Eşcinseller Heteroseksüelliğe Zorlanıyor

bianet.org, 11.10.2006http://www.bianet.org/2006/04/03/77013.htm


Lambdaistanbul, geçen yıl 393 eşcinsel ve biseksüelle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarını “Ne Yanlış Ne de Yalnızız!” başlığıyla kitaplaştırdı. Katılımcıların çoğu sosyal şiddete maruz kaldığını, cinsel yönelimini gizlediğini belirtiyor.


Lambdaistanbul Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi, hazırladıkları “Ne Yanlış Ne de Yalnızız!” isimli kitabı Cumartesi (1 Nisan 2006) günü tanıttı. Kitap Lambdaistanbul’un 2005 yılında İstanbul’da yaşayan 393 eşcinsel ve biseksüelle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarını konu ediyor.

Araştırmaya göre katılımcıların büyük kısmı cinsel yönelimi sebebiyle sözlü yaklaşımlar, yok sayma, ilişkiyi kesme gibi sosyal şiddet türlerinden en az birini yaşıyor. Katılımcıların yaklaşık yarısı eşcinsel ya da biseksüel olduğu için yalnız kalmaktan korkuyor.

“Sorunlarımız çok yönlü” diyen Lambdaistanbul araştırma sonuçlarıyla sivil toplum kuruluşlarına, devlet kurumlarına başvurmayı planlıyor.

“Toplum tarafından yanlış bulunuyorlar, yalnız hissettiriliyorlar”

Cumartesi günü yapılan toplantıda Lambdaistanbul adına Yeşim Başaran ve Sedef Çakmak açıklama yaptı. Çakmak yaptığı açıklamada 11 aydır eşcinsel ve biseksüel bireylerin sorunlarıyla ilgili bir anket çalışması yürüttüklerini ve bu çalışmadan elde ettikleri sonuçları “Ne Yanlış Ne de Yalnızız!” başlıklı bir kitap haline getirdiklerini söyledi.

Kitap 3 bin adet basıldı. Kitapta İstanbul’da yaşayan 393 eşcinsel ve biseksüel bireyle yüz yüze görüşülerek yapılan anketlerin sonuçları yer alıyor.

Eşcinsellik hala hastalık olarak görülüyor

Başaran aktardığı sonuçlar şöyle:

* Görüşme yapılan 393 kişinin yüzde 38’i kadın, yüzde 62’si erkek. Yüzde 83’ü çekirdek aile üyelerinin bazılarından veya hepsinden eşcinsel ya da biseksüel olduğunu gizliyor. Yüzde 70’i “Evlen artık” veya zorla eş bulunması gibi baskılardan herhangi biri ile karşılaşıyor.

* 268 çalışan kişi arasından yüzde 88’i işveren, müdür yanında çalışan kişiler ve iş arkadaşlarının hepsinden veya bazılarından cinsel yönelimini gizliyor. Görüşülen 242 erkeğin yüzde 10’u zorla geneleve götürülmüş.

* Yüzde 63’ü karşı cinsiyetten sevgilisi varmış gibi rol yapmak zorunda kalıyor. Yüzde 23’ü cinsel yönelim sebebiyle fiziksel şiddet yaşıyor. Yüzde 87’si cinsel yönelim sebebiyle sözlü yaklaşımlar, yok sayma, ilişkiyi kesme gibi sosyal şiddet türlerinden en az birini yaşıyor.

* Askerlikten muafiyet raporu almak için başvuran 27 erkeğin yüzde 62’sinden anal muayene, yüzde 29’ndan cinsel ilişki sırasında çekilen fotoğraf isteniyor. Cinsel yönelimiyle ilgili çevresine açılırken yüzde 66’si “Emin misin?” sorusuyla, yüzde 52’si “Psikolog/Psikiyatra görün” önerisiyle, yüzde 75’i “Hiç onlara (eşcinsellere) benzemiyorsun” yorumuyla, yüzde 50’si konunun geçiştirilmesiyle karşılaşıyor.

* Psikologa veya psikiyatra gidip cinsel yönelimi hakkında konuşmuş olan 178 kişinin yüzde 33’ü kendisi için bir anlamı yokken sırf başkaları istediği için gidiyor. Yüzde 67’si görüştüğü psikolog veya psikiyatrın heteroseksüel olmaya zorlama, ilaç tedavisine zorlama, eşcinsellik hakkında yanlış bilgiler verme gibi olumsuz yaklaşımları ya da uygulamalarıyla karşılaşıyor.

“Ne Yanlış Ne de Yalnızız”

13 yıldır eşcinsel, biseksüel, travesti ve transseksüellerin sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapan bir kuruluş olan Lambdaistanbul’un kültür merkezi insanların bir araya gelip dertleştiği, sohbet ettiği, sorunlarını paylaştığı bir yer olarak çalışıyor.

“Dertleşmenin ötesine geçip kalıcı çözümler üretebilmek için sorunlarımızı sistematik biçimde bir araya getirme ihtiyacı duyduk” diyen Girişim akademisyenlerden yeterli kapsayıcılıkta bir çalışma gelmeyince onlardan destek alarak araştırmayı planlamış.

Katılımcılara kendi imkanlarıyla ulaşan Lambdaistanbul, “Dolayısıyla araştırma İstanbul’daki bütün eşcinsel ve biseksüellerin sorunlarını tam olarak yansıtamayabilir ancak yaklaşım getirebilir” diyor.

Danışma hattı yalnız bırakmıyor

Son zamanlarda her yerde artan şiddet olaylarından eşcinsel, biseksüel, travesti ve transseksüellerin de nasibini aldığına değinen kurum, “Sorunlarımızın ancak iletişim ve karşılıklı anlama çabaları aracılığıyla çözülebileceğini düşünüyoruz” diyerek yaşadığı sorunlarla yalnız kalmak istemeyenlere danışma hattı oluşturmuş.

Hattın telefon numarası: 212 244 57 62. Kitabı edinmek isteyenlerse Lambdaistanbul’da ücretsiz olarak isteyebiliyor


BD’de bu yıl 11’incisi düzenlenen Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’ne Ang Lee imzalı ‘Brokeback Mountain’ damgasını vurdu.

Bir çiftçi ve bir kovboyun eşcinsel aşkını anlatan film, en iyi film ödülünü alırken, Ang Lee iyi yönetmen, Michelle Williams en iyi yardımcı erkek oyuncu sçildiler. Gecenin özel ödül ‘Freedom’, 1950’li yıllar ABD’sinde cesur bir gazetecinin yaşamına eğilen ‘Good Night and Good Luck’ (İyi Geceler ve İyi Şanslar)ın yönetmeni George Clooney’ne gitti. En iyi erkek oyuncu ödülünü Truman Capote’un yaşamını ele alan ‘Capote’daki performansıyla Philip Seymour Hoffmann, kadın oyuncu ödülünü ise country müzik

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: