Katılmak İçin

Son Güncelleme: 19 Haziran 2012

Bir gökkuşağı yaratmak için bize katılın…

Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği faaliyetlerini gönüllülerinin emekleri ve katılımcılarının yardımları ile sürdürüyor 1993’den beri. Küçük veya büyük demeden, yapılan her yardımın, harcanan her emeğin önemli ve kıymetli olduğunu bilen bizler sizleri de bu paylaşım ve yardımlaşma ortamına bekliyoruz. Neler yapabilirim, nasıl yapabilirim diyorsanız işte birkaç öneri;

Gönüllülük ve üyelik: 1993’den beri tüm faaliyetlerini gönüllülük esasına dayalı sürdüren Lambdaistanbul’un en büyük ihtiyacı yeni gönüllüler oluyor çoğu zaman. Her geçen gün büyüyen ve artan gönüllülerimizden biri olup, yürütülen çalışmalarımıza katılabilir, ihtiyaç duyduğunuz alanlarda çalışma grupları kurabilirsiniz. Hiyerarşik bir örgütlenme olmayan Lambda’da yeni fikirler ve heyecanlara ihtiyaç duyuyoruz ve sizlerin bu heyecanı ve fikirleri bizlerle paylaşacağınızı biliyoruz.

Etkinliklerimize katılmak: Her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ve film gösterimleri kimliğimizden ötürü yaşadığımız sorunları tartıştığımız, birbirimizin deneyimlerinden güç aldığımız önemli buluşmalar. Web sitemizden veya Lambdaistanbul Duyuru listesinden etkinlik takvimimizi takip edebilirsiniz.

Eylemlere katılmak, sesimize ses katmak: Yıllardır sokak eylemleri, basın açıklamaları yapıyor, lgbt bireylerin görünürlüğünün artması için sokaklara çıkıyoruz. Her eylemimiz bir öncekinde daha kalabalık bir kitle ile gerçekleşiyor ve bunun nedeninin insanların bir önceki eylemlerden aldıkları cesaret ve şevk olduğunu biliyoruz. Hepimizin cesarete, dayanışmaya ve bir arada hareket etmeye ihtiyacı var ve bu sorumluluk ve his ile eylemliliklerimiz artıyor. Kimi zaman bir hak ihlâline, kimi zaman savaşlara, militarizme, kimi zaman ayrımcılıklara, adı ne olursa olsun bizi doğrudan ilgilendiren şeylere karşı yaptığımız eylemlere katılarak hem kendiniz, hem de başkaları için çok önemli birşey yapıyor olacaksınız. Ve varlığınız başkalarına da cesaret verecek bu sayede. Eylemlerimizi de, etkinlikler gibi web sitemizden veya duyuru listemizden takip edebilirsiniz.

Aidat ve bağış: Kültür merkezimizin ve sosyal etkinliklerimizin sürdürülebilmesi için maddi imkanlarımız sınırlı. Gönüllülerin ve üyelerin aidat ve bağışları ile karşılamaya çalıştığımız masraflarımız her geçen gün artmakta. Sizlerde az veya çok demeden yapacağınız yardımlarla bu yükün hafiflemesine vesile olabilirsiniz. Derneğimize üye olarak bu desteğinizi resmîleştirebilir, dilerseniz sadece gönüllü olarak da sürdürebilirsiniz. Üyelik işlemleri için gerekli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.lambdaistanbul.org/s/hakkinda/dernege-uyelik-icin/

Mail gruplarına üyelik: Lambda’dan duyuru alabilir ya da “lambda dostları” mail grubuna üye olarak iletişimimizi canlı tutabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:
http://www.lambdaistanbul.org/s/hakkinda/lambdaistanbul-mail-gruplarina-uyelik/

Kitap ve film: Lambdaistanbul’un kişisel katılım ve yardımla büyüyen bir lgbt kütüphanesi ve film arşivi var. Bu arşive kitap ve filmlerinizle sizler de katılabilir ve ilerleyen yıllarda başka insanların da faydalanacağı bu önemli kaynağa katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca maddi olarak temin edemezseniz bile bulunmasını istediğiniz kitap ve filmlerin isimlerini de bizlerle paylaşabilir, gelip kütüphanemizde bulunan kitapları kontrol edebilir, edinebilir ve fikirlerinizi bizlere aktarabilirsiniz. Ayrıca duyurulan gün ve saatlerde kültür merkezimizde yapılan film gösterimlerimize katılarak, birlikte film izlemenin tadına varabilirsiniz.

Mutfak ve temizlik malzemeleri: Malum, bir sürü insanın geldiği, zaman geçirdiği bir yer Lambdaistanbul Kültür Merkezi. Bu ziyaretler elbette beraberinde temizlik ve mutfak giderleri getiriyor. Bu konuda sizlerin desteği her geçen gün artmakta. Kağıt bardak, poşet çay çeşitleri, küp şeker, çöp torbası, sıvı sabun, tuvalet fırçası, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, orkid, temizlik bezleri, sıvı deterjanlar, yer fırçası vb. malzemeler en önemli ihtiyaçlarımız arasında.

Ofis malzemeleri: Gün içerisinde yaşanan gelişmelere ve yoğunluğa paralel olarak ofis malzemelerine de ihtiyaç duyuyoruz. Faks çekilmesi, not alınması gereken şeyler, yapılan sohbetlerin rapor edilmesi, sohbetler sırasında kullanılan kalem, bilgisayar yazıcısının kartuşu gibi şeyler ekonomik olarak bizleri zorlamakta. Tükenmez/kurşun/keçeli kalem, beyaz tahta kalemi (board marker), A4 dosya kağıdı, kartuş, bilgisayar klavyesi, fare, boş cd, disket, toplu iğne, raptiye, koli/para bantları, makas vb. malzemeler sıkça kullanılan ve tükenen malzemeler.

Ya başka, ya başka diyorsanız: 🙂 Elbette yukarıdakilerle sınırlı değil yapılacaklar. Film çevirileri yaparak, kaset çözerek, edindiğiniz haberleri ve bilgileri bizlerle paylaşarak, harekete ve yaşadığımız sorunlara dair yazılar yazarak ve bizlerle paylaşarak, afiş tasarlayarak, çevrenizdeki insanlara, iletişimde olduğunuz gruplara Lambdaistanbul’dan bahsederek de çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Hepimizin altında mutlu yaşayacağı bir gökyüzü için çalışıyoruz. Ne yanlış, ne de yalnız olmadığımızı biliyoruz. Buna yürekten inanan sizleri de Lambdaistanbul’la dayanışmaya bekliyoruz.