Hollanda’da ‘pedofili partisi’ seçime katılacak

Birgün, 19.07.2006
 


http://www.birgun.net/index.php?sayfa=72&devami=23539#haber_basi

  

Avrupa’nın en liberal ülkelerinden biri olan Hollanda’da yargı, pedofiller tarafından kurulan siyasi partinin bu yıl içinde yapılacak genel seçimlerde yarışabileceği kararını verdi. Hollanda’da bir mahkeme, anti pedofil kampanyası yürüten birinin, çocuk ponosunu yasallaştırmak ve seçilme yaşını 16’dan 12’ye çekmeye çalışan Kardeş Sevgisi, Farklılık ve Özgürlük Partisi’nin seçimlere girmemesi ile ilgili başvuruyu, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü ve demokrasi kuralları gereği reddetti. Mahkeme ifade özgürlüğünün sadece kamu düzeninin risk altına girdiği durumlarda engellenebileceğini de ifade etti. Marthijn Uittenbogaard’ın liderliğindeki ‘pedofili partisi’, 500 destekçisinin imzalarından oluşan başvuru yapması halinde kasımda yapılacak seçimde yarışabilecek.


Alınan karar Hollanda’nın sosyal meselelere liberal bakışını gösteren güçlü bir örnek olarak görülüyor. Hollanda bugüne kadar fazla ağır olmayan uyuşturucular, fahişelik ve gey evliliklerine sağladığı özgürlüklerle de biliniyordu.


Öte yandan çocuk pornografisine izni yasallaştırmak isteyen partiyle ilgili seçimlere katılabilir kararını Hollanda nüfusunun yüzde 82’si benimsemiyor ve bu kadar özgürlüğün Hollanda için bile fazla olduğunu düşünüyor. Guardian

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: