Dünya Ahlaksızların Olacak!

Işıl Cinmen, Bianet.org, 25.06.2012

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü’nde trans cinayetlerine ve artan polis baskısına dikkat çekildi. İstiklal Caddesi’nde yürüyenler arasında temsili Bülent Ersoy da vardı.

Trans Onur Yürüyüşü’nün üçüncüsü dün saat 17.00’de İstiklal Caddesi’nde yapıldı. Yüzlerce kişi trans bireylere yönelik şiddet ve ayrımcılığa, trans cinayetlerine ve polis baskısına dikkat çekmek için Tramvay durağından Tünel’e kadar yürüdü.

Yürüyüşün ilk dakikalarında ellerinde Türk bayraklarıyla “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atan yaklaşık 100 kişilik grup Trans Onur Yürüyüşü’nü yapacak olan gruba saldırmaya çalıştı.
“Faşizme karşı bacak omuza”

Bunun üzerine LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel) hareketini simgeleyen gökkuşağı bayrağı açıldı ve polisin saldıran grubun önünde barikat kurması üzerine yürüyüş başladı. Eylemciler, kendilerine saldıran gruba “Faşizme karşı bacak omuza” sloganıyla esprili bir karşılık verdi.

Rengârenk kıyafetleriyle ve bir kısmı kostümlerle yürüyen trans bireyler içinde Bülent Ersoy kılığına girmiş biri de vardı. Yürüyüşe makyözüyle birlikte katılan temsili Bülent Ersoy yürüyüşün en ilgi çeken karakteriydi.

Yürüyüşte “nefrete inat yaşasın hayat”, “transfobik devlet istemiyoruz”, “polis bonus al, translar burada”, “dünya yerinden oynar, translar özgür olsa”, “baskın şiddet ahlaksa biz ahlaksızız” sloganları atıldı.

İstiklal Caddesi boyunca sokaktan geçenlerin meraklı bakışları arasında süren yürüyüş eğlenceli geçti. Kimi zaman söylenen “Çimlere basma polis çimleri eziyorsun, kusura bakma polis g….me benziyorsun” gibi şarkılar çevredekilerin bir kısmını güldürürken bir kısmının tepkisine sebep oldu.
“Bizi gecenin karanlığına itmek istiyorlar”

Tünel Meydanı’nda ise eylemciler, öldürülen transları andı. Ardından LGBTT örgütleri ve isteyenler 20-24 Haziran arasında kutlanan Trans Onur Haftası’nın son konuşmalarını yaptı.

Konuşmacılar, yürüyüşün başlangıcındaki saldırıya değinerek, “Faşizmin sert tokadını burada hep beraber gördük. Bu zihniyet bizi gecenin karanlığına doğru itmek istiyor. Siz bize küfrettikçe biz o küfürleri sahiplenip daha da güçleneceğiz. Biz tüm sapkınlar olarak buradayız, her şeye ve herkese inat onurlu bir yürüyüşle buradayız” dediler.

“Translar halktır, halk burada” sloganları arasında konuşanlar, translara yönelik şiddetin arttığına vurgu yaptı ve yasal düzenlemenin olmadığının altını çizdi.

“Dünya ahlaksızların olacak” diyen konuşmacının ardından polisin translara yönelik ceza uygulaması ve bonus sisteminin yanlışlığına vurgu yapıldı ve yürüyüş sona erdi. (IC/KU)

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: