Hapishanedeki LGBT’ler İçin Açık Çağrı

Bianet.org, 12.07.2012

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Kaos GL ve Pembe Hayat, hapishanedeki LGBT bireylerin haklarını korumak ve güçlendirmek için başlattığı projede, mahpuslardan ve yakınlarından hak ihlallerinin anlatıdığı mektupları bekliyor.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) ile Kaos GL ve Pembe Hayat Dernekleri hapishanelerde insan haklarını güçlendirmek ve hapishane yönetimini demokratikleştirmek üzere ortak program geliştirecek.

Projenin ilk adımı mevcut ihlallerin belgelenmesi olacak. Süreç içinde destek vermek isteyen kurum ve bireylerle birlikte hapishane ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Cezaevi yöneticileri, bakanlık yetkilileri ve diğer sorumlu kamu kuruluşları ile görüşmelerin yapılacağı süreçte sorun alanları tespit edilerek bunlar Meclis ve yargı gündemine taşınacak. Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarıyla da buluşmalar düzenlenecek.

Çalışmalar sonucunda LGBTI (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) mahpusların hak ve özgürlüklerini koruyacak etik belgelerin ve yönetmelik önerilerinin ortaya çıkması hedefleniyor.

Dernekler, hapishanede cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliği temelinde herhangi bir mağduriyet ile karşılaşan tutuklu, hükümlü, hüküm özlü mahpuslar ile yakınlarından yaşanan söz konusu mağduriyetleri kendileriyle paylaşılmasını bekliyor.

Tutuklu ve hükümlülere, ve onların yakınlarına çağrıda bulunan üç derne, kişi güvenliği ve mahremiyetlerin gözetileceğinin altını çizdi. (ÇT)

* Mektup Adresi:

Murat Köylü dikkatine Kaos GL Derneği, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 29/12, 06440 Kızılay-Çankaya Ankara

Murat Köylü – murat@kaosgl.org / Zafer Kıraç – info@cezaevindestk.org / Zeynep Danende (CİSST) – danende@gmail.com

* Bu haberi kaosg.com sitesinden aldık.

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: