Trans Mücadelesi Güzellik Yarışmalarında

Bianet.org, 13.04.2012

Kanadalı Jenna Talackova’nın mücadelesi sayesinde, Kainat Güzeli Yarışması’nın kurallarından “kadın olarak doğma” şartı kaldırıldı. 2013’den itibaren trans bireyler de yarışmaya katılabilecek.

Kanadalı Jenna Talackova’nın mücadelesi sayesinde, 2013’ten itibaren trans bireyler Miss Universe (Kainat Güzeli) yarışmasına katılabilecek.

Yarışmanın finalistlerinden Talackova (23), “kadın doğmadığı” gerekçesiyle yarışmadan diskalifiye olmuştu. İnsan hakları savunucuları yarışma jürisinin kararını eşitlik ilkesine aykırı buldu, change.org web sitesinde başlatılan kampanyaya Talackova’nın yarışmaya tekrar dahil edilmesi için 20,171 imza toplandı.

GLAAD adlı avukatlık grubu, Miss Universe Organizasyonu’nu kararlarını tekrar gözden geçirmeye ve bundan sonra yarışmayı trans kadınlara da açmaya çağırdı.

Organizasyonun başkanı Paula Shugart, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, bu tartışmaların ardından yarışmayı trans bireylere açmaya karar verdiklerini açıkladı, “Tüm kadınlar için eşitliği destekliyruz, bu bizim çok ciddiye aldığımız bir mesele” diye konuştu.

Yarışmadan “kadın olarak doğma” şartı kaldırıldı. Talackova, 19 Mayıs’ta düzenlenecek Miss Universe Kanada’da yarışacak.
“Bir ayrımcılık daha ortadan kalktı”

Trans Kimliklere Eşitlik Ulusal Merkezi yöneticisi Mara Keisling, “Herkes hayatın her alanına katılabilme hakkına sahip olmalı. Bu kararla yapısal bir ayrımcılık daha ortadan kalkmış oldu” diye konuştu.

Arizona Üniversitesi  LGBT Çalışmaları’ndan Susan Stryker da benzer gelişmelerin işe alım gibi alanlarda da yaşanması gerektiğini belirtti. “Asıl soru, güzellik yarışmalarının ötesine geçip, hayatta daha çok karşılığı olan alanlarda da eşitlikçi değişiklikler yapıp yapamayacağımız” diye konuştu.

“Kadınlar ve kız çocuklarının mücadelesin ilerlemesi için en iyi yol güzellik yarışmaları mı” diye soran Stryker, yine de güzellik yarışmalarına katılım şartlarının değişmesinin stereotiplerin yıkılması ve toplumun eğitilmesi açısından bir fark yaratacağını da ekledi. (ÇT)

* Bu haberi HuffingtonPost web sitesinden derledik.

* Tayland’da 1997’den beri sadece trans bireylere yönelik Tiffany Miss International Queen Competition düzenleniyor.

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: