Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
Tarih/Saat: 13.02.2016 (Cumartesi günü) /16.00

Not: Etkinlik için kayıt yaptırmaya gerek yoktur. Etkinliklerimiz ücretsizdir.

 

Freelance Çalışma ve Örgütlenme Deneyimleri

Tarih: 14 Şubat 2016, Pazar, saat 16:00

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Freelance yani serbest çalışmanın bir çok avantajı olduğu gibi dezavantajları da var. Peki freelancerların çalışma hayatlarında hangi zorluklarla karşı karşıya geliyorlar? Neler yaşıyorlar? Gelin birlikte Dünyada Mekan’dan ve Plaza Eylem Platformundan gelen arkadaşlarımızla birlikte konuşalım.

Freelance çalışan, çalışmayı düşünen ve bu çalışma biçimini merak eden herkesi bekliyoruz.

Açılma Sohbetleri

Tarih: 20 Şubat 2016, Cumartesi, saat 17:00

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

LGBTİ bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü saatler içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.

Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’si sizleri bekliyor olacağız. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LİSTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.

 

Erkek Erkeğe Cinsellik Atölyesi

Tarih: 27 Şubat 2016, Cumartesi, saat 16:00

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Eşcinseliz, erkeğiz. Hangi karşılaşmalar hangi cinsellikleri doğuruyor? Kamusal, özel alanlarda cinselliklerimiz.. Saunalar, karanlık odalar, dört duvarlar… Tekli, çoklu, izlemeli, emmeli, gömmeli 😉

Erkek erkeğe cinsellik atölyemize bekliyoruz.

Önüm, arkam, sağım, solum SOBE!

 

Masallı Yin Yoga dersi

Tarih: 28 Şubat 2016, Cumartesi, saat 19:30

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Yin yogada amaç, yogaya ve hayata taoist bir yaklaşımla denge getirmektir. Görece daha aktif, yani yang olan günlük koşuşturmalarımızı dengelemek üzere sabitlenmek, kendi kendimize kalıp sınırlarımızı keşfedebilmek için bir fırsattır. Yin yogada diğer yoga pratiklerinden farklı olarak esas çalıştırılmak istenen dokular bağ dokulardır. Bağ doku hem kaslarımızı, hem de organlarımızı aynı bir sargı bezi gibi sarar ve birbirine bağlar. Oldukça elastik olan kas dokularına kıyasla daha sert ve derinde bulunan bu dokuları çalıştırabilmek için pozlarda daha uzun kalırız. Pozlarda geçirdiğimiz süre içinde kendimizi teslim ederek gevşeyebildiğimiz ölçüde hem bağ dokular esner hem de zihnimiz sakinleşir. Çabasız bir çaba gerektiren yin yoga, bu haliyle bir çeşit meditasyondur.

Sizi de birlikte meditasyon yapmaya bekliyoruz!

 

“Seks İşçiliği” Mitler, Gerçekler..

Tarih: 28 Şubat 2016, Pazar, saat 17:00

Yer: Lambdaistanbul Kültür Merkezi, Kadıköy

Seks işçiliği konusunda mitler neler? Buzdağının görünmeyen kısımları var mı? Seks işçiliğini sadece trans / natrans kadınlar mı yapıyor? Erkek seks işçiliği neden hiç konuşulmuyor? Seks işçiliğini LGBTİ harekette neden gündemimize almalıyız? 

Kafamızdaki daha nice soruyu gelin birlikte tartışalım 🙂

Previous post:

Next post: