Üye Olun, Destek Olun! / Become a member of Lambdaistanbul

***SCROLL FOR ENGLISH***

Sevgili Lambdaistanbul Dostları,

Çoğunuzun da bildiği üzere Lambdaistanbul olarak üyelerimizden gelen aidatlar, bireysel bağışlar ve dayanışma partileri sayesinde ofis kiramızı ve faturalarımızı ödeyebiliyoruz.

Gündem nedeniyle büyük dayanışma partileri de yapamaz hale geldiğimiz için şu an sadece üyelerimizden gelen aidatlar ve bireysel bağışlarla ayakta kalmaya çalışıyor ve fazlasıyla zorlanıyoruz.

Kapılarımızı açık tutmamıza yardımcı olmak için sizlere fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Yükümüzü omuzlamak isterseniz;

Aşağıdaki linkte yer alan üyelik formumuzu doldurup imzalayarak, bir fotoğraf ve kimlik fotokopinizle birlikte bize ulaştırırsanız üyemiz olabilir ve sevdiğiniz insanlardan Lambdaistanbul’a üye olmalarını isteyebilirsiniz.

ÜYELİK FORMU

Üye olduktan sonra da LAMBDA10 yazıp 8071 e yollayabilir, böylece her ay telefon faturanızdan otomatik olarak kesilecek 10 TL ile üyelik aidatınızı ödeyebilirsiniz.

Telefon üzerinden aidat ödemek istemeyen veya 10 TL üzeri bağış yapmak isterim ben diyenler aşağıda yer alan hesabımıza bağış yapabilir veya otomatik ödeme talimatı verebilirler;

Banka Adı: Akbank
Hesap Adı: Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
IBAN: TR25 0004 6000 3988 8000 1360 62

İçinden geçtiğimiz gökyüzünü kara bulutların bastığı, televizyonlarda siyasetçilerin çirkinleştikçe çirkinleştiği günlerde bizim bizden başka sarılacak kimimiz var ki? Elinizi verin de varlığımızı sürdürelim 🙂
 
….
 
Dear Friends of Lambdaistanbul,

As most of you know, we as Lambdaistanbul are able to finance our office rent and bills thanks to dues, individual donations and solidarity parties.

As we cannot hold big solidarity parties because of current issues, what we only count on is the member dues and individual donations , which puts us at odds.

At times hard as this, we need you most to be able to carry on our work. If you would like to share our burden;

If you are a resident of Turkey, through the link below you can fill the member form, print it out, sign it and bring it to us with a photograph and a photocopy of your Turkish ID card or residence permit, you can become our member and can ask people you care to become a member of Lambdaistanbul too.

MEMBERSHIP FORM

After becoming a member, you can write LAMBDA10 and send it as a text message to 8071. This way, every month you can pay your membership fee of 10 TL which will automatically be added on your mobile bill.

If you don’t want to pay your fee through mobile or want to donate more than 10 TL, you can donate through our account written below or pay with automatic payment order;

Bank: Akbank
Account Name: Lambdaistanbul LGBTI Dayanisma Dernegi
IBAN: TR25 0004 6000 3988 8000 1360 62

Euro Account
IBAN: 0039-0153725 | TR980004600039036000153725
Bank: 0039-BEYOGLU/IST.
Swift Code: AKBKTRIS

At these times surrounded by black clouds we are going through and where the politicians become more and more hideous, who do we have to count on other than us? Please lend a hand and keep on our work. 🙂

Previous post:

Next post: