LGBT Hareketin 20 Yıllık “Bellek”i

Ezgi Olgun, Bianet.org, 25.06.2012

20. Onur Haftası’nın bu yılki teması “Bellek”. Mehmet Tarhan, “Neden bellek?” sorusuna “20 yıllık tarih var. Sadece geçmişe bakmak yerine ‘geçmişin üstüne neyi inşa edebiliriz’e bakacağız” diye cevap verdi.

Türkiye’den ve birçok ülkeden on binlerce insanın katıldığı 20. Onur Haftası, 25 Haziran-1 Temmuz arasında yapılacak.

20. İstanbul Onur Haftası’nın teması ve programı Taksim Hill Otel’ de basına sunuldu. Toplantıya LGBT Dayanışma Derneği gönüllüsü Mehmet Tarhan, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden (HYD) Kerem Çiftçioğlu, Uluslararası Af Örgütü’nden Murat Çekiç ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim kurulu Üyesi Hürriyet Şener katıldı.

Kerem Çiftçioğlu “Bu konudaki hassasiyetimiz baki. Onur Haftası’yla ilgili bizim dayanışmamız tamdır” dedi.

Ümit Efe “Biz hep onların yanında olduk. Örgütlenmeleri engellemelerle karşılaşsa da biz onların yanında olacağız. Bu yolda cesaretli olmalarını destekliyoruz. Bu hak en önemli insan hakkı” diye konuştu.

Murat Çekiç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Genç Bakış Programında “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart. Zaman zaman bazı televizyon ekranlarında onların da muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyoruz” diyerek yaptığı açıklamayla aynı şeyi söylediklerini belirtirken “LGBT Onur Haftası cinsel kimliğin anayasada korunmasını sağlamada bir adım olabilir” dedi.

Hürriyet Şener ise LGBT bireylerin ağır işkence gören gruplar arasında yer aldığını ve bu durumun artık doğallaştığını ifade ettiği konuşmasında işken gören kişilerin hem fiziki ve psikolojik yardım hem de işkencenin raporlanması için vakfa başvurmasının önemini vurguladı.
“20 yıllık tarihin üstüne ne inşa edebiliriz?”

20. Onur Haftası’nın bu yılki temel konusu “Bellek”.

LGBT bireylerin akademik çalışmalar da dâhil birçok alanda yaptığı yeniliklere bakmak istediklerini söyleyen Mehmet Tarhan, “Neden bellek?” sorusuna “20 yıllık tarihi var. Sadece geçmişe bakmak yerine ‘geçmişin üstüne neyi inşa edebiliriz’e bakacağız” diye cevap verdi.

Birçok sanatçının da destek verdiği etkinlikler 1 Temmuz Pazar günü saat 17:00′ de Taksim Meydanı’nda yapılacak olan LGBT Onur Yürüyüşü’ yle sona erecek. 20 yıl önce 25 kişiyle başlanan ve geçtiğimiz yıl 10 binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşe bu yıl daha fazla katılım olması bekleniyor.

Türkiye’ de Onur Haftası ilk kez 1993’te “cinsel özgürlük haftası” adı altında kurtlanmak istenmiş, ancak valiliğin izin vermemesi ve yurtdışından etkinliğe katılan konukları sınırdışı etmesi sebebiyle etkinlikler o yıl gerçekleştirilememişti. (EO/NV)

20. LGBT Onur Haftası etkinlik takvimine http://prideistanbul.org/2012/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: