Kadınlar ve LGBTT’ler Cinsel-Bedensel Hakları İçin Sokakta

Bianet.org, 09.11.2010

12 ülkede yüzlerce kadın ve LGBTT birey bu akşam, “Cinsel haklar insan haklarıdır” diyebilmek için eşzamanlı eylem ve etkinlikler gerçekleştirecek. Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu’nun “Ortak Mücadele – Hep Birlikte” kampanyası, Türkiye’de de dokuz il, 11 noktada hayata geçiriliyor.

Aralarında Türkiye, Bangladeş, Endonezya, Filistin, Gana, İran, Lübnan, Malezya, Pakistan, Sudan ve Tunus’un da bulunduğu 12 ülkeden 50 kadın ve LGBTT örgütü, cinsel ve bedensel hakların insan hakları olduğunu bir kez daha vurgulamak üzere eş zamanlı etkinlikler gerçekleştirecek.

Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu’nun (CSBR) “Ortak Mücadele – Hep Birlikte” kampanyası kapsamında, yüzlerce kadın LGBTT bireyler, hep birlikte cinsel, bedensel ve doğurganlık haklarına ve bu haklar için yürütülen mücadeleye bir kez daha dikkat çekecek.

Türkiye’de dokuz il, 11 noktada gerçekleştirilecek etkinlikler arasında paneller, film ve video gösterimleri, sahne performansları, sergiler ve atölye çalışmaları da var.

“Hür doğdum, hür yaşar mıyım?”
CSBR’nin düzenlediği kampanya kapsamında Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği de bu akşam “Hür Doğdum Hür Yaşar mıyım?” başlıklı bir panel düzenliyor.

“Cinselliğimiz, Bedenimiz ve Şiddetle Mücadele” konulu panelde, Kasım 2009-Kasım 2010 tarihleri arasında cinsel hak ve özgürlüklerini kullanmak istedikleri için şiddete maruz kalan bireylerle ilgili bir slayt gösterisi yapılacak.

Ardından, babası ve dedesinin, diri diri toprağa gömerek öldürdüğü 16 yaşındaki Medine Memi’nin yaşadığı son beş dakikayı canlandıran kısa film “Saf Kötülük”ün gösterimi gerçekleştirilecek. Yönetmenliğini Nuray Onuk’un yaptığı film, 13. Uçan Süpürge Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülünü almış, Los Angeles Artvisit Film Festivaline davet edilmişti.

“Hür Doğdum Hür Yaşar mıyım? – Cinselliğimiz, Bedenimiz ve Şiddetle Mücadele” başlıklı panelde ise Kadın Cinayetlerine Karşı Kadın Platformu üyesi Funda Ekin, Kadın Kapısı çalışanı, İstanbul LGBT gönüllüsü Şevval Kılıç, gazeteci Emine Özcan, Amargi ve KaosGL üyesi avukat Yasemin Öz birer sunum gerçekleştirilecek. Panelin moderatörlüğünü Anayasa Kadın Platformu üyesi avukat Hülya Gülbahar üstlenecek.

Kampanya kapsamında İstanbul’da Ümraniye ve Gazi Mahallesi’nde, Van, Diyarbakır, Çanakkale, Muğla, Ankara, İzmir, Antalya ve Hatay’da etkinlikler gerçekleştirilecek.

Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu
Müslüman çoğunluklu toplumlarda din ve geleneksel normların yarattığı baskı ile muhafazakâr politikaların; batıda ise İslamofobinin yükselişi, feminist, aktivist ve hak savunucularının cinsel ve bedensel haklar konusunda mücadele alanını sınırlıyor. Muhafazakârlık, militarizm, artan eşitsizlikler, dinin siyasallaştırılması ve İslamofobi, ataerkil ve köktendinci ideolojileri güçlendirirken, insan hakları ihlalleri, özellikle de cinsel ve bedensel hak ihlalleri meşrulaştırılıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için cinsel ve bedensel hakların tanınmasının esas olduğu fikrinden yola çıkan CSBR, müslüman çoğunluklu toplumlarda cinsel ve bedensel haklar alanında ortak bir mücadele hattı oluşturmak amacıyla 2001de kuruldu; cinsel haklar mücadelesine görünürlük kazandırmak amacıyla 2009’da bir kampanya başlattı.(BB/EÖ)

* CSBR uluslararası koordinasyonu Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği tarafından yürütülmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayın.

* Bugün saat 18.00’de Cezayir Apartmanı’nda gerçekleştirilecek “Hür Doğdum Hür Yaşar mıyım?” panelinin programı için tıklayın.

* Kampanya kapsamında farklı ülkelerde gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

* Kampanya kapsamında farklı illerde gerçekleştirlecek etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: