“Yasa LGBTT’leri Korumuyor, Saldırgan Aramızda”

Bianet.org, 14.02.2011

Homofobiye Karşı İnisiyatif üyesi 12 sivil toplum kuruluşu, transeksüel bir kadına kendi evinde saldırıp tecavüz ettikten sonra tehditlerini sürdüren saldırgan hakkında suç duyurusunda bulundu; TCK’de nefret suçunun tanımının yapılmasını, Ayrımcılıkla Mücadele Yasa Taslağına “cinsel kimlik” ibaresinin eklenmesini istedi.

Eskişehir’de 12 sivil toplum kuruluşu, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Mor El Eskişehir LGBTT oluşumu üyesi transeksüel bir kadına 1 Şubat’ta, kendi evinde saldırıp tecavüz ettikten sonra tehditlerini sürdürdüğünü öne sürdükleri bir kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Saldırganın daha önce de eşcinsel ve transeksüel bireylere karşı taciz, tecavüz ve gasp suçları işlediğini, mağdurların korktukları için şikayetçi olmadığını, şikayetçi olduklarında ise savcıların başvuruları dikkate almadığını savunan Mor El Eskişehir LGBTT oluşumu üyeleri, zanlı hakkında en kısa sürede dava açılmasını istedi.

Türkiye’de her gün en az üç kadının öldürüldüğünü, bu mağdurların bir kısmını da trans kadınların oluşturduğunu vurgulayan Mor El Eskişehir (Lezbiyen, Gel, Biseksüel, Travesti, Transeksüel) LGBTT Oluşumu üyeleri, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) nefret suçu tanımı yapılmasını, İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı “Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu Kanun Taslağı”na “cinsel kimlik” ibaresinin yeniden eklenmesini istedi.
Yargı teşvik etme, tecavüzcüleri yargıla!

Homofobiye Karşı İnisiyatif üyelerinin, bugün Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduktan sonra yaptığı basın açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

* Türkiye’de her gün en az üç kadın nefret saikiyle şiddete maruz kalıyor, öldürülüyor. Mağdurların bir kısmı, trans kadınlar. Toplum tarafından dışlanan, iş bulamayan ve seks işçiliği yapmak zorunda bırakılan travesti ve transeksüel bireyler hayatlarının her alanında şiddetle yaşıyor.

* TCK’de “nefret suçu” tanımı yapılmadıkça LGBTT bireylere yönelik suçların failleri yargılanmayacak, yargılansalar da ceza indirimlerinden faydalanmayı sürdürecek.

* İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan “Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu Kanun Taslağı”ndan çıkarılan “cinsel kimlik” ibaresi yeniden tasarıya eklenmedikçe failler benzer suçları işlemeye devam edecek ve gerekli şekilde yargılanamayacak.
Nefret cinayetleri politiktir, katilleri biliyoruz!

* Kadınlara, LGBTT bireylere, Alevilere, Ermenilere, Kürtlere ezilen her kesime karşı işlenen nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı sessiz kalmıyoruz; Ayşe Paşalı, Ahmet Yıldız, Dilek İnce, Hrant Dink ve Uğur Kaymaz’ı unutmuyoruz!

* Şikâyetlerimize rağmen gerekli hukuki yaptırımlar yerine getirilmedikçe devlet de suça ortak olacaktır. Bizler aşağıda imzası bulunan örgütler olarak her zaman arkadaşımızın yanındayız ve bu davanın takipçisi olacağız!

MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu – Sosyalist Feminist Kolektif – Kaos GL Derneği – Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği – Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği – Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT Derneği – İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği – Hevjîn Diyarbakır LGBTT Oluşumu – Bilkent Üniversitesi Renkli Düşün Kulübü – İLLET Grubu – Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği(Kıbrıs) – FeministBiz (BB/EÖ)

Otomatik Uyarı: Haber kaynaklarından alarak web sitemizde yayınladığımız haberler arşiv amaçlıdır. Haber metinlerini yayınlıyor olmamız, Lambdaistanbul'un yayınlanan tüm metinleri desteklediği anlamına gelmez.

Previous post:

Next post: