Trans Kadınların Sorunları Artık Daha Görünür!

Post image for Trans Kadınların Sorunları Artık Daha Görünür!

Kendi olmanın bedelini ağır ödüyor trans kadınlar. Bu bedel bazen para, tendeki yaralar, ruhtaki bereler ve bazen de ne yazık ki hayatlar oluyor. Kimi zaman sokakta yürümek dahi külfet oluyor. Ne de olsa polise göre toplum ahlakını kirletiyor trans kadınlar; trafiği aksatıyorlarmış, oralarını buralarını açıyorlarmış! Öyle diyor polis. Karakollarda boş kâğıtlar imzalatılıyor zorla; gerisini sen doldur polis amca! Kapılar kırılıyor, evlere biber gazı atılıyor, yaka paça insanlar evlerinden, insanlıklarından çıkarılıyor. Hani bazen yaşamak bile külfet oluyor cinsinden! Sorduk, ‘size şiddet uygulayan polislerden şikâyetçi misiniz?” diye. ‘Şikâyetçiyiz ama ne yapalım; it iti ısırmaz’ dediler, aldık cevabımızı! Madem böyle, polisin şiddetini kitabın adıyla da açık edelim dedik. Kitabımızın adı “İt iti ısırmaz” oldu.”

İstanbul’da yaşayan trans kadınlarının sorunlarını irdelemeyi ve daha görünür kılmayı amaçlayan alan araştırmamızın sonuç kitabı “İt İti Isırmaz” çıktı. Kitabı, Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nden edinebilirsiniz.

116 trans kadının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz araştırmada, çok çarpıcı olan ama bizleri ne yazık ki hiç de şaşırtmayan veriler elde ettik. Trans kadınlar başta polisten olmak üzere, gündelik yaşamda seks işçiliği yapıyorsa müşterilerinden, kamu hizmeti almak istediğinde taksi ve otobüs şoförlerinden, restorandaki işletmecilerden, garsonlardan yoğun bir biçimde fiziksel ve psikolojik şiddet görmekteler.

Yaşamlarını kimlikleriyle idame ettirebilmek için yaşadığı memleketinden göç etmek zorunda bırakılan, evlilik baskısı gören, zorla geneleve götürülen, eğitimini yarıda kesmek zorunda kalan, kaldığı yurttan atılan, hastane kapılarından kovulan ve yaşadığı tüm bu zorluklar sonucunda intihar etmeyi düşünmüş ve intiharı denemiş trans kadınlar vardı çalışmamızda.

Umuyoruz ki, bu araştırma sonuç kitabı trans kadınların kimliklerinden ötürü yaşadığı yoğun acıyı bir nebze de olsa anlatabilmiştir. Bu kitap, kendi olmanın bedelini yaşamlarıyla ödemiş trans kadınlara ithaf olunur

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği

Anket kitabına pdf dosyası olarak ulaşmak için buraya tıklayın.

Previous post:

Next post: