Hrant Dink’e destek kampanyası sürüyor

Birgün, 19.07.2006
http://www.birgun.net/index.php?sayfa=56&devami=23572#haber_basi

  

Yüzlerce aydın, akademisyen, sanatçı, işadamı ve yurttaş, Hrant Dink’e verilen mahkûmiyet kararına yargıtay onamasının yasal düzenleme yapılarak kaldırılması talebiyle kampanya başlattı.


Agos gazetesi yazarı ve yayın yönetmeni Hrant Dink’in altı aylık mahkûmiyet kararının Yargıtay tarafından onaylanmasına karşı 301. maddenin kaldırılması talebiyle Barış Girişimi’nin başlattığı kampanyaya, yüzlerce akademisyen, sanatçı, yazar, gazeteci, işadamı, sivil toplum kuruluşu yöneticisi, hukukçu ve politikacı katıldı.


“Türklüğü aşağılamak”la suçlanan Hrant Dink’e destek kampanyasında imzaya açılan bildiride 301. maddesinin kaldırılması talep edilerek “Dink’in suçuna iştirak ediyoruz,” deniliyor. Barış Girişimi, her gün yeni imzaların geldiği kampanyanın devam edeceğini açıkladı. Birgün


» Ve Dink’e bir soruşturma daha
ŞİŞLİ
Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink hakkında, Reuters ajansına verdiği bir demeçte Türklüğe hakaret ettiği gerekçesiyle yeni bir soruşturma başlattı. Hrant Dink’in, 14 Temmuz’da Reuters ajansına verdiği demeçte Ermeni soykırımını savunduğu belirtilerek “Elbette bu bir soykırımdır diyorum. Çünkü sonuç kendini zaten tanımlıyor ve adını koyuyor. 4 bin yıldır bu topraklarda yaşayan bir halkın bu olarlarla birlikte artık ortadan yok olduğunu görüyorsunuz,” dediği belirtiliyor. Bu sözler üzerine yapılan suç duyurusu üzerine Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Hrant Dink hakkında Türklüğü aşağılamak suçundan soruşturma başlattı.

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: