Taraftar: 1 – Homofobi: 0

Bianet.org, 11.07.2012

Taraftarlar, eşcinsel olduğu için hakemlikten çıkarılan Halil İbrahim Dinçdağ’la dayanışıyor. Dokuz takımın taraftarları “Bizler, sahada formasını terleten oyuncuyu ve adil olan hakemi severiz” diyor, Dinçdağ’ın mesleğe iadesini talep ediyor.

Dokuz futbol takımının taraftar grupları, cinsel yönelimi nedeniyle hakemlik yapmasını engellenen Halil İbrahim Dinçdağ’la dayanışmak için “Sessiz kalma, ayrımcılığa ortak olma” dedi.

“Bizler, sahada formasını terleten oyuncuyu ve adil olan hakemi severiz” diyen taraftarlar, Dinçdağ’ın hakemliğe bir an önce geri döndürülmesini talep etti.

Sol Açık Fenerbahçe, Tatangalar Sakaryaspor, Mavi Ateş Karabükspor, Ya Basta Göztepe, Karakızıl Gençlerbirliği, Altay YSKA, Boranlar Kartalspor, İstasyon Bucaspor, Beleştepe Beşiktaş ve Forza Livorno taraftarlarının imzaladığı açıklama şöyle:

“Futbol sahasında renkler, yaşlar, dinler, yönelimler arasındaki farklar kalkar. Futbolun kuralı, sahada emek vererek oynamaktan geçer. Futbol, bu yönüyle tüm insanları birleştirir. Siyahisi, genci, asyalısı, sarışını, tecrübeli oyuncusu, kaptanı; sahada kim emeğini verirse, takımda o oynar. Bu yüzden ırkçılık, cinsiyetçi ve ayrımcı yaklaşımlar futbolun özüne yabancıdır ve zarar verir. Futbol dünyasında gerçek olan sahadaki emektir.

“Bu gerçeğe rağmen futbolda ırkçılık ve cinsiyetçilik ne yazık ki hala mevcuttur. Futbol ve spor sahaları erkek egemen kültürün bir küfür alanı olarak kullanılmaktadır. Basında futbola dair atılan manşetler bile erkeğin diğer cinslere karşı üstünlüğünü aslında anlatıyor. Tüm futbol dünyasını kirleten para babaları var iken, politik mücadelelerini futbol üzerinden yöneten güç adamları var iken; futbolu ‘temizlemek’ için hakem Halil İbrahim Dinçdağ kurban seçilmiş ve cinsel kimliğinden dolayı futbol dünyasından men edilmiştir ve 2009 senesinden bu yana işsizdir. Bu cezalandırmanın tek sebebi Halil İbrahim Dinçdağ’ın eşcinsel olmasıdır.

“Bizler, sahada formasını terleten oyuncuyu ve adil olan hakemi severiz. Halil İbrahim Dinçdağ adaletiyle ve emeğiyle hakemlik yapmıştır. Bizim için geçerli tek gerçek budur. Çaldığı düdük adaletli olduğu sürece, sahada takımların verdiği mücadeleye saygılı olduğu sürece hakemlik yapmak herkesin en doğal hakkıdır. Bu nedenle Halil İbrahim Dinçdağ’ın hakemliğe bir an önce geri döndürülmesini talep ediyoruz!”

Galatasaray Tekyumruk ve İBB Boz Baykuşlar grupları da bildiriye desteklerini açıkladılar.
Dinçdağ kimdir?

Halil İbrahim Dinçdağ, 2009’da askerlikten “eşcinsel olduğu” gerekçesiyle terhis edilince, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) “sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf olanlar hakemlik yapamazlar” maddesi nedeniyle 14 yıllık hakemlik hayatını sonlandırmak zorunda kalmıştı. (ÇT)

Bir Hakemin Hayatını Karartan Klişe: Eşcinsellik Hastalıktır

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: